PL EN DE ES FR RU HR

Użyźniaj glebę z FLORAHUMUS! Sprawdź, dlaczego warto.

Litrowa butelka FLORAHUMUS w polu zapewnia użyźnienie gleby

Użyźniaj glebę z FLORAHUMUS! Sprawdź, dlaczego warto.

Jakość gleb w Polsce spada. Martwisz się, że Twoja gleba też jest słaba i wyjałowiona? Zobacz, jak użyźnić glebę z FLORAHUMUS, by mieć zdrowe i piękne rośliny oraz obfite plony.

Czym jest żyzna gleba?

W gleboznawstwie nie podaje się ścisłej definicji żyzności. Za glebę urodzajną uznaje się taką, która zapewnia optymalny potencjał plonotwórczy upraw, czyli gwarantuje zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin. Na żyzność gleby wpływają czynniki takie jak:

Tylko kompleksowe dbanie o glebę i właściwa praktyka agronomiczna zapewnią optymalną żyzność gleby, a dzięki temu zagwarantują Ci obfite, wysokiej jakości plony.

Nawozić czy użyźniać?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Nawożenie polega na wprowadzeniu do gleby substancji odżywczych, które są niezbędne dla wzrostu i rozwoju roślin. Z kolei użyźnianie to zabiegi poprawiające jakość gleby m.in. poprzez jej wzbogacenie w materię organiczną oraz mikroorganizmy, co pozwala na uzyskanie zdrowszych i bardziej wydajnych upraw.

Jeśli gleba nie jest zadbana i charakteryzuje się np. niską aktywnością mikrobiologiczną lub nieprawidłowym odczynem, to nawożenie będzie mało skuteczne, ponieważ składniki pokarmowe nie będą dostępny dla roślin. Z drugiej strony zasobność w mikro i makroelementy jest jednym z wyznaczników żywności. To w końcu zapewnienie roślinom składników mineralnych, wody i powietrza jest kluczowe dla ich wegetacji. Zatem prawidłowa agrotechnika polega na kompleksowym użyźnianiu gleby. Uwzględnia zarówno nawożenie, jak i zabiegi zwiększające ilość materii organicznej czy aktywność drobnoustrojów. Tylko wtedy rośliny będą miały dogodne warunki wzrostu.

Użyźnianie odpowiedzią na współczesne wyzwania rolnictwa

Współczesne rolnictwo musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym z ograniczeniem wpływu na środowisko naturalne i zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania na żywność w sposób zrównoważony i efektywny. Nawożenie jest szybkim i skutecznym sposobem na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych, jednak nadmierne stosowanie nawozów chemicznych może prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza. Ponadto koszty stosowania takich produktów są wysokie, a ich produkcja jest energochłonna i wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Użyźnianie pozwala na poprawę jakości gleby i zwiększenie jej zdolności do magazynowania wody i składników odżywczych. Wprowadzenie do gleby organicznych substancji pochodzących z resztek roślinnych, kompostu lub obornika poprawia jej strukturę i zwiększa biodostępność składników odżywczych dla roślin. Użyźnianie może również przyczynić się do zmniejszenia erozji gleby, poprawy retencji wody i redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją nawozów chemicznych.

Zwrot ku ekologiczności powodowany przez inicjatywy takie jak Europejski Zielony Ład sprawia, że rośnie popularność zrównoważonego podejścia do uprawy roślin. Dlatego we współczesnym rolnictwie na pierwszy plan wysuwają się praktyki agroekologiczne, z użyźnianiem gleby na czele. Jak skutecznie zwiększać żyzność gleby? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe.

Czym są kwasy humusowe?

Kwasy humusowe to organiczne związki chemiczne, które stanowią główny składnik próchnicy glebowej. Ich struktura jest bardzo skomplikowana i złożona, co wynika z procesów biochemicznych zachodzących w trakcie przemiany materii organicznej. Substancje humusowe zawierają duże ilości węgla organicznego, dzięki czemu zwiększają jego ilość w glebie. Powstawanie kwasu humusowego to proces złożony i długotrwały, ale można go również ekstrahować z węgla brunatnego i wykorzystywać w produkcji innowacyjnych stymulatorów wzrostu roślin. To właśnie w ten sposób powstaje FLORAHUMUS.

Zwiększ żyzność gleby z FLORAHUMUS

Badania wykazały, że stosowanie FLORAHUMUS ma pozytywny wpływ na glebę oraz rozwój roślin. Preparat przyczynia się do dłuższego zatrzymywania wody w glebie, co jest szczególnie ważne w okresach suszy. Dodatkowo wspomaga rozwój systemu korzeniowego, co przekłada się na lepsze pobieranie składników odżywczych przez rośliny.

Kwasy humusowe zawarte w preparacie FLORAHUMUS wpływają także właściwości gleby. Poprawiają jej strukturę, zwiększają retencję wody oraz ilość materii organicznej. Stymulują działanie dobroczynnych drobnoustrojów oraz zwiększają dostępność składników mineralnych dla roślin. Kwasy humusowe wpływają na ogólną kondycję roślin i gleby, dlatego ich stosowanie jest korzystne nie tylko w przypadku rolnictwa, ale również w ogrodach i przydomowych uprawach.

FLORAHUMUS jest preparatem w pełni naturalnym, a jego stosowanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Co więcej, dzięki temu, że preparat zwiększa żyzność gleby i efektywność nawożenia, jego stosowanie przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na sztuczne nawozy, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dostosuj swoje gospodarstwo do wymogów Zielonego Ładu – zastosuj FLORAHUMUS i zwiększ plonowanie roślin w ekologiczny sposób.