PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa czosnku. Wykorzystaj kwas humusowy!

Czosnek, w którego uprawie wykorzystano kwas humusowy

Uprawa czosnku. Wykorzystaj kwas humusowy!

Czosnek nie bez powodu jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Ma potężne właściwości lecznicze, a do tego szerokie zastosowania kulinarne. Jest doskonałym urozmaiceniem wielu potraw i sosów. A najzdrowszy i jednocześnie najsmaczniejszy czosnek to oczywiście taki, który wyhodowaliśmy własnoręcznie. Jak to zrobić? Czy kwasy humusowe w uprawie czosnku to dobry pomysł? Uprawa czosnku – wszystko, co warto wiedzieć.

Uprawa czosnku – wymagania

Szczegóły dotyczące uprawy czosnku mogą nieco się różnić w zależności od wybranej odmiany, regionu oraz warunków klimatycznych. Ogólnie rzecz ujmując, jest on rośliną łatwą w uprawie, ale wymaga odpowiednich warunków, aby mógł dobrze rosnąć i wykształcić zdrowe, smaczne plony. Podstawowe wymagania uprawowe dla czosnku dotyczą przede wszystkim gleby. Powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna, o odczynie pH 6,0-7,0. Dodatkowo powinna zawierać dużo próchnicy i składników mineralnych. Czosnek dobrze znosi niskie temperatury, ale wymaga dobrego nasłonecznienia – około 6-8 godzin światła dziennie.

Oprócz gleby trzeba pamiętać o nawadnianiu. Systemy korzeniowe czosnku są stosunkowo niewielkie, dlatego, aby miały zapewniony dostęp do wody, nie obejdzie się bez podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby nie przemoczyć gleby, ponieważ nadmiar wilgoci może sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych.

Kluczowy etap wzrostu czosnku jest na początku, podczas wstępnego rozwoju. Wszelkie zaniedbania i niedobory składników pokarmowych w tym okresie spowodują znaczne obniżenie jakości i ilości plonów – mogą nawet sprawić, że cała uprawa spali na panewce!

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Jak sadzić czosnek?

Czosnek sadzi się z ząbków, które uprzednio oddziela się od główek. Następnie wsadza się je do ziemi ostrą częścią do góry na głębokość ok. 5 cm. Z kolei odstępy pomiędzy posadzonymi ząbkami powinny wynosić ok. 15-20 cm. Czosnek najlepiej sadzić wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) lub jesienią (w październiku czy nawet na początku listopada). Rośliny posadzone wiosną dojrzewają do zbioru latem, a te z sadzenia jesiennego następnej wiosny.

Uprawa czosnku – nawożenie

Czosnek ma duże wymagania pokarmowe. Dlatego, aby Twoja plantacja osiągnęła sukces, niezbędne jest nawożenie. Roślina potrzebuje zarówno makroelementów (takich jak azot, magnez, potas, fosfor czy wapń), jak i mikroelementów (np. miedź, mangan czy molibden). Dlatego czosnek wymaga regularnego nawożenia (przed zasadzeniem oraz w trakcie wegetacji), najlepiej nawozami organicznymi: obornikiem lub kompostem. W uprawie czosnku sprawdzi się również kwas humusowy, który, choć nie jest nawozem, to zwiększa przyswajalność wszystkich składników pokarmowych.

Kwasy humusowe w uprawie czosnku

Kwasy humusowe to związki powstające w wyniku skomplikowanych procesów przemiany materii organicznej. Są wszechobecne w środowisku, zarówno wodnym, jak i lądowym. Substancje humusowe to główny składnik próchnicy glebowej i dlatego stanowią naturalne źródło żyznej gleby.

Substancje humusowe dzielą się na trzy frakcje: kwasy fulwowe, kwasy huminowe oraz huminy. Poszczególne frakcje różnią się nieco strukturą oraz właściwościami chemicznymi (np. stopniem, w jakim rozpuszczają się w wodzie). Wszystkie jednak mają znaczenie dla jakości gleby. Poprawiają jej fizyczną strukturę i pojemność wodną oraz optymalizują biologiczne procesy zachodzące w podłożu, dzięki czemu zwiększają dostępność mikro i makroelementów dla roślin. Ponadto mają znaczący wpływ na rozwój korzeni.

Kwasy humusowe w uprawie czosnku: mocniejsze korzenie i lepsze plony

Kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych, szczególnie w pionie. Czyni to z nich cenne wsparcie w uprawie każdej rośliny, ale w przypadku czosnku jest wyjątkowo cenna właściwość. To dlatego, że korzenie czosnku sięgają zazwyczaj na głębokość zaledwie 30 cm. Przy pomocy kwasów humusowych sprawisz, że będą mocniejsze i lepiej rozwinięte, a co za tym idzie, będą efektywniej pobierały wodę a wraz z nią niezbędne substancje mineralne. Tym bardziej że kwasy humusowe poprawiają również stosunki wodno-powietrzne gleby, dzięki czemu korzenie mogą ją łatwiej penetrować. Zastosuj kwasy humusowe w uprawie czosnku, a nie będziesz się martwić, że Twoim roślinom czegokolwiek zabraknie.

Dorodne plony na wyciągnięcie ręki

Choć czosnek nie jest trudny w uprawie, to jednak ma spore wymagania pokarmowe. Dlatego zdarza się, że główki są małe lub zdeformowane. Spada również wartość odżywcza czosnku. Dlatego, aby zapewnić uprawie idealne warunki wzrostu, wykorzystaj kwas humusowy. Jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla środowiska – w ekologiczny sposób pomaga zwiększyć ilość i jakość plonów. Zależy Ci na zdrowych i dorodnych główkach czosnku? Zastosuj kwasy humusowe!