PL EN DE ES FR RU HR

Sierpień w ogrodzie. Co robić?

Kobiece dłonie pracujące w ogrodzie w sierpniu

Sierpień w ogrodzie. Co robić?

W ogrodzie sierpień to przede wszystkim miesiąc zbierania plonów. Czas, gdy możemy konsumować owoce naszej ciężkiej pracy. Jednak nawet w sierpniu można sadzić i siać kolejne rośliny, m.in. niektóre zioła czy poplony, które zwiększą żyzność gleby w przyszłości. Co sadzić w sierpniu? Jak opiekować się ogrodem?

Zioła, które można sadzić w sierpniu

Zioła mają wszechstronne zastosowania kulinarne. Większość potraw trudno sobie bez nich wyobrazić. Dodają smaku i aromatu, a często mają także właściwości zdrowotne. Najlepsze są oczywiście świeże, własnoręcznie wyhodowane. Zerwany prosto z rośliny listek bazylii czy oregano sprawi, że od razu po kuchni rozleci się charakterystyczny aromat.

Kiedy sadzić zioła? To oczywiście zależy od gatunku. Dla większości ziół optymalnym terminem jest marzec. Zioła można jednak sadzić również w sierpniu, a wtedy zbiorami będziesz raczyć się zimą. Gatunki, które nadają się do takiego późnego posadzenia to m.in. koper ogrodowy, jarmuż, kapusta pekińska, rzepa, roszponka oraz rzodkiew. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza jarmuż, gdyż ma potężne właściwości prozdrowotne. Łatwo można wykorzystać go przy robieniu owocowo-warzywnych koktajlów, które wzmocnią Twoją odporność zimą, czyli w okresie wzmożonej aktywności wirusów.

Pielęgnacja ziół

Uprawa ziół to raczej łatwe zadanie, ponieważ większość gatunków nie ma dużych wymagań. Wciąż jednak mają swoje preferencje – jak każda roślina. Oczywiście mogą wystąpić pewne różnica w wymaganiach poszczególnych gatunków ziół, ale co do zasady potrzebują one żyznej i przepuszczalnej gleby oraz dostępu do słońca.

Pamiętaj, żeby nie przesadzić z podlewaniem. Zbyt długie przebywanie w wilgotnej glebie może osłabić korzenie i wywołać choroby. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w uprawie ziół kwasów humusowych. To naturalne substancje, które poprawiają strukturę gleby, zwiększają jej żyzność oraz retencję wody. Dzięki temu gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie lepiej się wchłania, co pomaga w idealnym nawadnianiu roślin. Ponadto substancje humusowe zwiększają przyswajalność składników mineralnych, dzięki czemu nie musisz się martwić, że Twoim ziołom czegokolwiek zabraknie.

Co sadzić w sierpniu? Czas na poplon

Poplon kojarzony jest raczej z rolnictwem. Sadzi się go po głównym plonie, często po to, aby potem zaorać i przerobić zieloną masę w materię organiczną, tym samym wzbogacając glebę. Jednak takie rośliny można też z powodzeniem posadzić w ogrodzie. A niektóre z nich nie tylko po to, aby zwiększyć żyzność gleby, ale po prostu aby przed zimą dojrzały. Takie warzywa to np. rzodkiewka, sałata, szpinak, kapusta pekińska, rzepa, roszponka czy szczaw. Z kolei na klasyczny poplon idealnie nadają się rośliny bobowate. Szybko wykształcają dużo zielonej masy, a ponadto zwiększają ilość azotu w glebie dzięki aktywności bakterii brodawkowych.

Sierpień w ogrodzie. Jakie kwiaty sadzić?

W sierpniu można także sadzić niektóre kwiaty ozdobne, np. lilie, tulipany, bratki, stokrotki, niezapominajki, krokusy i hiacynty. Wybór jest więc niemały, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Mimo tego, że są gatunki ziół, warzyw i kwiatów, które można sadzić w sierpniu, to miesiąc ten pozostaje jednak okresem schyłkowym sezonu. Zbiera się jeszcze plony, ale powoli przygotowuje już do kolejnego sezonu – czyści narzędzia, sprząta grządki i planuje kolejne uprawy. Trzeba także pamiętać o pielęgnacji trawnika.

Sierpień w ogrodzie – prace ogrodowe

Pełnia wakacji to w ogrodzie pełnia pracy. Pielęgnuj kwiaty, pozbywaj się chwastów i przycinaj żywopłoty. Nie zapomnij także o trawniku. Jego intensywny wzrost oznacza, że ma wzmożone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Trzeba go regularnie podlewać oraz dobrze jest go kosić. Podlewanie powinno odbywać się około 2 razy w tygodniu, ale w zależności od warunków atmosferycznych ilość zabiegów należy zwiększyć lub zmniejszyć. Z kolei, jeśli chodzi o koszenie, to ostatnio sporo jest zwolenników rzadszego przycinania trawy. Długość korzeni traw jest wprost proporcjonalna do długości samej trawy, dlatego zostawienie jej dłuższej sprzyja wzrostowi. Koszenie raz na dwa tygodnie powinno wystarczyć, choć oczywiście ilość zabiegów można dostosować w zależności od preferencji.