PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa dalii: które odmiany wybrać? Jakie warunki do uprawy?

uprawa dalii

Uprawa dalii: które odmiany wybrać? Jakie warunki do uprawy?

Dalie to wyjątkowe kwiaty pochodzące z Meksyku i Ameryki Środkowej. W naturze rosną głównie w górzystych regionach i kwitną od połowy lata do jesieni. W polskim klimacie nie zimują w gruncie, dlatego sadzi się je w maju. Jeżeli pragniesz, aby Twój ogród zachwycał każdego gościa, to teraz jest idealny czas na przygotowanie. Dalie bez wątpienia dodadzą mu uroku. Oczaruj wszystkich odwiedzających Twoją działkę! Uprawa dalii: jak to zrobić? Jakie odmiany dalii wybrać? Sadzenie dalii – poradnik.

Uprawa dalii – najlepsze odmiany

Dalie są wspaniałe w każdym ogrodzie głównie dlatego, że znajdziesz je w niemalże każdym kolorze oraz przeróżnych rozmiarach. Chcesz mniejszych kwiatów? Proszę bardzo, wybierz drobniejsze odmiany o niewielkich, kilkucentymetrowych „pomponikach”. Marzą ci się dorodne dalie? Także coś wybierzesz: dostępne są odmiany o olbrzymich kwiatach o średnicy dochodzącej nawet do 40 cm! Krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiste preferencje estetyczne to jednak nie jedyne, czym powinieneś się kierować podczas wyboru odmiany do swojego ogrodu. Musisz wziąć pod uwagę również panujące w nim warunki.

Które odmiany dalii najlepiej wybrać? Najbardziej okazale prezentują się dalie dekoracyjne, których kwiaty osiągają dużą średnicę – do 30 cm. Same rośliny też rosną spore, bo do 150 cm. Z tego powodu nie obędą się bez podpór, ponieważ mogą się uginać i łamać pod ciężarem tak dorodnych kwiatów – zwłaszcza gdy zawieje mocniejszy wiatr. A jakie kolory są dostępne? Przeróżne: od pastelowego kremu, przez różowy, po fioletowy oraz barwy klasycznie kojarzone z daliami: czerwony (np. odmiana Apache) oraz biały (odmiana Tsuki Yori No Shisha). A jeśli masz w ogrodzie mniej miejsca i interesują cię drobniejsze odmiany dalii, to polecamy np. Twyning’s After Eight o białych kwiatach. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Wymagania uprawowe dalii – zadbaj o potrzeby swoich roślin

Dale nie są trudne w uprawie, jednak nie oznacza to, że możesz je pozostawić samym sobie – zwłaszcza jeżeli chcesz wydobyć ich spektakularne piękno. Najważniejsze są dwie rzeczy: odpowiednie stanowisko i gleba. To pierwsze powinno być słoneczne i ciepłe (choć rośliny poradzą sobie również w półcieniu). Z kolei gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Zwłaszcza przepuszczalność jest ważna, bo zbyt duża wilgotność gleby spowoduje gnicie bulw korzeniowych. Istotny jest również odczyn gleby: dla dalii idealny jest neutralny lub lekko zasadowy (najlepsze jest pH 7,0). W sezonie letnim pamiętaj o regularnym podlewaniu – rośliny bardzo szybko reagują na braki wody i mogą więdnąć lub nawet połamać się pod ciężarem własnych kwiatostanów. Na tym samym stanowisku nie powinno uprawiać się dalii częściej niż co 4-5 lat.

Kwasy humusowe w uprawie dalii

A jak w uprawie dalii sprawdzają się kwasy humusowe? Stali czytelnicy naszego bloga znają ich właściwości doskonale. Przypomnijmy w skrócie: to naturalne substancje, które poprawiają żyzność gleby, zwiększają przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. Są często wykorzystywane w rolnictwie, ponieważ gwarantują obfite plony wysokiej jakości. Jednak zastosowanie w gospodarstwach rolnych to niejedyne, do czego doskonale nadają się kwasy humusowe. Świetnie sprawują się również w uprawach roślin ozdobnych, w tym dalii. Pomogą zwiększyć liczbę kwiatów oraz nadadzą im intensywną barwę. Ponadto zwiększają naturalny wigor roślin, dzięki czemu są one odporniejsze na czynniki stresowe, takie jak niedobory wody czy choroby.

Fantastyczne dalie w Twoim ogrodzie

Dalie to czarujące rośliny o spektakularnych kwiatostanach. Nie są trudne w uprawie, a mnogość dostępnych gatunków sprawia, że z łatwością wybierzesz odmianę idealną dla Ciebie. Wnieś do swojego ogrodu nieco uroku i oczaruj swoich gości! Dalie Ci w tym pomogą.