PL EN DE ES FR RU HR

Wpływ pH gleby na wzrost roślin. Za co odpowiada odczyn gleby?

Dłonie trzymające garść ziemi

Wpływ pH gleby na wzrost roślin. Za co odpowiada odczyn gleby?

Dla niektórych ogrodników pH gleby to nieco tajemnicza sprawa. Tymczasem odczyn gleby jest niezwykle ważny i wpływa na zdrowie i wzrost roślin. Dlatego warto przybliżyć ten temat. Czym jest pH gleby? Jaki powinien być odczyn gleby do uprawy roślin w ogrodzie? Czy na odczyn gleby można wpływać?

pH gleby – co to takiego?

Zacznijmy od podstaw: czym właściwie jest pH gleby? Aby to wyjaśnić, należy wyjść od odczynu z gleby. To jedna z właściwości gleby, która ma wpływ na jej żyzność, a w konsekwencji na potencjał plonotwórczy upraw. Wyraża się ją przez stosunek jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych. W wyrażaniu tego stosunku powszechnie stosuje się skalę pH: wartość poniżej 6,5 oznacza odczyn kwaśny, pH w zakresie od 6,5 do 7,2 to odczyn obojętny, a pH powyżej 7,2 – odczyn zasadowy.

Dlaczego to takie ważne? Odczyn gleby to jeden z kluczowych czynników wpływających na wzrost roślin. Różne gatunki preferują różne pH gleby. Na przykład hortensje czy azalie rosną najlepiej w kwaśnej glebie o pH poniżej 6, sięgającym 4 (a w przypadku azalii nawet 3,5). Inne, takie jak marchew czy szpinak, preferują lekko kwaśne środowisko o pH między 6 a 7, a jeszcze inne (np. lawenda) czuja się dobrze w zasadowym środowisku – okolicach 7,5 na skali pH. Jednak co do zasady zdecydowana większość roślin preferuje lekko kwaśne pH.

Dlaczego pH gleby jest ważne?

Odczyn gleby wpływa na inne glebowe charakterystyki, np. dostępność składników odżywczych. Kiedy pH jest nieodpowiednie, składniki mineralne stają się niedostępne dla roślin, nawet jeśli są obecne w glebie. W kwaśnej glebie azot i fosfor mogą być związane chemicznie i trudno przyswajalne przez rośliny. Co więcej, w podłożu o odczynie poniżej 5 pojawia się dużo aktywnego glinu i manganu, które sprawiają, że korzenie nie mogą w pełni się rozwijać. Dlatego tak ważne jest utrzymanie optymalnego pH, aby rośliny mogły efektywnie pobierać składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

Odpowiedni odczyn gleby do uprawy roślin

Jakie powinno być pH gleby do uprawy popularnych roślin? Zacznijmy od popularnych gatunków rolniczych:

A co z roślinami ogrodowymi? Oto zakresy pH dla popularnych gatunków:

Jak zmierzyć pH gleby?

Zmierzyć pH gleby możesz samodzielnie lub wysyłając próbki do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny pomiar, to masz do dyspozycji kilka narzędzi: zestaw z barwnymi papierkami czy z kwasomierzem w płynie, a także elektroniczne kwasomierze. W ogrodzie możesz też wykorzystać sygnały wysyłane przez naturę, czyli rosnące chwasty, które także mają swoje preferencje dotyczące odczynu gleby. Np. fiołek trójbarwny, szczaw czy skrzyp polny występują na glebach kwaśnych, a babka zwyczajna, jaskier polny, mak polny czy rumianek pospolity wolą gleby zasadowe.

Jak zmienić odczyn gleby?

Na szczęście, nie jesteśmy całkowicie bezradni wobec pH gleby. Możemy zmieniać pH, stosując odpowiednie środki zaradcze. Na przykład, jeśli Twoja gleba jest zbyt kwaśna, możesz ją wapnować, co zwiększy pH. Jeśli natomiast gleba jest zbyt zasadowa, możesz zwiększyć jej kwasowość za pomocą torfu lub siarczanu amonu.

Warto również zaznaczyć, że wpływ pH na wzrost roślin nie jest jedynym czynnikiem do rozważenia. Czynniki takie jak wilgotność, drenaż, skład chemiczny gleby i ekspozycja na światło również odgrywają kluczową rolę. Dlatego najlepiej jest zawsze badać wymagania swoich roślin i dostosowywać warunki glebowe, aby stworzyć optymalne środowisko wzrostu. Pomogą Ci w tym kwasy humusowe.

Stwórz żyzną glebę z kwasami humusowymi

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które kompleksowo poprawiają właściwości gleby. Zwiększają jej zdolność do zatrzymywania wody, poprawiają strukturę fizyczną oraz wpływają na cykl obiegowy niektórych pierwiastków, np. poprzez stymulację rozwoju niezbędnych mikroorganizmów. Wpływają także na regulację odczynu gleby. Dzięki temu tworzą idealne środowisku wzrostu roślin. Mają wszechstronne zastosowanie i sprawdzają się zarówno w dużych uprawach przemysłowych, jak i w mniejszych warzywnikach w ogrodach. Możesz je wykorzystać w uprawie warzyw, drzew i krzewów owocowych czy nawet roślin ozdobnych. Są uniwersalne, łatwe w zastosowaniu i skuteczne.

Preparat z kwasami humusowymi kupisz tu:

www.sklep.florahumus.pl