PL EN DE ES FR RU HR

Sezon na truskawki trwa! Jak wyhodować wspaniałe owoce?

kwasy humusowe i truskawki

Sezon na truskawki trwa! Jak wyhodować wspaniałe owoce?

Sezon na truskawki trwa w najlepsze. Pierwsze soczyste, dorodne owoce już wypełniają stoiska sprzedawców. A co jeśli chcesz samemu wyhodować zdrowe i obficie owocujące krzaczki? Jak je pielęgnować? Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się z czerwonych, słodkich darów natury? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Kilka ciekawostek na dobry początek

Prawdziwa pełna nazwa tej rośliny to poziomka truskawka, choć na co dzień używamy jedynie drugiego człony. Rzeczywistą nazwę truskawka zawdzięcza swojemu pochodzeniu: powstała ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej (naturalnie rosnącej w Ameryce Północnej) z poziomką chilijską (której rodowity kraj to Ameryka Południowa). Jak doszło do połączenia tych dwóch gatunków roślin? Jak to czasami bywa – przypadkowo. A więc to dzięki łutowi szczęścia i splotowi losowych wydarzeń możemy cieszyć się teraz słodkimi truskawkami.

Produkcja truskawek. Który kraj rządzi?

Czytelników z patriotycznym zacięciem zapewne ucieszy informacja, że Polska znajduje się w światowej czołówce producentów tryskawek. Do niedawna zajmowaliśmy 8. pozycje, teraz nieco spadliśmy, ale wciąż jesteśmy wysoko – na 9. miejscu (wytwarzamy ok. 177 tys. ton owoców rocznie). A który kraj jest królem truskawek? Niepodzielnie rządzą Chiny, które odpowiadają za produkcję prawie 4 milionów ton rocznie! Kolejne pozycje należą do USA (prawie 1,5 milionów ton), Meksyku (861 tys. ton), Turcji (487 tys. ton), Egiptu (460 tys. ton) oraz Hiszpanii.

Wymagania uprawowe truskawki

Starczy już tych danych statystycznych – przejdźmy do tego, co domowych hodowców truskawek interesuje najbardziej, czyli do jej wymagań. Na szczęście nie są one wysokie i z uprawą tej rośliny z pewnością poradzi sobie nawet mało doświadczony hodowca. Pamiętaj jednak, że truskawki mają mała odporność na niskie temperatury, dlatego trzeba chronić je przed morzami. Oprócz tego warto zadbać o prawidłowy odczyn gleby – truskawki preferują lekko kwaśne pH. Grunt powinien także mieć dużą zasobność w próchnicę. Najlepsze stanowisko do uprawy truskawek jest dobrze nasłonecznione. Ma to wpływ nie tylko na rozwój roślin, ale również na późniejszy smak owoców. Im bardziej nasłonecznione stanowisko, tym słodsze będą zebrane truskawki. Przed sadzeniem rozsad warto zadbać o glebę – zasilić nawozem bądź zadbać o odpowiedni przedplon.

Czego unikać w uprawie truskawek?

Ochrona przed mrozem to nie jedyne, o czym musisz pamiętać, gdy masz plantację truskawek. Te rośliny często giną w gąszczu chwastów, z którymi muszą konkurować o drogocenne zasoby. Dlatego jeśli nie zadbasz o usunięcie niepożądanych roślin, to spodziewaj się, że Twoje krzaczki nie będą tak zdrowe, jak w perfekcyjnie odchwaszczonym gruncie. Zabraknie im również składników pokarmowych do tego, aby wydać dorodne owoce.

Oprócz tego zwróć uwagę na to, jakie rośliny rosły na przedplonie. Truskawka nie lubi bowiem miejsc, na których rok wcześniej rosły, np. ogórki, pomidory czy marchew.

Sadzenie truskawek: co warto wiedzieć?

Sadzonki truskawek potrzebują dużo miejsca. Zbyt gęste posadzenie rozsad spowoduje, że rośliny będą podkradały sobie substancje pokarmowe i wodę. Będą konkurowały nie tylko z chwastami, ale i ze sobą nawzajem. Żeby tego uniknąć najlepiej posadzić je około 40 cm od siebie.

Istotna jest również głębokość sadzenia. Zbyt głęboka utrudni wzrost. Ponadto warto odmładzać plantację co 3-4. Dzięki temu plony nie będą stawały się gorsze z roku na rok.

Kwasy humusowe w uprawie truskawek

Termin sadzenia truskawek zależy od wybranej przez nas odmiany. To wszechstronne roślinny, które możesz posadzić zarówno na niewielkim balkonie (np. w doniczce przewieszonej przez balustradę), w gruncie w ogrodzie oraz w tunelu foliowym. Niezależnie od tego, jaki gatunek i metodę hodowli wybierzesz, zastosuj w uprawie kwasy humusowe. To naturalne związki które kompleksowo poprawiają właściwości fizyczne i chemiczne gleby, tym samym zwiększając jej żyzność. Dzięki nim każdy z łatwością samodzielnie wyhoduje rośliny dające soczyste, pyszne i zdrowe truskawki!