PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa dyni. Czy kwasy humusowe się sprawdzą?

Dynia pochodząca z uprawy, na której wykorzystano kwasy humusowe

Uprawa dyni. Czy kwasy humusowe się sprawdzą?

Coraz więcej ludzi decyduje się na hodowlę dyni w przydomowych ogródkach. Ten trend nie dziwi: dynia jest stosunkowo łatwa w uprawie, ma spore walory zdrowotne i odżywcze, a do tego szerokie zastosowania kulinarne. Stąd coraz częściej gości w ogrodach, a przez to mnożą się pytania: jak pielęgnować dynie? Które preparaty zastosować? W jaki sposób zwiększyć jakość plonów?

Jak przygotować rozsady dyni?

Zanim zaczniesz uprawę dyni, musisz wybrać odpowiednią odmianę. Jest ich trochę, a różnią się m.in. rozmiarem i kolorem owoców. Jak wybrać odpowiednią dla Ciebie dynię? Tu nie ma jednej odpowiedzi. Po prostu weź pod uwagę warunki panujące w Twoim ogrodzie oraz osobiste preferencje, a następnie wybierz taką odmianę, która je spełnia. A gdy już dokonasz wyboru, to czas na przygotowanie rozsad.

Dynie to rośliny ciepłolubne i dlatego w naszym klimacie zdecydowanie lepiej uprawiać je z rozsad. Gdybyś chciała wysiać je od razu do gruntu, to musisz poczekać, aż miną wiosenne przymrozki. Natomiast jeśli przygotujesz rozsady – czyli wysiejesz nasiona do doniczek, mini szklarenek czy innego pojemnika trzymanego w mieszkaniu – to zyskasz kontrolę nad warunkami panującymi w początkowym, newralgicznym okresie wzrostu. Do gruntu przesadzisz je później, gdy będą już silniejsze, a ryzyko mrozów zmaleje do niemalże zera.

Rozsady dyni możesz przygotować już pod koniec kwietnia. Posadź po dwa nasiona do doniczki (ponieważ sadząc jedno, nie masz pewności, że wyrośnie). Zapewnij im dostęp do światła oraz stałą temperaturę w zakresie 23-26°C. Kiedy możesz wsadzić sadzonki do gruntu? Po ok. 4 tygodniach. Jednak wcześniej dobrze jest je zahartować, czyli przygotować do warunków panujących na zewnątrz. W tym celu „wyprowadzaj rośliny na spacer”, czyli wynoś je w dzień na świeże powietrze, a na noc chowaj z powrotem do bezpiecznego mieszkania.

Odpowiednie stanowisko do uprawy dyni

Dynia jest rośliną ciepłolubną, dlatego potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Oprócz tego istotna jest gleba: powinna być żyzna, dobrze zatrzymująca wilgoć, o wysokiej zawartości próchnicy, lekko kwaśnym odczynie i wysokiej przepuszczalności. Podłoże do uprawy dyni dobrze jest zasilić kompostem lub kwasem humusowym (więcej o nim za chwilę).

Zwróć również uwagę na to, co wcześniej rosło w miejscu, na którym chcesz posadzić dynię. To dlatego, że roślina ta słabo się rozwija na stanowisku, w którym w ciągu ostatnich trzech lat rosły inne dyniowate. Sprawi to, że gleba będzie pozbawiona kluczowych dla dyni minerałów, co negatywnie odbije się na jej wegetacji i potencjale plonotwórczym.

Pielęgnacja dyni

Ponieważ dynia lubi ciepło, a do tego rozwija się błyskawicznie, to potrzebuje dużo wody. Pędy rosną szybko, zielona masa liści także. Do zdrowego rozwoju niezbędne jest obfite podlewanie – zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Oprócz tego pamiętaj, aby regularnie odchwaszczać stanowisko dyni. Nie chcesz, aby Twoje rośliny musiały konkurować o zasoby z chwastami. Wtedy dla dyni mogłoby zabraknąć wody i składników mineralnych, co oczywiście spowolni ich wzrost i ograniczy plony.

Kwasy humusowe i dynie: prosty sposób na dorodne zbiory

W uprawie dyni doskonale sprawdzą się kwasy humusowe. Jeśli spotykasz się z nimi po raz pierwszy, oto co powinieneś wiedzieć. Są to naturalne związki powstające z materii organicznej. W środowisku są wszechobecne i znajdziesz je m.in. w próchnicy glebowej. Mają ogromny wpływ na właściwości gleby. Zwiększają żyzność i poprawiają retencję wody, dzięki czemu gleba dłużej zatrzymuje wilgoć. Regulują stosunki wodno-powietrzne i zwiększają przepuszczalność, co sprawia, że woda łatwiej dostaje się do strefy korzeniowej. Na same korzenie też zresztą wpływają, wzmacniając je i stymulując wzrost. Tak bogate działanie sprawia, że mają szerokie zastosowania i nadają się do niemalże każdej uprawy: roślin użytkowych i dekoracyjnych, ogrodów, upraw o dużym areale czy w szklarni. Świetnie sprawdzą się także w uprawie dyni. Zatem do dzieła!