PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa ziemniaka. Wykorzystaj kwasy humusowe i zwiększ plony!

kwasy humusowe w uprawie ziemniaka

Uprawa ziemniaka. Wykorzystaj kwasy humusowe i zwiększ plony!

Ziemniak jest warzywem o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. Dlatego aby ilość i jakość plonów bulw ziemniaków była wysoka, musisz zapewnić mu dostęp do kluczowych substancji: fosforu, azotu i potasu. Jak zwiększyć ilość tych pierwiastków w glebie? Oczywiście podstawową techniką jest nawożenie mineralne, ale nie zawsze jest ono wystarczające. Takie nawożenie warto wesprzeć preparatami humusowymi, które zwiększają przyswajalność wszystkich składników pokarmowych. Jak wykorzystać kwasy humusowe w uprawie ziemniaka?

Sztuczne nawozy niszczą glebę?

Nawożenie mineralna to podstawowa technika poprawy potencjału plonotwórczego roślin. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne nawożenie w dłuższej perspektywie może działać wyniszczająco na glebę i prowadzić do jej degradacji. W glebie o zniszczonej strukturze rośliny mają problem z pobieraniem składników mineralnych, a wtedy nawet najpotężniejsze ilości nawozów nie przyniosą spodziewanego efektu. A skoro już mowa o „potężnych ilościach nawozów, to trzeba wspomnieć, że chemiczne materiały stwarzają wysokie ryzyko przenawożenia. Jest to równie niebezpieczne jak niedobór składników pokarmowych i może znacząco osłabić uprawy, tym samym obniżając ich potencjał plonotwórczy. Między innymi z tych powodów w rolnictwie stale poszukuje się alternatywnych form wspierania upraw. Kluczowa jest poprawa jakości i urodzajności gleby. Jak to osiągnąć? Zastosuj kwasy humusowe.

Kwasy humusowe: sposób na więcej próchnicy w glebie

Kwasy humusowe to naturalne substancje powstające w wyniku chemicznych procesów przemiany materii organicznej. Ponieważ źródła tej materii mogą być różne, to poszczególne substancje humusowe różnią się budową chemiczną (powstanie dwóch identycznych struktur jest praktycznie niemożliwe). Kwasy humusowe są wszechobecne w przyrodzie. Występują m.in. w próchnicy gleby (która jest zresztą nazywana humusem). Próchnica jest najżyźniejszą częścią gleby i ma ogromny wpływ na jej strukturę i jakość. Naturalny proces powstawania próchnicy jest długotrwały. Substancje humusowe zwiększają ilość węgla organicznego w glebie i w ten sposób pomagają zwiększyć także ilość próchnicy.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Kwasy humusowe w uprawie ziemniaka: sposób na niedobory wody

Kwasy humusowe w uprawie ziemniaka mają ogromny wpływ na potencjał plonotwórczy plantacji. Pomagają zwiększyć retencję wody, dzięki czemu uprawa jest lepiej przygotowana na okresy deficytów wody i suszy. Dla ziemniaka ma to kolosalne znaczenie, ponieważ jest on rośliną wyjątkowo wrażliwą na niedobory wody. Obecnie susze i ocieplający się klimat negatywnie odbijają się na plonowaniu ziemniaka. M.in. z ich powodu w ostatnich latach w Polsce zanotowano spadek plonów ziemniaka. Preparaty bazujące na kwasach humusowych (takie jak FLORAHUMUS) skutecznie poprawiają tę sytuację. Woda w glebach bogatych w substancje humusowe jest zatrzymywana dłużej, a co za tym idzie, ziemniak może ją wykorzystać do łatwiejszego pobierania i przyswajania substancji odżywczych, w tym niezwykle istotnego dla ziemniaka azotu, którego znaczenie dla plonowania jest bezcenne.

Wykorzystaj kwasy humusowe w uprawie ziemniaka

Poprawa retencji wody to tylko jedna z licznych pozytywnych właściwości kwasów humusowych. Oprócz tego stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin, dzięki czemu rośliny efektywniej pobierają składniki mineralne. Ponadto substancje humusowe stanowią pożywkę dla pozytywnych mikroorganizmów glebowych, które wpływają na strukturę gleby i zwiększają dostępność niektórych substancji pokarmowych. Wszystko to nie tylko poprawia potencjał plonotwórczy ziemniaka, ale również jakość plonu, np. poprzez zwiększenie ilości białka w bulwach.

To wszystko sprawia, że kwasy humusowe sprawdzają się doskonale w uprawie ziemniaka. Można je stosować samodzielnie (np. w gospodarstwach ekologicznych) lub uzupełniając nawożenie mineralne.