PL EN DE ES FR RU HR

Sposób na nadmierny stres? Ogrodnictwo!

Sposób na stres? Uprawa warzyw!

Sposób na nadmierny stres? Ogrodnictwo!

Stres staje się rosnącym problemem w dzisiejszym społeczeństwie. Chociaż jest jak najbardziej normalną reakcją organizmu, to jednak w nadmiernych ilościach może prowadzić do wielu dolegliwości. Niektóre są stosunkowo „łagodne”, np. bóle głowy czy problemy ze skupieniem, ale przewlekły stres przyczynia się również do poważnych schorzeń: depresji, marskości wątroby czy nawet chorób sercowych. Nie dziwi więc, że pojawia się coraz więcej poradników o tym, jak radzić sobie ze stresem. To nie będzie jeden z nich. Nie przedstawimy tu wielu sprawdzonych metod na redukcję zdenerwowania. Zamiast tego wybraliśmy jedną, szczególnie bliską naszemu sercu – to ogrodnictwo. Własnoręczna pielęgnacja roślin to bowiem zajęcie przynoszące nie tylko satysfakcję i zbiory warzyw, ale również ogromny relaks.

Uprawa roślin redukuje stres

Zieleń, przebywanie na łonie natury i opieka nad roślinami wiąże się z poprawą nastroju i stanu zdrowia. To nie tylko zdroworozsądkowa wiedza: podobne efekty potwierdza nauka. W jednym z eksperymentów holenderscy naukowcy poprosili badanych o wykonywanie stresującego zadania. Najpierw jednak podzielili ich na dwie grupy: jedna zajmowała się ogrodnictwem, a druga czytaniem książek. Po wykonaniu zadania uczestnikom badania zmierzono poziom kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stres. Co się okazało? Grupa ogrodników miała mniej kortyzolu we krwi, a więc postawione przed nimi zadanie stresowało ich mniej, niż czytelników.

Oczywiście nie oznacza to, że masz rzucić książkę w kąt i biec do ogrodu. Podobnych badań jest jednak więcej i przekazują one jednoznaczne wyniki: własnoręczna pielęgnacja roślin daje dużą satysfakcję oraz pozwala się odprężyć. Dlatego, gdy chcesz się zrelaksować, to chwyć za grabki i ruszaj do ogrodu.

Ogród: wszystko, co potrzebne do walki ze stresem

Jakie są najlepsze, sprawdzone metody redukcji stresu? Zdaniem lekarzy przede wszystkim ruch i aktywność fizyczna. Ważne jest także przebywanie na słońcu, które wzmacnia produkcję witaminy D i serotoniny – tzw. hormonu szczęścia. Ogrodnictwo to hobby, które łączy wszystko, co dobre dla walki ze stresem. Wymaga aktywności fizycznej, częstego przebywania na słońcu oraz obcowania z naturą i zielenią. Dlatego praca w ogrodzie to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Zwłaszcza obecnie, kiedy ludzi coraz więcej czasu spędzają przed monitorami i ekranami telefonów, a życie powszechnie uważa się za „szybsze” i bardziej stresujące niż kiedyś. Jesteśmy nieustannie dostępni pod telefonem, a wszechobecne media społecznościowe niszczą samoocenę i wzbudzają poczucie bezradności. Tym bardziej jest nam potrzebny odpoczynek od technologii. Ogród to miejsce, gdzie możesz nieco zwolnić i oddać się błogiemu relaksowi. Wyobraź sobie, jak siedzisz w otoczeniu rozkosznej zieleni, delikatny wiatr owiewa Ci twarz, a Ty delektujesz się widokiem przyrody i przyjemnym zapachem kwiatów. A teraz pomyśl, że oprócz tego czeka na Ciebie satysfakcja z Twojej ciężkiej pracy w ogrodzie. To dlatego warzywa z własnej działki smakują lepiej – bo rozkoszujesz się nie tylko nimi, ale również owocami własnej pracy.

Dżungla w Twoim domu

A co, jeśli nie masz ogrodu? Nic straconego! Domowe rośliny doniczkowe dają podobne efekty. Ba, wiele z nich poprawia jakość powietrza, tym samym przyczyniając się do polepszenia jakości snu. A higiena snu jestem fundamentem psychicznej odporności. Bez dostępu do ogrodu wciąż możesz czerpać radość i pożytek z pielęgnacji roślin. Tym bardziej że bogato ukwiecone style wnętrz stają się coraz popularniejsze, co obrazuje rosnące zainteresowanie stylem Urban Jungle, czyli miejskiej dżungli. Wprowadź do swojego mieszkania dużo bujnej zieleni – będziesz zdrowszy i bardziej trendy.