PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa buraków w ogrodzie. Zastosuj kwas humusowy!

Uprawa buraków i kwas humusowy

Uprawa buraków w ogrodzie. Zastosuj kwas humusowy!

Buraki to warzywo, które można łatwo uprawiać w ogrodzie. Nie dziwi więc, że jego popularność wśród polskich ogrodników rośnie. Tym bardziej że ma również szerokie zastosowania kulinarne i terapeutyczne. Trzeba jednak pamiętać, że burak ma stosunkowo wysokie wymagania, które trzeba zaspokoić, aby cieszyć się dużymi i smacznymi zbiorami. Jak to zrobić? Czy warto zastosować kwas humusowy w uprawie buraków?

Zdrowie i smak – korzyści z uprawy buraków

Buraki są bogate w witaminy i minerały, takie jak witaminy C, A, K i z grupy B, żelazo i potas, a także błonnik. Są doskonałym wyborem dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać. Warzywo to ma zbawienny wpływ na cały system odpornościowy człowieka. Buraki:

Ta prawdziwa litania pozytywnych właściwości sprawia, że buraki są cennym składnikiem każdej zbilansowanej diety.

Oczywiście, tak jak w przypadku innych warzyw i owoców, najzdrowsze są te niepoddane obróbce termicznej. Ze względu na właściwości zdrowotne polecany jest zwłaszcza sok z buraków.

Buraki nie dla każdego

Niestety z drogocennych właściwości buraków nie każdy może skorzystać. To dlatego, że zawierają one duże ilości szczawianów. Z tego względu osoby ze schorzeniami takimi jak reumatyzm, dna moczanowa lub kamica nerkowa powinny unikać spożywania buraków, które mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Ponadto w burakach stosunkowo łatwo mogą gromadzić się toksyczne związki azotowe. Dlatego te uprawiane w gospodarstwach, w których intensywnie stosuje się mineralne nawozy, będą mniej zdrowe od tych pochodzących z upraw ekologicznych. Najlepszym sposobem na wartościowe i smaczne buraki jest więc własna przydomowa hodowla.

Uprawa buraka – wymagania

Burak potrzebuje miejsca o dobrym nasłonecznieniu i przewiewnego, z przepuszczalną, dobrze trzymającą wilgoć glebą. Roślina wyrośnie niemalże w każdej dobrze utrzymanej glebie. Warto jednak zadbać o jakość podłoża, aby zapewnić sobie jak najlepsze zbiory. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, o obojętnym (ewentualnie lekko zasadowym) odczynie. Spełnienie tych wymagań nie tylko da Ci lepsze plony, ale także sprawi, że buraki będą zdrowsze i bardziej wartościowe, o większej zawartości witamin i składników mineralnych.

Siew i pielęgnacja

Buraki sieje się do gruntu od końcówki marca do czerwca, ale najlepszy czas jest w kwietniu lub maju, gdy ziemia jest już dobrze rozgrzana. W pielęgnacji najważniejsze jest regularne podlewanie, ponieważ rośliny potrzebują dużo wilgoci – zwłaszcza w upalne dni, gdy ziemia szybko schnie. Zadbaj o dostateczne nawodnienie, ale nie przesadzaj, gdyż przelanie może spowodować gnicie korzeni.

Aby buraki rosły zdrowo, pamiętaj również o nawożeniu. Najlepiej zastosować nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik, które zapewnią burakom odpowiednią ilość składników odżywczych. Warto wykorzystać także kwas humusowy.

Nawożenie buraków

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, korzenie buraka mogą dość łatwo gromadzić toksyny. Dlatego w przypadku tego warzywa ryzyko przenawożenia jest wysokie. Najlepszym wyborem są zatem nawozy naturalne, np. kompost. Jeszcze lepiej sprawdzi się kwas humusowy, który co prawda nie jest nawozem, ale za to w naturalny sposób zwiększa żyzność gleby i poprawia przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny.

Kwasy humusowe w uprawie buraków

Kwasy humusowe to związki pełniące niezwykle istotne funkcje w glebie. Poprawiają jej strukturę, zwiększają pojemność wodną oraz wpływają na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. W efekcie podnoszą żyzność gleby, a co za tym idzie potencjał plonotwórczy upraw. Sprawdzają się zarówno w uprawach o dużym areale, jak i w przydomowych ogródkach. Zadowoleni rolnicy szeroko z nich korzystają, zwłaszcza w gospodarstwach ekologicznych, gdyż kwasy humusowe nie szkodzą środowisku. Doskonale sprawdzą się także w uprawie buraków i sprawią, że Twoje rośliny będą zdrowe i silne.