PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa pietruszki – jak pielęgnować pietruszkę? Kiedy zbiory?

Pietruszka w ogrodzie

Uprawa pietruszki – jak pielęgnować pietruszkę? Kiedy zbiory?

Pietruszka to wszechstronne, aromatyczne zioło. Wykorzystywana jest głównie jako dodatek do wielu potraw, ale odpowiednio zastosowana będzie w Twojej kuchni istną gwiazdą. Jej cenne właściwości zostały docenione nawet przez zielarskich ekspertów z IHA (International Herb Association), którzy wybrali ją ziołem roku 2021. Warto dodać, że pietruszka jest też łatwa w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań, dlatego znajdzie się dla niej miejsce w każdym ogrodzie. Jakie ma właściwości i zastosowania kulinarne? W jaki sposób wyhodować pyszną i zdrową pietruszkę? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Właściwości terapeutyczne pietruszki

Pietruszka znana jest głównie jako dodatek urozmaicający inne dania, ale tak naprawdę oferuje nam znacznie więcej niż zwykłe uatrakcyjnienie potraw. Jest bowiem skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera witaminy C, K i A, a także wapń, żelazo i magnez. Dzięki takiemu składowi wzmacnia układ immunologiczny, poprawia zdrowie kości oraz zwiększa wchłanianie ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Ponadto pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz jest niezwykle cenna dla kondycji skóry. Sporo tego jak na takie niepozorne ziółko, prawda? Tym bardziej że pietruszka jest przy tym smaczna i poprawia kulinarne walory dań: zup, sosów, sałatek czy mięs.

Zwróć jednak uwagę na to, że najzdrowsza jest świeża pietruszka, ponieważ w trakcie gotowania witamina C się rozkłada, a przez to zioło straci wiele ze swoich właściwości. Ponadto, aby w pełni czerpać korzyści z pietruszki, należy ją jeść w odpowiednich ilościach oraz w połączeniu z innymi zdrowymi elementami diety – podstawą zdrowego odżywienia jest zawsze zbilansowany jadłospis.

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować pietruszkę?

Pietruszka ma niewielkie wymagania. Preferuje glebę lekką, spulchnioną i wolną od kamieni – dzięki temu korzenie będą mogły się swobodnie rozwijać. Odczyn gleby powinien być neutralny: pH powyżej 6,0 (optymalnie 6,5 – 7,0). Ważna jest również pojemność wodna i zawartość próchnicy. W przypadku dużych hodowli komercyjnych trzeba zadbać o to, aby korzenie się nie rozwidlały, ponieważ takie korzenie są niehandlowe. A niekorzystne warunki glebowe zwiększają szansę na rozwidlenie.

A co z pozostałymi potrzebami pietruszki? Również, jeśli chodzi o wymagania cieplne, to nie jest zbyt rygorystyczna. Cechuje się wysoką mrozoodpornością i potrafi wytrzymać przymrozki nawet do -9°C. Jednak nie zmienia to faktu, że optymalna temperatura do wzrostu pietruszki to 16-18°C, dlatego preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione.

Uprawa pietruszki w ogródku – czym nawozić?

Uprawa pietruszki, jak każdej innej rośliny, dla maksymalizacji plonów wymaga nawożenia. W dużych, przemysłowych plantacjach wykorzystuje się głównie nawozy fosforowe i potasowe, a wiosną azotowe. Jednak w przydomowym ogródku lepiej wykorzystać nawozy organiczne, np. kompost. A najlepiej zaaplikować kwas humusowy. Chociaż kwas humusowy sam w sobie nawozem nie jest, to jednak w znaczący sposób poprawia przyswajalność składników pokarmowych, ponieważ zwiększa żyzność gleby. W uprawie pietruszki sprawdzi się idealnie, gdyż wpływa na dokładnie te właściwości podłoża, które są istotne dla tego zioła. Kwasy humusowe poprawiają fizyczną strukturę gleby, m.in. zwiększają jej pojemność wodną oraz zawartość próchnicy.

Na kwasach humusowych bazuje stymulator wzrostu roślin FLORAHUMUS. Oprócz wyżej wymienionych właściwości preparat ten stymuluje wzrost i wzmacnia systemy korzeniowe roślin. Sprawdza się w uprawie niemalże każdej rośliny: wszędzie, gdzie potrzebna jest żyzna gleba, warto zastosować FLORAHUMUS.

Uprawa pietruszki: kiedy zbiory?

Prawidłowo uprawiana pietruszka jest gotowa do zbioru po 5-8 tygodniach od posadzenia. Oznacza to, że wczesnymi odmianami można się delektować już od czerwca, natomiast późnymi – jesienią. Natkę pietruszki przycinaj przez cały sezon wegetacyjny, dzięki temu będziesz mieć stale dostęp do świeżego zioła – czyli najzdrowszego i najsmaczniejszego.

Stosując rady z tego artykułu, z łatwością wyhodujesz wspaniałe pietruszki, które urozmaicą Twoje kulinarne wytwory. Zioło świetnie nadaje się do sosów, sałatek, pesto czy nawet koktajlów owocowo-warzywnych. Taki napój to zdrowy i smaczny zastrzyk energii na cały dzień. Smacznego!