PL EN DE ES FR RU HR

Sezon balkonowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

FLORAHUMUS - sezon balkonowy

Sezon balkonowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nadchodzi moment, kiedy będziesz mógł jeszcze więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dlatego dobrze przygotuj się na sezon balkonowy, a już wkrótce będziesz tam łapać ciepłe promienie słoneczne i wsłuchiwać się w delikatny szum roślin. Pospiesz się, a te przyjemne chwile na pewno Cię nie ominą.

Sezon balkonowy – od czego zacząć przygotowania?

Jesteś gotowy do pracy i przekształcenia swojego ogrodu w prawdziwy azyl? Zatem rozpocznij od dokładnego sprzątania oraz oceny stanu balustrady – być może wymaga malowania. Takie zadania musisz wykonać jeszcze przed ustawieniem roślin – w końcu większość z nich nie lubi zmieniać miejsca w trakcie wzrostu. Zastanów się również nad obecną podłogą – czy Ci odpowiada i jest łatwa w pielęgnacji. Masz już za sobą prace przygotowawcze? W takim razie zaplanuj rozłożenie mebli, ziół czy kwiatów. Doskonale sprawdzą się tutaj kwietniki oraz regały z szafkami, gdzie nie tylko poukładasz doniczki, ale też zmieścisz narzędzia ogrodnicze, nawozy i ziemię. Popularnym rozwiązaniem są również metalowe wózki w pastelowym kolorze – po prostu w trakcie aranżacji kieruj się stylem mieszkania i efektem, jaki chcesz osiągnąć.

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Kolejnym kluczowym elementem przygotowania balkonu do sezonu jest określenie, jakie rośliny powinny się tam znaleźć. W tym przypadku zwróć uwagę na swoje doświadczenie i  poziom zaawansowania roślin. Jeżeli nie masz dużej wiedzy na temat ogrodnictwa, to zdecyduj się na mało wymagające gatunki np. kaktusy, sukulenty czy sansewieria. Chcesz stworzyć naprawdę kolorową przestrzeń? Zatem postaw na odrobinę niedoceniane bratki, popularne pelargonie, bujne uczepy bądź barwne lobelie. Poza tym przy wyborze roślin zawsze kieruj się położeniem balkonu. Wtedy stworzysz kwiatom najlepsze warunki do rozwoju.

Południowy balkon

Duże nasłonecznienie to dla wielu roślin wymarzone warunki, a znowu inne nie poradzą sobie ze zbyt wysokimi temperaturami, ostrym słońcem oraz szkodnikami typu przędziorki. Dlatego na balkon południowy wybieraj wytrzymałe kwiaty np.:

Zachodni balkon

Rośliny znajdujące się na zachodnim balkonie muszą być odporne na wysokie temperatury. Zadbaj też o ich regularne nawadnianie lub postaw na doniczki, z których kwiaty mogą same pobierać wodę. Poza tym najlepiej sprawdzą się tam:

Wschodni balkon

To właśnie warunki panujące na wschodnich balkonach są najlepsze dla wielu roślin. Przede wszystkim dlatego, że pozwalają im zachować naturalny rytm, a poziom nasłonecznienia zwiększa się stopniowo. Dlatego większość kwiatów nie będzie miała problemów z prawidłowym wzrostem. Szczególnie wschodnie balkony są wygodne dla:

Północny balkon

Wiele roślin będzie się doskonale rozwijać na delikatnie zacienionym, północnym balkonie, gdzie panuje lekki chłód, a słońce dociera tam jedynie wczesnym rankiem. Szczególnie to dobre miejsce dla:

Kiedy warto zacząć przygotowywać rośliny?

Dla sezonowych roślin zima to czas odpoczynku i dopiero na wiosnę znów się rodzą – dotyczy to przede wszystkim roślin wieloletnich. W przypadku tych jednorocznych ich cykl zazwyczaj kończy się wraz z wystąpieniem pierwszych chłodów. Koniecznie weź to pod uwagę nie tylko w trakcie wybierania roślin na balkon, ale również podczas ich aranżacji w przestrzeni oraz przesadzania. Prace przygotowawcze powinieneś rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia. To dobry moment na przyzwyczajanie kwiatów do temperatur panujących na balkonie. Przygotuj się też na okresowe przymrozki – szczególnie nocą. Wtedy przenieś doniczki do domu lub budynku gospodarczego. Dzięki temu dopiero rozwijające się rośliny nie zmarzną. Jeżeli masz na balkonie wieloroczne odmiany bądź krzewy, to wraz z nastaniem marca zacznij je porządkować – przytnij uszkodzone pędy, wymień ziemię w całości bądź tylko jej wierzchnią warstwę. To też dobry moment na wzbogacenie gleby i dodanie nawozu.

Instrukcja przesadzania roślin doniczkowych krok po kroku

Roślina wolno rośnie lub jest za duża na obecną doniczkę? To wyraźne sygnały oznajmiające, że musisz przystąpić do ich przesadzenia. Jeżeli kwiat jest zbyt delikatny, to ogranicz się jedynie do zmiany wierzchniej warstwy ziemi. Jednak nie musisz obawiać się przesadzania –to naprawdę łatwe. Tym bardziej, gdy skorzystasz z naszej krótkiej instrukcji!