PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa kukurydzy. Zwiększ plony dzięki kwasom humusowym!

kwasy humusowe w uprawie kukurydzy

Uprawa kukurydzy. Zwiększ plony dzięki kwasom humusowym!

Kukurydza ma ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To dlatego, że charakteryzuje się dużym potencjałem plonotwórczym. Aby osiągnąć obfite plony kukurydzy trzeba więc zaspokoić jej głód mikro i makroelementów. Jak to osiągnąć? Oczywiście poprzez zbilansowane nawożenie, ale nie tylko. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie preparatu FLORAHUMUS. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak sprawdzają się kwasy humusowe w uprawie kukurydzy.

Kukurydza – który nawóz wybrać?

Nawożenie mineralne to podstawowa technika agronomiczna pozwalająca zwiększyć potencjał plonotwórczy upraw. Trzeba jednak wykonywać je z głową, tzn. odpowiednią intensywnością oraz doborem materiału nawozowego. W uprawie kukurydzy szczególnie dobre efekty dają nawozy naturalne, ponieważ kukurydza doskonale wykorzystuje składniki pokarmowe, które z nich pochodzą. Co więcej, jest to roślina mająca problemy z poborem fosforu w warunkach niskich wiosennych temperatur, takich jak aktualnie panujące. Z tego powodu sztuczne nawozy mineralne zawierające fosfor są niewystarczające. Nawet pokaźna ilość nawozu nie zmieni faktu, że kukurydza nie jest w stanie efektywnie pobrać składników pokarmowych. Dlatego równie ważne, co samo nawożenie, jest zadbanie o strukturę i jakość gleby. Dzięki poprawie warunków glebowych rośliny mogą łatwiej wchłaniać substancje odżywcze, co zwiększy efektywność nawożenia. Jak poprawić jakość gleby? Wystarczy, że zastosujesz kwasy humusowe.

Czym są kwasy humusowe?

Kwasy humusowe to naturalne substancje powstające w procesach przemiany materii organicznej (tzw. humifikacja). Źródła tej materii mogą być zarówno zwierzęce, jak i roślinne, dlatego substancje humusowe różnią się między sobą strukturą chemiczną. Wyróżnia się trzy frakcje kwasów humusowych: kwasy huminowe, kwasy fulwowe i huminy.

Substancje humusowe można również ekstrahować z węgla brunatnego. Tak pozyskane związki stają się składnikiem nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin (takich jak FLORAHUMUS), które w znacznym stopniu poprawiają jakość gleby i warunki wegetacji roślin. Działają na wszystkie rośliny; sprawdzają się także w uprawie kukurydzy. Przeprowadzone doświadczenia jednoznacznie pokazują, że kwasy humusowe powoduję zwiększenie pobierania składników odżywczych z gleby przez kukurydzę. Dotyczy to substancji będących naturalnymi zasobami gleby oraz pochodzącymi z nawozów, dlatego humusowe stymulatory wzrostu można wykorzystać jako czynnik zwiększający efektywność nawożenia mineralnego.

Kwasy humusowe w uprawie kukurydzy: zalety

Substancje humusowe oddziałują przede wszystkim na glebę, poprawiając jej fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości. Oto najważniejsze zalety kwasów humusowych:

Podsumowując, kwasy humusowe wpływają na wzrost korzeni kukurydzy, zwiększają efektywność pobierania mikro i makroelementów oraz optymalizują procesy glebowe. Aplikacja nawet niewielkich ilości substancji humusowych wykazała zwiększoną ilość azotu w pędach kukurydzy. Kwasy humusowe szczególnie dobrze sprawdzają się w glebach mało żyznych, o niewielkiej zawartości składników takich jak fosfor czy azot, które są istotne dla prawidłowego wzrostu kukurydzy.

Dolistne dokarmianie kukurydzy

Na koniec warto wspomnieć o dolistnym dokarmianiu kukurydzy, ponieważ jest ona rośliną, u której ten rodzaj nawożenia sprawdza się dobrze. Kwasy humusowe, chociaż najskuteczniejsze są doglebowo, można również wykorzystać w opryskach liści kukurydzy. Tego typu oprysk zazwyczaj stosuje się w przypadku deficytów składników pokarmowych, ponieważ pozwala je błyskawicznie uzupełnić. Większość substancji humusowych pobieranych z gleby jest zatrzymywana w korzeniu, a transportowane do łodyg i liści są dopiero wtedy, gdy osiągną odpowiedni poziom w korzeniu. Dlatego bezpośrednia aplikacja na liście pozwala na osiągnięcie natychmiastowych efektów, takich jak zwiększenie zawartości chlorofilu w liściach. Nie wpłynie to jednak na właściwości gleby, a to jest główny powód stosowania kwasów humusowych. Dlatego dolistne opryski można zastosować jako zabieg uzupełniający, a nie główny.