PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa ziół w domu – które wybrać? Jak pielęgnować?

Zioła rosnące w doniczkach w domu

Uprawa ziół w domu – które wybrać? Jak pielęgnować?

Zioła są nieodzownym elementem większości potraw. Świeże i aromatyczne urozmaicają kuchnię, a do tego często mają wiele właściwości zdrowotnych. Najlepsze są te wyhodowane własnoręcznie. A jest to łatwe, ponieważ większość gatunków nie ma dużych wymagań. Jak uprawiać zioła w domu? Czy w uprawie ziół sprawdzą się kwasy humusowe?

Uprawa ziół w domu. Które gatunki wybrać?

Zanim zaczniesz uprawę, musisz wybrać gatunki, które zamierzasz hodować. Ograniczają Cię praktycznie tylko Twoje preferencje, gdyż zdecydowaną większość ziół możesz z łatwością uprawiać w warunkach domowych. Słoneczny parapet i podlewanie jest wszystkim, czego potrzebują do szczęścia.

Zatem które zioła wybrać? Ze względu na łatwość w uprawie oraz szerokie zastosowania kulinarne polecamy m.in. bazylię, tymianek, oregano, miętę, lubczyk i pietruszkę. Zwłaszcza bazylia i tymianek zyskują ostatnio na popularności. Są to zioła charakterystyczne dla kuchni włoskiej, dodadzą więc Twoim kulinarnym dziełom nieco południowoeuropejskiego aromatu.

Uprawa ziół w domu. O czym pamiętać?

Zioła nie należą do szczególnie wymagających roślin i ich uprawa jest raczej łatwa. Nie oznacza to, że wystarczy je wysiać i można o nich zapomnieć, a po jakimś czasie cieszyć się aromatycznymi zbiorami. Wciąż trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Ważna jest lokalizacja uprawy. Zdecydowana większość roślin wymaga do wzrostu słońca. Nie inaczej jest z ziołami, zwłaszcza z tymi o południowym pochodzeniu, jak bazylia. Dlatego w uprawie ziół ważna jest lokalizacja. Wygodnie jest hodować zioła na parapecie w kuchni – wtedy świeże listki masz od razu pod ręką. Jeśli jednak Twoja kuchnia pozbawiona jest słonecznych parapetów, to nie masz wyboru i powinieneś przenieść uprawę do innego pomieszczenia. Takiego, gdzie okna wychodzą na wschód lub zachód, a parapet jest skąpany w promieniach słonecznych.

Z drugiej strony zbyt mocne, południowe słońce także może wyrządzić szkody, jeśli uprawiasz delikatniejsze gatunki, takie jak mięta. Musisz więc poznać wymagania uprawianych ziół i dostosować lokalizację tak, aby czuły się doskonale. Przy okazji wyboru miejsca uprawy pamiętaj także, że sąsiedztwo grzejników wysuszy powietrze i przyspieszy wysychanie gleby.

Podlewanie ziół

Pielęgnacja ziół to proste zadanie i z pewnością sobie poradzisz. Zasady są zdroworozsądkowe. Rośliny trzeba podlewać i choć nie jest to trudne, to trzeba znaleźć złoty środek. Większość gatunków wymaga bowiem wilgotnej gleby, a jednocześnie ich korzenie mogą łatwo ulec zgniliźnie w przypadku nadmiernego podlewania. Doniczki powinny mieć dobrą warstwę drenażową, która umożliwi wodzie swobodne spływanie. Tak jak przy okazji wybierania lokalizacji, tak i teraz musisz poznać dokładnie wymagania uprawianych gatunków. Np. południowe zioła nie potrzebują tak częstego podlewania, jak gatunki rodzime.

Kwasy humusowe i zioła

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które mają pozytywny wpływ na właściwości gleby. Poprawiają jej strukturę, aktywizują pożyteczne mikroorganizmy oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. W efekcie poprawiają potencjał plonotwórczy upraw. Mają wszechstronne zastosowanie i z powodzeniem aplikuje się je w rolnictwie, sadownictwie czy ogrodnictwie.

A jak sprawdzą się w uprawie ziół? Zioła nie mają tak wysokich wymagań pokarmowych, jak np. popularne w polskich ogrodach pomidory. Nawożenie jest zbędne. Kwasy humusowe to jednak nie nawóz i nie dostarczają bezpośrednio składników pokarmowych roślinom. Niemniej jednak mają szereg pozytywnych właściwości i wpływają zarówno na glebę, jak i na samą roślinę, wzmacniając jej korzenie oraz zwiększając produkcję chlorofilu. A poza tym są całkowicie ekologiczne i nie wpłyną negatywnie na wartości zdrowotne czy smak ziół.

Pragniesz świeżych, zdrowych, aromatycznych i smacznych ziół? Wykorzystaj kwas humusowy w uprawie i ciesz się doskonałymi roślinami!