PL EN DE ES FR RU HR

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

oszczedzaj energie redukuj nawożenie

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

10 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. To przypomnienie, aby zadbać o energooszczędność naszych domów. Wystarczy kilka drobnych usprawnień, aby Twoje rachunki za prąd stały się znacznie mniejsze. Ile energii zużywają gospodarstwa domowe w Polsce? W jaki sposób zoptymalizować tę ilość? Odpowiedzi na te i podobne pytania poznasz w artykule.

Dzień Obniżania Kosztów Energii: historia

Nie jest nadzwyczaj odkrywczym stwierdzenie, że ludzkość stała się silnie uzależniona od elektryczności. Używamy jej do ogrzewania domów oraz zasilania dziesiątek urządzeń elektrycznych. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dzisiejszego świata bez energii elektrycznej. Niemniej jednak wciąż wielu ludzi korzysta z tego dobrodziejstwa nieumiejętnie, zużywając więcej prądu, niż w rzeczywistości potrzebują. Wychodząc naprzeciw potrzebie szerzenia świadomości na temat rozważnego używania energii, organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance ustanowiła w 1995 roku Dzień Obniżania Kosztów Energii. Obchodzony jest on 10 stycznia, co jest nieprzypadkową datą. To środek sezonu grzewczego, kiedy dni są krótsze, a koszty energii rosną. W tym okresie warto pieczołowicie przyłożyć się do praktyk pozwalających na ich obniżenie.

Zużycie energii w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarstwa domowe w Polsce mają 18,2% udziału w całkowitym zużyciu energii (bez paliw silnikowych; dane z 2018 roku). Na tle krajów Unii Europejskiej jest to wynik dość wysoki (średnia w UE wynosi 17%), ale np. w USA ta liczba to aż 22%. W porównaniu do pozostałych krajów UE w Polsce dużo większą rolę ogrywają paliwa stałe, zwłaszcza węgiel kamienny i drewno opałowe. Rośnie produkcja energii elektrycznej – w listopadzie 2021 była wyższa o 13,61% niż w analogicznym okresie w 2020. Wzrasta także udział zielonej energetyki: instalacje wiatrowe miały 10,05% wkładu w produkcję energii.

Z perspektywy zwykłego obywatela najważniejsza statystyka dotyczy jednak kosztów, a te od stycznia 2022 wzrosną o ok. 24% (dla gospodarstw domowych) w stosunku do 2021 roku. W tej sytuacji efektywne zarządzanie zużyciem energii staje się jeszcze ważniejsze.

Jak obniżyć koszty energii? Kilka porad

Oszczędzanie energii w rolnictwie

Rosnące koszty energii stały się poważnym problemem w sektorze rolnictwa. To m.in. z tego względu obserwowaliśmy w zeszłym roku zatrważające wzrosty cen nawozów. Większość ekspertów prognozuje, że w najbliższych miesiącach nie możemy liczyć na poprawę tej sytuacji. Szacuje się, że produkcja nawozów sztucznych wykorzystuje nawet do 3% całkowitego światowego zużycia energii. Co w tej sytuacji może zrobić rolnik? Wykorzystać alternatywne metody wspierania upraw: kompost, obornik czy też naturalne kwasy humusowe, na których bazuje preparat FLORAHUMUS. Stosując kwasy humusowe możesz zmniejszyć nawożenie NPK nawet o 40% i w ten sposób nie tylko zaoszczędzić na nawozach mineralnych, ale także przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii.