PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa cytrusów w domowych warunkach. To proste!

Drzewko cytrusowe w doniczce

Uprawa cytrusów w domowych warunkach. To proste!

Chcesz poczuć się w swoim domu niczym na tropikalnej wyspie? Zacznij hodować cytrusy! Te rośliny nadają się do uprawy doniczkowej w polskim klimacie. Ich egzotyczny wygląd będzie przyciągał spojrzenia, a charakterystyczny aromat pobudzał zmysły. Co więcej, hodowla cytrusów w doniczkach wcale nie jest tak trudna, jakby mogło się wydawać. Niemniej jednak, aby Twoje drzewka były silne i zdrowe, warto przestrzegać zasad pielęgnacji. Ale nie panikuj – pomożemy!

Uprawa cytrusów: słońce jest kluczowe

Cytrusy to rodzaj roślin, do którego należy nawet 25 gatunków, występujących głównie w Azji południowej i południowo-wschodniej oraz w Australii. Oczywiście polski klimat jest odległy od tego panującego w naturalnym środowisku cytrusów. Dlatego trzeba się nieco postarać, aby zagwarantować roślinom warunki jak najbliższe tym, które preferują. Co to oznacza? W przypadku cytrusów przede wszystkim duże ilości słońca. Twoim priorytetem powinno być znalezienie dla roślin takiego miejsca, w którym będą miały dostęp do promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest np. stanowisko przy dużym oknie wychodzącym na wschód.

Jaka temperatura do uprawy cytrusów?

Samo słońce to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Optymalna to około 18°C, choć może być i wyższa. Od samej wysokości temperatury ważniejsze jest bowiem to, aby utrzymywała się ona na stałym poziomie. Wszelkie wahania są dla drzewek cytrusowych czynnikiem stresowym, który je osłabi, spowolni wzrost i zwiększy ryzyko zapadnięcia na choroby. Dlatego roślina powinna być trzymana z dala od źródeł ciepła takich jak grzejniki, ale też od klimatyzatorów i podobnych urządzeń, które mogą wychłodzić temperaturę w pomieszczeniu.

Drzewka cytrusowe potrzebują wilgotnej ziemi

A więc znalazłeś idealne miejsce do hodowli drzewka cytrusowego i zapewniłeś stałą temperaturę w pomieszczeniu na poziomie minimum 18°C. Jesteś gotowy do rozpoczęcia uprawy. Pozostała ważna kwestia: gleba. Ziemia do uprawy cytrusów powinna być wilgotna, szczególnie w okresie zawiązywania się kwiatów. Jednocześnie pamiętaj o tym, że nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, która może doszczętnie zniszczyć drzewko. Dlatego dobrze jest ułożyć w doniczkach warstwę drenażową, która ułatwi spływanie wody oraz zwiększy przepuszczalność powietrza.

Kwasy humusowe i drzewka cytrusowe

Jak w uprawie cytrusów sprawdzają się kwasy humusowe? Wspaniale! Substancje humusowe to naturalne związki, które co prawda nie dostarczają bezpośrednio składników mineralnych do gleby, ale za to znacznie poprawiają jej właściwości. Dzięki temu ziemia staje się żyźniejsza, a rośliny rozwijają się spektakularnie.

Kwasy humusowe ulepszają strukturę gleby: poprawiają stosunki wodne, sprawiając, że gleba lepiej i dłużej zatrzymuje wilgoć. Ponadto neutralizują odczyn gleby oraz wspomagają wzrost i reprodukcję pożytecznych bakterii. Oprócz tego stymulują fizjologiczny metabolizm roślin oraz wzmacniają ich systemy korzeniowe. Dzięki temu cytrusy mają mocne i bujne łodygi, gałęzie i liście, a dodatkowo fotosynteza przebiega sprawniej. Wszechstronne zastosowanie kwasów humusowych pozwala ja aplikować niemalże w każdych warunkach: hodowlach doniczkowych i gruntowych, w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Świetnie sprawdzą się również jako wsparcie Twoich domowych cytrusów.

Pamiętaj o ochronie przed oparzeniami

Gdy w Polsce robi się cieplej, to dobrym pomysłem jest wyniesienie cytrusów na zewnątrz. Jeśli masz taką możliwość, to powinieneś to zrobić, jednak miej na uwadze, że drzewko nie od razu przyzwyczai się do warunków panujących poza bezpiecznym mieszkaniem. Nagła zmiany temperatury to gwarancja stresu, a w konsekwencji osłabienia roślin. Co więcej, duża ilość słońca może oparzyć liście. Dlatego dobrze jest najpierw hartować cytrusy i wystawiać je na zewnątrz jedynie na chwilę.

Stosując się do zasad opisanych powyżej, bez problemu wyhodujesz wspaniałe i bujne cytrusy. Powodzenia!