PL EN DE ES FR RU HR

Sposoby na ograniczenie zużycia wody w ogrodzie

Podlewanie ogrodu

Sposoby na ograniczenie zużycia wody w ogrodzie

W czasie upałów i suszy każda kropla jest cenna. W wielu gminach wprowadza się ograniczenia zużycia wody, często kosztem ogrodów i roślin. Jak w takiej sytuacji zapewnić uprawom odpowiednią ilość wody? Oto sposoby na ograniczenie zużycia wody w ogrodzie.

Mulczowanie: co to takiego?

Mulczowanie to nic innego jak ściółkowanie, czyli pokrywanie gleby warstwą ochronną. W tym celu można wykorzystać materiał organiczny, np. słomę, lub syntetyczny, taki jak agrowłóknina. Co daje nam mulczowanie?

Warstwa ściółki działa jak osłona, chroniąca glebę przed utratą wilgoci. Podłoże dłużej utrzymuje chłodniejszą temperaturę, a woda wolniej odparowuje. Ponadto zmniejsza się presja ze strony chwastów, a te przecież także wyczerpują cenne zasoby. Wszystko to sprawia, że woda jest dłużej zatrzymywana w glebie oraz jest jej łatwiej dostępna dla roślin. A jeśli wykorzystasz jako ściółkę słomę, to dodatkowo możesz ją później wymieszać z glebą i w ten sposób wzbogacić ziemię w cenne składniki mineralne, które potem będą mogły wykorzystać Twoje uprawy.

Ogranicz straty wody podczas podlewania

W oszczędzaniu wody w ogrodzie niebagatelne znaczenie ma technika podlewania. Po pierwsze warto pamiętać, że nawadniać powinno się rzadziej, za to bardziej obficie. Dzięki temu woda dotrze do głębszych warstw gleby, a zatem będzie łatwiej dostępna dla korzeni roślin. Warto podlewać tak długo, aż woda zacznie stać – to znak, że gleba ma już dość. Dodatkowo zwróć uwagę na porę podlewania – najlepsze są wczesny ranek lub późny wieczór. Możesz także rozważyć podlewanie wężem ogrodowym z końcówką ze zraszaczem – pomaga to oszczędzić wodę oraz pozwala na dokładniejsze podlewanie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do podlewania deszczówki.

Gromadzenie deszczówki sposobem na oszczędzanie wody

Deszczówka to potężny sprzymierzeniec w walce z ograniczonym dostępem do wody. Zbierając deszczówkę, możesz stworzyć zapas wody dla swojego ogrodu, a przy okazji zredukować zużycie wody z sieci wodociągowej. Deszczówka to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również świetny sposób na ochronę środowiska.

Jak zbierać deszczówkę? Jest na to wiele metod, które dzielą się na podziemne i naziemne. Skuteczne łapanie deszczówki wymaga specjalistycznych urządzeń i sprzętów. System podziemny wymaga instalacji skrzynek rozsączających, które tworzą pod ziemią „magazyn” na wodę deszczową. Ze skrzynek woda jest stopniowo uwalniana i wsiąka w grunt. Obecnie najpopularniejszą metodą jest jednak sposób naziemny: montaż wyłapywaczy (zbieraczy) deszczówki. Instaluje się je na rynnach na rurach spustowych. Dzięki nim możesz gromadzić deszczówkę w pojemnikach, które pomieszczą nawet do kilku tysięcy litrów wody.

Recykling wody z domu

Oto sposób na podwójne życie wody! Wykorzystaj wodę z gotowania lub zmywania warzyw i owoców do podlewania roślin. Co więcej, woda po gotowaniu warzyw zawiera wiele składników mineralnych naturalnie występujących w tych warzywach, np. magnez, fosfor, żelazo, potas czy wapń. Dzięki temu nie tylko podlewasz rośliny, ale dodatkowo wzbogacasz glebę w te minerały!

Do podlewania nadaje się także oczyszczona woda z akwarium, z kuchni, pralki czy zlewu. To świetny sposób na oszczędność!

Kwasy humusowe sposobem na retencję wody

Doskonałą metodą oszczędzania wody w ogrodzie jest stosowanie kwasów humusowych. To naturalne substancje, które są jednym z głównych składników próchnicy glebowej. Mają ogromny wpływ na właściwości gleby. Udowodniono m.in., że zwiększają retencję wody w glebie, czyli zdolność gleby do magazynowania wody. Dzięki temu ziemia dłużej i lepiej zatrzymuje wilgoć, a także woda łatwiej przemieszcza się do strefy korzeniowej. Rośliny mogą ją więc efektywniej wykorzystywać, a co za tym idzie są bardziej odporne na susze.

Dobre sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Oszczędzanie wody to już nie tylko opcjonalny zabieg, pozwalający zatrzymać więcej pieniędzy w portfelu, ale także i konieczność. Z powodu uciążliwych suszy i upałów, zasób ten staje się coraz bardziej cenny. Powyższe metody pozwolą na skuteczniejsze nawadnianie i sprawią, że staniesz się mistrzem w oszczędzaniu wody. Nie musisz mieć czarodziejskich umiejętności, aby wprowadzić te proste metody w swoim ogrodzie. Zastosowanie mulczu, deszczówki, recyklingu wody z domu oraz kwasów humusowych to proste, skuteczne sposoby na oszczędzanie wody. Czy jesteś gotowy, aby Twój ogród ożył dzięki tym rozwiązaniom?