Uprawa słoneczników. Jak dbać, aby mieć spektakularne kwiaty?
Popularność słoneczników w Polsce rośnie i nie ma co się dziwić. To urodziwe kwiaty, które każdy ogród zamienią w urokliwy zakątek. Mają wszechstronne zastosowanie: dodają blasku ogrodom, ale można je również uprawiać w celach spożywczych. Słonecznik zawiera dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeżeli interesuje Cię uprawa słonecznika w ogrodzie to mamy dla Ciebie mini poradnik. Jakie ma wymagania? Kiedy siać? Jak pielęgnować? Czy w uprawie słoneczników sprawdzi się kwas humusowy?
Uprawa słoneczników: wymagania
Jedno z ważniejszych wymagań słoneczników jest wpisane w ich nazwę: kwiaty te potrzebują dużo słońca. To jednak nie wszystko. Wymagają także żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby o pH w zakresie 6,6–7,2. Ponadto ziemia powinna być lekko wilgotna, dlatego rośliny te potrzebują sporej ilości wody – zwłaszcza w okresie kwitnienia.
To wciąż nie wyczerpuje listy preferencji słoneczników. Dobrze, żeby stanowisko było osłonięte od wiatru. Wszak słoneczniki osiągają wysokie rozmiary i mają bujny, rozbudowany i stosunkowo ciężki kwiatostan. Dlatego pod wpływem mocnego wiatru rośliny mogą się łamać.
Słoneczniki mają też dość wysokie wymagania pokarmowe. Dlatego gleba powinna być żyzna i zasobna w składniki mineralne.
Kiedy wysiewać słoneczniki?
Słoneczniki można uprawiać zarówno z siewu, jak i z sadzonek. Termin wysiewu nasion to przełom kwietnia i maja. Nasiona wsadza się na głębokość ok. 2-3 cm. To bardzo ważne, ponieważ zbyt płytkie wsadzenie uczyni z nasion łakomy kąsek dla ptactwa. Najlepiej wsadź nasiona od razu w miejsce, w którym mają docelowo rosnąć rośliny. Choć słoneczniki można przesadzać, to jednak źle znoszą taki zabieg. W jedno miejsce wysiej kilka nasion, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że nie każde wzejdzie. A gdy już wzejdą, to w każdym miejscu zostaw najsilniejszą siewkę, a reszty się pozbądź.
Pielęgnacja słoneczników
Słonecznik wymaga regularnego podlewania i nawożenia. W okresie wegetacji konieczne jest nawożenie nawozami azotowymi, fosforowymi i potasowymi. Warto również regularnie usuwać chwasty i kontrolować szkodniki. W przypadku silnych wiatrów rośliny mogą potrzebować podpór, aby nie ugięły się pod ich ciężarem.
Kwasy humusowe i słoneczniki
Jeżeli pragniesz spektakularnych słoneczników, które będą zniewalały swoim wyglądem, to istotne jest nawożenie. W tym celu warto zasilić glebę kompostem. To naturalny i silny nawóz, który dostarczy niezbędnych składników mineralnych. Doskonale sprawdzą się także kwasy humusowe, choć nie są nawozem.
Substancje humusowe nie dostarczają do gleby substancji pokarmowych. Mają jednak inne, niezwykle cenne właściwości, dzięki którym zwiększają żyzność gleby. Poprawiają retencję wody i strukturę gleby, a także wspomagają aktywność pożytecznych mikroorganizmów glebowych. W efekcie rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe – zarówno te będące naturalnym bogactwem gleby, jak i te pochodzące z nawozów. Dlatego kwasy humusowe można stosować samodzielnie lub synergicznie z innymi nawozami. W tym drugim wypadku substancje humusowe zwiększają efektywność materiału nawozowego, dzięki czemu można zmniejszyć jego ilość – a to ogromna oszczędność.
Mocniejsze korzenie to zdrowsze rośliny
Kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. Efekt ten został potwierdzony zarówno w doświadczeniach laboratoryjnych, jak i testach polowych. Silniejsze i większe korzenie sprawniej pobierają niezbędne mikro i makroelementy. Ponadto są bardziej odporne na czynniki stresowe takie jak susze, szkodniki czy choroby. Dzięki temu słoneczniki doskonale się rozwijają, są mocniejsze i bardziej wytrzymałe.
Warto dodać, że kwasy humusowe mają naturalne pochodzenie. Są bezpieczne dla środowiska i z powodzeniem wykorzystuje się je w rolnictwie ekologicznym.
Zastosowanie słoneczników
Słonecznik jest spektakularną rośliną ozdobną. Sprawdzi się niemalże w każdym ogrodowym stylu, wprowadzając do niego nieco światła i ożywienia. Walory ozdobne to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania te kwiaty. W lipcu zaczynają się bowiem pojawiać pestki (choć smaczniejsze są te zbierane dopiero w sierpniu). Są one niezwykle zdrowe i warto włączyć je do swojego jadłospisu, np. jako dodatek do sałatek czy koktajlów warzywno-owocowych. A może wypiekasz własny chleb? Słonecznik jest także doskonałym dodatkiem do pieczywa!
A zatem: do dzieła! Uprawa słoneczników z kwasami humusowymi jest prosta i przyjemna.