PL EN DE ES FR RU HR

Rośliny odporne na suszę. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Rośliny odporne na suszę w ogrodzie

Rośliny odporne na suszę. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Woda to cenny zasób, który odgrywa kluczową rolę w ogrodach. Jednak w ostatnim czasie podlewanie roślin to nieco kontrowersyjny temat. Wszystko przez zmiany klimatyczne i coraz częściej zdarzające się susze. W niektórych województwach wprowadza się nawet ograniczenia w użyciu wody obejmujące zakaz podlewania ogródków. Jak radzić sobie w tej sytuacji? Piękny ogród można stworzyć przy pomocy roślin doskonale radzących sobie w trudnych warunkach. Dodatkowo warto wprowadzić praktyki ograniczające zużycie wody.

Rośliny odporne na suszę

Rośliny odporne na suszę radzą sobie doskonale w trudnych warunkach: na bardzo nasłonecznionych stanowiskach i ubogich glebach. Wybór tych gatunków pomoże stworzyć piękny ogród, w którym łatwiej o oszczędzanie wody. Oto kilka przykładów roślin radzących sobie w warunkach ze zmniejszoną wilgotnością:

Zdecydowanie trudniej jest znaleźć odporne na susze warzywa. Niemniej jednak nawet i wśród nich są odmiany, które radzą sobie lepiej z deficytami wody. Najlepiej radzą sobie warzywa o głębokich systemach korzeniowych, ponieważ mogą sięgnąć do warstw ziemi położonych niżej, które dłużej zachowują wodę. Warto wymienić przede wszystkim marchew, chrzan oraz pietruszkę korzeniową.

Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Wybór roślin odpornych na suszę to nie wszystko, co można zrobić. Warto zastosować techniki pomagające oszczędzać wodę w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest np. zbieranie deszczówki. Instalacja odpowiedniego systemu nie jest trudna, a pozwoli na dostarczanie wody do ogrodu, bez konieczności korzystania z zasobów wodociągu.

Warto zastosować także ściółkowanie. Wyłożenie gleby warstwą ściółki np. ze słomy sprawi, że ziemia dłużej zatrzyma wilgoć. Dodatkowo ściółka zmniejsza presję ze strony chwastów, a to także pomaga zaoszczędzić wodę, bo przecież chwasty wykorzystują cenne zasoby.

Co z trawnikiem? Także i tutaj jest recepta. Coraz popularniejsze łąki kwietne nie potrzebują tak częstego podlewania jak tradycyjna murawa. Dodatkowo nie trzeba też ich równie często kosić. Co prawda pozostaje estetyka – łąka kwietna nie każdemu musi się podobać w przydomowym ogrodzie. Jednak dla wielbicieli natury, którzy chcą ogrodowi dodać nieco dzikości, to rozwiązanie idealne.

Inną doskonałą metodą, która pomoże oszczędzać wodę w ogrodzie, jest stosowanie kwasów humusowych.

Kwasy humusowe: oszczędność wody w ogrodzie

Kwasy humusowe to naturalne substancje poprawiające właściwości gleby. Używa się ich głównie w rolnictwie, gdzie służą poprawie plonowania roślin. Jednak mają również inne zastosowania. Poprawiają retencję wody w glebie i ulepszają jej strukturę, a także wzmacniają systemy korzeniowe roślin. W efekcie gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, woda jest łatwiej transportowana do strefy korzeniowej, a same korzenie efektywniej ją pobierają. Wszystko to sprawia, że rośliny lepiej radzą sobie w warunkach niskiego nawodnienia. W czasach, gdy susze zdarzają się coraz częściej, kwasy humusowe to ogromna pomoc dla rolników i ogrodników!

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Rośliny odporne na suszę i mądre praktyki ogrodnicze pozwalają nam cieszyć się pięknym ogrodem, jednocześnie oszczędzając wodę. Dbanie o zasoby wodne to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla kieszeni. Tworząc ogrody przyjazne dla przyrody, uczymy się szanować planetę i jednocześnie tworzymy miejsce pełne uroku i harmonii. Oszczędzanie wody w ogrodzie to wyzwanie, ale przy pomocy kwasów humusowych stanie się o wiele prostsze. Warto je podjąć, bo rezultatem jest piękny ogród pełen spektakularnych roślin – nawet w czasach suszy.