PL EN DE ES FR RU HR

Rukola w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować?

Rukola uprawiana w ogrodzie

Rukola w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować?

Rukola to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, charakterystyczna dla kuchni włoskiej. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, ale też np. na pizzy. Roślina na stałe zagościła również w Polsce. Zdobyła u nas wielu zwolenników i nie ma co się dziwić: charakterystyczny, nieco pikantny smak urozmaica kulinarne podboje. Ponadto rukola jest łatwa w uprawie, zarówno w gruncie, jak i doniczce. Uprawa rukoli – wszystko, co warto wiedzieć.

Jaka odmiana rukoli do ogrodu?

Tak jak w przypadku innych roślin, tak i rukola występuje w wielu odmianach. Różnią się one między sobą smakiem czy wyglądem, ale także wymaganiami. Wybór odmiany jest więc nie tylko sprawą osobistych preferencji, ale także tego, czy w Twoim ogrodzie panują optymalne warunki.

Wśród polecanych odmian warto wymienić m.in. rukolę Venicia, która rośni szybko i późno kwitnie, co zapewnia obfite plony, a także Dragon Tongue, o charakterystycznym smaku, przywodzącym na myśl swoiste połączenie pieprzu i chrzanu. Popularne są również odmiany Speedy (jak sama nazwa wskazuje, rośnie wyjątkowo szybko), Rocket Pronto, Ruca oraz Wildfire.

Uprawa rukoli. Jakie stanowisko wybrać?

Po wyborze odmiany czas na rozejrzenie się za stanowiskiem uprawy. Rukola jest rośliną, która dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim cieniu. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, doniczki lub pojemniki na balkonie również doskonale się sprawdzą. Pamiętaj jednak, że rukola potrzebuje przepuszczalnego podłoża, dlatego warto zadbać o dobry drenaż, aby zapobiec nadmiarowi wilgoci.

Przygotowanie gleby do uprawy rukoli

Przed rozpoczęciem siewu rukoli, warto przygotować glebę. Rukola najlepiej rośnie w próchniczej, dobrze nawożonej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Jeśli twoja gleba jest zbyt gliniasta lub uboga w składniki odżywcze, możesz dodać kompostu lub dobrze rozłożonego obornika, aby poprawić jej jakość. Doskonale w tej roli sprawdzą się także kwasy humusowe, o których za chwilę.

Siew rukoli

Odmiana wybrana, stanowisko przygotowane, gleba użyźniona? To znak, że nadszedł czas na siew rukoli! Możesz rozpocząć bezpośrednio w gruncie lub w doniczkach. W przypadku siewu w gruncie wystarczy, że wykopiesz niewielkie rowki o głębokości około 1 cm i rozsypiesz nasiona co kilka centymetrów. Pamiętaj, że rukola ma tendencję do szybkiego wzrostu, dlatego niektórzy ogrodnicy polecają siew w cyklu co kilka tygodni, aby mieć świeże liście przez cały sezon.

Uprawa rukoli: pielęgnacja

Rukola nie ma dużych wymagań i dlatego nie wymaga wiele uwagi. Ważne jest, tak jak w przypadku większości roślin, regularne podlewanie – zwłaszcza w okresach suszy. Upewnij się, że gleba jest stale wilgotna, ale unikaj nadmiernego zalewania.

Jeśli zauważysz chwasty, wyrywaj je delikatnie ręcznie, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia korzeni rukoli. Rośliny konkurują między sobą o zasoby i więcej chwastów oznacza mniej składników mineralnych dla rukoli, co może mieć opłakane konsekwencje.

Zbiór rukoli

Rukola jest gotowa do zbioru, gdy jej liście osiągną około 10-15 cm długości. Możesz zacząć zbierać liście pojedynczo lub przycinać całe rośliny na wysokości 2-3 cm od powierzchni gleby. Pamiętaj, że rukola ma intensywny smak i aromat. Dlatego zbieraj liście na bieżąco, co pozwoli Ci cieszyć się ich świeżością i najlepszą jakością.

Kwasy humusowe w uprawie rukoli

Rukola potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby o pH zbliżonym do obojętnego. Dlatego w jej uprawie idealnie sprawdzają się kwasy humusowe. Są to naturalne substancje, które występują m.in. w glebie. Współtworzą próchnicę glebową i odpowiadają za liczne właściwości podłoża. Pozyskuje się je także z węgla brunatnego, a następnie wykorzystuje w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin takich jak FLORAHUMUS.

Kwasy humusowe poprawiają strukturę fizyczną gleby, optymalizują zachodzące w niej procesy oraz stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów. Zwiększają retencję wody, dzięki czemu ziemia dłużej zatrzymuje wilgoć, a rośliny są lepiej nawodnione. Ponadto stymulują wzrost systemów korzeniowych. W konsekwencji korzenie efektywniej pobierają składniki mineralne niezbędne do rozwoju roślin.

Kwasy humusowe są uniwersalne i sprawdzają się niemalże w każdej uprawie. Z powodzeniem możesz je wykorzystać również w hodowli rukoli. Dzięki temu roślina będzie zdrowa i silna, a zbiory obfite i smaczne. Powodzenia!