PL EN DE ES FR RU HR

Rozplanowanie upraw w ogródku – jakie warzywa nie lubią być posadzone obok siebie?

Ubrudzona w ziemi łopatka ogrodnicza

Rozplanowanie upraw w ogródku – jakie warzywa nie lubią być posadzone obok siebie?

Wiosna to czas intensywnych prac w ogródku warzywnym. Rozsady czekają na posadzenie na miejscu, a nasiona warzyw na umieszczenie w glebie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie warzywa nie lubią być sadzone obok siebie. Niektóre z nich wpływają na wzrost i plonowanie innych roślin, a inne mogą przyciągać choroby i szkodniki na niektóre z upraw.

Kapustne i brokuły nie idą w parze

Na straganie kapustne i rośliny z rodziny krzyżowych może i znajdziemy obok siebie, jednak w ogródku powinny być posadzone w różnych miejscach. Dlaczego? Zarówno brukselka, kalafior, brokuł, jak i wszystkie kapustne potrzebują tych samych składników odżywczych, więc będą o nie konkurować, co przełoży się na niższy plon. Przez to należy pamiętać o nawożeniu i suplementacji lub wybrać inne miejsca w warzywniku na ich posadzenie.

Pomidory, ogórki i ziemniaki powinny być z dala od siebie

Ziemniaki przyciągają stonkę, a także mogą zarazić pomidory zarazą ziemniaczaną. Dlatego powinno się je posadzić na skraju ogródka warzywnego. Nie powinno się ich usadawiać obok siebie również dlatego, że należą do tej samej rodziny. Ogórek również nie dogada się z pomidorami, ponieważ może konkurować z nimi o zasoby wodne i składniki odżywcze.

Buraki i ziemniaki po różnych stronach warzywnika

Kolejną parą, która nie znosi bycia obok siebie, jest burak i ziemniaki. Można tę zasadę przełożyć jednak na również inne rośliny w ogródku. Główną zasadą, którą należy się kierować jest to, że oby dwa warzywa rozrastają się pod ziemią i mogą zabierać sobie nawzajem miejsce. Należy więc zaplanować miejsce w taki sposób, żeby między uprawami buraka znalazły się na przykład zioła jak kolendra, koper czy kminek, które czerpią składniki z głębszych warstw gleby, zostawiając płytsze partie burakowi czy ziemniakom.

Uprawa współrzędna dobrem dla roślin

Podczas planowania upraw w ogródku warto wziąć pod uwagę uprawę współrzędną. To sposób umiejscowienia roślin w taki sposób, żeby rośliny ze sobą współpracowały. Dzięki temu wszystkie warzywa, kwiaty i owoce w naszym ogródku czerpią korzyści, jednocześnie wspierając rozwój swoich sąsiadów.

Czosnek i aksamitka dobre na mszyce

Czosnek i aksamitka są uniwersalnymi roślinami, które możemy umieścić w ogródku warzywnym. Obydwa odstraszają mszyce, dzięki czemu poprawią kondycję twojej uprawy. Podobnie jest z roślinami motylkowymi, które zwiększają zawartość azotu w glebie poprzez wiązanie go w korzeniach. Do takich roślin należy na przykład groch czy fasola.

Kwasy humusowe poprawiają kondycję warzyw

Kwasy humusowe oddziałują na strukturę gleby, jej pH, zdolność do zatrzymywania wody i dostępność składników odżywczych. Zastosowanie ich w ogródku zwiększy plonowanie i wzrost roślin, szczególnie dobrze wpłyną na pomidory, dynie, arbuzy, truskawki czy ogórki. Kwasy humusowe oddziałują na wymianę kationową w glebie, co przekłada się na lepszy dostęp do azotu, fosfor, potasu i innych mikroelementów dla roślin. Dzięki temu uprawa w ogródku będzie odporniejsza na choroby, niedobory wody czy inne stresowe sytuacje.

Zastosuj bazujący na kwasach humusowych stymulator wzrostu roślin FLORAHUMUS! Preparat sprawdzi się w przydomowych ogródkach, balkonowych warzywnikach w doniczkach, ale też w profesjonalnych uprawach!