PL EN DE ES FR RU HR

Światowy Dzień Żywności – to dziś!

dzień żywności

Światowy Dzień Żywności – to dziś!

Światowy Dzień Żywności to ważne święto, które podkreśla znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Zostało ustanowione w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i obchodzone jest w rocznicę powstania FAO, a więc 16 października. Jego naczelnym celem jest szerzenie świadomości na temat problemów żywnościowych, np. wciąż panującego w niektórych rejonach świata głodu.

Zdrowa planeta to zdrowy człowiek.

Pochodzenie żywności wpływa na nasze zdrowie oraz na środowisko. Naturalne uprawy rodzą ekologiczne plony, które są pełne witamin i minerałów. Jednocześnie nie obciążają ekosystemu i pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rolnictwa i planety. To dlatego hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności jest: „Nasze działania to nasza przyszłość. Lepsza produkcja, lepsze odżywianie, lepsze środowisko i lepsze życie”. W tej idei zawarta jest więź łącząca człowieka ze środowiskiem. Im bardziej opiekujemy się planetą, tym wspanialszą żywnością się nam odwdzięcza. Taka wizja przyświeca również nam. Tworzymy naturalny stymulator wzrostu FLORAHUMUS, aby wspierać zrównoważone polskie rolnictwo, bo wiemy, że to ono zapewnia najbardziej okazałe i najzdrowsze plony.

Nadprodukcja czy głód?

Obecnie światową sytuacją żywnościową targają sprzeczności. Z jednej strony nadmierny konsumpcjonizm prowadzi do ogromnego marnotrawstwa (w samej Polsce trwoni się prawie 5 mln ton żywności rocznie), a z drugiej wielu ludzi wciąż cierpi głód. Z publikowanego co roku raportu na temat stanu bezpieczeństwa żywnościowego wynika, że w 2020 roku głodowało ponad 800 milionów ludzi na świecie. Organizacje takie jak UNICEF alarmują, że problem niedożywienia wciąż jest ogromny. Dlatego ważne jest ograniczenie marnowania żywności. Pamiętaj, że wyrzucanie jedzenia oznacza również zmarnowanie energii, która została użyta na jej uprawę.

Jak przestać marnować żywność?

Najprostszym sposobem na powstrzymanie wyrzucania jedzenia jest rozsądne planowanie posiłków. Dzięki temu robiąc zakupy, będziesz kupować dokładnie to, czego potrzebujesz. Dobrym pomysłem jest też pieczołowite tworzenie list zakupowych. Trzymając się listy, ograniczysz kupowanie zbędnych produktów. Ogromne znaczenie ma również właściwe przechowywanie żywności, które zapobiegnie psuciu. W lodówce układaj produkty w taki sposób, żeby najbliżej drzwi znalazły się te, które mają najkrótszą datę ważności. Korzystając z tych kilku prostych zasad, osiągniesz mnóstwo korzyści: oszczędzisz zasoby żywnościowe, energię oraz pieniądze.

Wyhoduj własną żywność.

Własny warzywnik to najlepsza metoda na dostęp do świeżej i zdrowej żywności. Codziennie rano możesz zrywać soczyste owoce i warzywa. Nie potrzebujesz do tego dużo wolnej przestrzeni. Małą hodowlę założysz, nawet jeśli mieszkasz w bloku. Wystarczy kilka doniczek, aby cieszyć się pomidorami, szczypiorkiem czy innymi roślinami. Plony z własnego ogródka sprawią, że Twoja dieta stanie się zbilansowana i pełna wartościowych minerałów. Przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego jest w Twoich rękach.

Wspólnie ponosimy ekologiczną odpowiedzialność.

Zmienia się klimat, zmienia się rolnictwo. Obecnie kluczowe znaczenie dla rozwoju zrównoważonego systemu rolno-spożywczego mają innowacyjne technologie i nowoczesne produkty. W wyniku inicjatyw takich jak Europejski Zielony Ład z rynku wycofywane są kolejne nawozy i pestycydy. Współpraca z naturą wymaga produktów bezpiecznych dla środowiska, takich jak FLORAHUMUS. Wspólnymi siłami możemy stworzyć taki system, w którym zdrowa i pożywna żywność jest dostępna w przystępnej cenie.

Popularyzuj szacunek dla środowiska i żywności.

Zrównoważonego systemu żywnościowego nie zbuduje się w jeden dzień. Ważne jest szerzenie świadomości i rozpowszechnianie informacji na temat zdrowego stylu życia i poszanowania środowiska. Dlatego potrzebne są takie inicjatywy jak Światowy Dzień Żywności. Sprawy związane z marnotrawieniem żywności wysuwają się wtedy na pierwszy plan. Wykorzystaj to święto, aby porozmawiać ze znajomymi albo dziećmi i wyjaśnić im, jak istotne jest nasze codzienne postępowanie. Zgodnie z hasłem głoszonym przez FAO, „nasze działania to nasza przyszłość”. Każdy może zostać bohaterem, który sprawi, że ta przyszłość będzie cudowna, bezpieczna i pełna zdrowej żywności.