PL EN DE ES FR RU HR

Zrozumieć pH gleby. Jak odczyn gleby wpływa na wzrost roślin w ogrodzie?

pH gleby w ogrodzie

Zrozumieć pH gleby. Jak odczyn gleby wpływa na wzrost roślin w ogrodzie?

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny rosły zdrowo i bujnie, muszą być spełnione odpowiednie warunki. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na wzrost roślin, jest pH gleby. Dlaczego pH gleby ma takie znaczenie? Jak sprawdzić i kontrolować jego poziom? Mały przewodnik po pH gleby.

Czym jest pH Gleby?

Na początek, co to jest pH gleby? Jest to skala stężeń jonów wodorowych. Przy jej pomocy wyraża się odczyn gleby, który może być kwasowy, obojętny lub zasadowy. Skala pH obejmuje wartości od 0 do 14: pH poniżej 6,5 oznacza odczyn kwasowy, pomiędzy 6,6 a 7,2 to odczyn obojętny, a powyżej 7,2 – odczyn zasadowy.

Dlaczego pH gleby ma znaczenie?

A więc, w dużym uproszczeniu pH gleby wskazuje na to, jaki odczyn ma gleba. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ odczyn gleby ma wpływ na dostępność składników odżywczych dla roślin. Jeśli gleba jest zbyt zakwaszona, to korzenie roślin nie są w stanie pobierać mikro i makroelementów. Większość gatunków preferuje odczyn lekko kwasowy lub obojętny: pH w zakresie 6,0 – 7,0. Oczywiście są od tej reguły wyjątki, dlatego zawsze sprawdzaj, jakiego odczynu gleby wymagają uprawiane przez Ciebie rośliny. Niespełnieni ich wymagań spowoduje, że rośliny będą gorzej rosły, chorowały, a w skrajnych przypadkach całkowicie obumrą.

Jak odczyn gleby wpływa na wzrost roślin?

Odpowiednie pH gleby wpływa na wzrost roślin na kilka sposobów:

Jak wykonać test pH gleby?

Skoro pH gleby jest tak istotne, to powinieneś wiedzieć, jaką wartość ma w Twoim ogrodzie. Odczyn gleby powinno badać się regularnie, ponieważ rozmaite czynniki mają na niego wpływ i mogą prowadzić do zmiany.

Jak zbadać pH gleby? Jest na to kilka sposobów, począwszy od bardziej domowych metod, po wysłanie próbki gleby do analizy. Jednym z łatwiejszych sposobów jest zakup zestawu z papierkami lakmusowymi w sklepie ogrodniczym. Wystarczy wsypać do słoiczka trochę ziemi, dolać wody i zamieszać, tak aby powstał błotny roztwór. Następnie do ścianki słoiczka przyklejamy papierek, który po pół godziny zmieni barwę. Porównujemy kolor do legendy na opakowaniu i odczytujemy wartość pH.

Jak kontrolować pH gleby?

Co, jeśli pH gleby w ogrodzie jest nieodpowiednie? Na szczęście na odczyn gleby można wpływać. Jeśli pH jest zbyt niskie (czyli gleba ma odczyn kwaśny), to możesz dodać do gleby wapna. Natomiast jeśli pH jest za wysokie (gleba o odczynie zasadowym), to warto wymieszać glebę z torfem lub użyć specjalnych nawozów zakwaszających.

Odczyn gleby w ogrodzie można do pewnego stopnia kontrolować, stosując ściółkę. Warstwa ściółki np. z kory pomaga zatrzymywać wilgoć w glebie. Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na niedobory wody. Dodatkowym efektem jest lepsze utrzymywanie prawidłowego pH gleby.

Odczyn gleby w ogrodzie – klucz do sukcesu w uprawie

W zrozumieniu pH gleby leży klucz do sukcesu jako ogrodnik. Odpowiednie pH pozwala roślinom czerpać pełną gamę składników odżywczych z gleby, co prowadzi do zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Regularne testowanie pH gleby i dostosowywanie go do potrzeb roślin to kluczowe kroki, które pomogą Ci stworzyć piękny i zdrowy ogród. Teraz gdy rozumiesz, jak pH gleby wpływa na wzrost roślin, jesteś gotowy na sukces w ogrodnictwie!