PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa rozchodników w ogrodzie. Jak je pielęgnować?

Rozchodnik

Uprawa rozchodników w ogrodzie. Jak je pielęgnować?

Rozchodnik to przepiękna roślina zielna o charakterystycznych, mięsistych liściach i delikatnych kwiatach. Rośnie dziko w różnych częściach świata, ale jest także chętnie uprawiany w ogrodach ze względu na swoją dekoracyjną wartość. Jest prosty w utrzymaniu, dlatego w łatwy sposób urozmaicisz swój ogród feerią spektakularnych barw. Jak uprawiać i pielęgnować rozchodnik?

Uprawa rozchodników – którą odmianę wybrać?

Rozchodnik występuje w wielu różnorodnych odmianach, z których każdy zachwyca kształtem i kolorem kwiatów. Co więcej, przyjemny zapach kwiatów przyciąga motyle, co dodatkowo spotęguje sielankowy nastrój w Twoim ogrodzie. Mnogość odmian rodzi jednak pytanie: którą z nich wybrać?

Rodzaje rozchodnika zazwyczaj dzieli się na dwie kategorie: nisko rosnące oraz wysokie (pionowe). Te pierwsze osiągają ledwie kilka centymetrów wysokości. Nadają się doskonale, aby utworzyć z nich cudowne kwieciste dywany. Sprawdzają się także w charakterze „okrycia” dla skalniaków czy gruntu wzdłuż ogrodowych ścieżek. Natomiast rozchodniki pionowe są wyższe i znakomicie ozdobią każdą rabatę.

Jaką więc podjąć decyzję? Właściwie zależy to od Twoich preferencji oraz projektu ogrodu. Nie musisz natomiast przejmować się wymaganiami, ponieważ te każda odmiana rozchodnika ma podobne. Jeśli masz warunki do hodowli jednego z nich, to masz warunki do hodowli każdego.

Z naszej strony polecamy odmiany Mr Goodbud (kwiaty ciemno-różowe), Brilliant (kwiaty w kolorze jasnego różu), oraz Thunderhead (w trakcie sezonu kolor liści przechodzi od karmelowego do ciemnofioletowego).

Wymagania w uprawie rozchodnika

Rozchodnik ma stosunkowo niewielkie wymagania, co nie znaczy, że można je całkowicie zignorować. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Optymalna temperatura do jego uprawy to około 15-20°C, co czyni go idealnym do ogrodów w strefie klimatycznej umiarkowanej. Najpiękniej kwitnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, dlatego warto zadbać o dostęp do światła dla swoich roślin – choć poradzi sobie ona także i w półcieniu. Większość odmian rozchodnika cechuje mrozoodporność – te mniej odporne warto zabezpieczyć, gdy temperatury spadną poniżej zera. W tym celu możesz wykorzystać agrowłókninę.

Rozchodniki należące do rodzaju niskich są szczególnie wytrzymałe. Nie straszne im susze, mrozy czy nawet jałowa gleba, choć oczywiście także i o nie trzeba dbać, jeśli chcesz, by zachowały zdrowie i urodę.

Uprawa rozchodników: wskazówki

O czym pamiętać w hodowli rozchodników? Wybierz odpowiednie miejsce: roślina najlepiej czuje się w słońcu, choć poradzi sobie i w półcieniu. Po wyborze stanowiska przygotuj glebę: dodaj do niej torfu lub obornika. Dobrze sprawdzi się także kwas humusowy, który poprawia strukturę gleby oraz zwiększa jej żyzność. Następnie czas na sadzenie! Najlepiej przeprowadzić je wiosną – wtedy temperatura jest odpowiednia, a gleba wilgotna. Zasadź rośliny w odległości około 30-40 cm od siebie, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu.

I gotowe! Nie pozostaje Ci nic innego jak pielęgnacja roślin. A ta, jak już wiesz, nie jest najtrudniejsza. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w czasie upałów. Jednocześnie zwróć uwagę na to, aby nie przelać roślin, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Rozchodnik nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Jednak aby Twoje kwiaty było wyjątkowo barwne i piękne, warto zastosować kwas humusowy.

Kwas humusowy do roślin gwarancją pięknych kwiatów

Kwasy humusowe to naturalne substancje występujące w glebie, w której współtworzą próchnicę – najżyźniejszą warstwę podłoża. Wykorzystuje się je w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin. Produkty te poprawiają właściwości gleby i podnoszą jej żyzność. Dzięki temu składniki mineralne są łatwiej dostępne dla roślin, a te mają doskonałe warunki do wzrostu.

Ponadto kwas humusowy wpływa na systemy korzeniowe roślin, wzmacniając je i stymulując ich wzrost oraz zwiększa produkcję chlorofilu w liściach, dzięki czemu te są doskonale wybarwione.

Rozchodnik można posadzić niemalże wszędzie: na rabatach, murkach czy skalniakach. Kwitnie stosunkowo późno, więc sprawi, że Twój ogród nabierze barw w tych miesiącach.