Rośliny odporne na suszę. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Woda to cenny zasób, który odgrywa kluczową rolę w ogrodach. Jednak w ostatnim czasie podlewanie roślin to nieco kontrowersyjny temat. Wszystko przez zmiany klimatyczne i coraz częściej zdarzające się susze. W niektórych województwach wprowadza się nawet ograniczenia w użyciu wody obejmujące zakaz podlewania ogródków. Jak radzić sobie w tej sytuacji? Piękny ogród można stworzyć przy pomocy roślin doskonale radzących sobie w trudnych warunkach. Dodatkowo warto wprowadzić praktyki ograniczające zużycie wody.
Rośliny odporne na suszę
Rośliny odporne na suszę radzą sobie doskonale w trudnych warunkach: na bardzo nasłonecznionych stanowiskach i ubogich glebach. Wybór tych gatunków pomoże stworzyć piękny ogród, w którym łatwiej o oszczędzanie wody. Oto kilka przykładów roślin radzących sobie w warunkach ze zmniejszoną wilgotnością:
- Rozchodniki. Mają mięsiste i zgrubiałe liście, dzięki czemu są przystosowane do suszy. Radzą sobie także na jałowych glebach oraz w przypadku spadków temperatury. To także dobry wybór na skalniaki.
- Lawenda. To niezwykle piękna roślina o fioletowych kwiatach. Cudownie pachnie i przyciąga pszczoły. W zależności od odmiany jest także stosunkowo odporna na suszę. Warto tu polecić przede wszystkim odmianę Lawenda Hidcote. Co prawda rośnie nieco wolniej niż inne, ale za to jest bardziej odporna na deficyty wody.
- Różanecznik. To krzew z rodziny wrzosowatych, który dość dobrze znosi susze. Ma niebagatelne walory ozdobne i sprawdzi się w niemalże każdym ogrodzie.
- Jałowce. Jako iglaki jałowce są dość odporne na braki wody. Warto polecić przede wszystkim jałowiec chiński 'Spartan’, którego nazwa nie wzięła się znikąd – wszak spartańscy wojownicy słynęli z wytrzymałości. Podobnie ten jałowiec zniesie wiele. A do tego idealnie nadaje się na żywopłot.
- Róże. To królowe wśród kwiatów, które nie potrzebują specjalnie dużo podlewania. Zwłaszcza róża pomarszczona wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością zarówno na susze, jak i na mrozy. A do tego wspaniale pachnie i kwitnie całe lato.
- Szałwia lekarska. To roślina z rodziny jasnotowatych, która doskonale znosi suszę. Dodatkowym plusem hodowania szałwii są jej walory terapeutyczne. Herbatka z tego zioła działa doskonale na trawienie. Można z niej także tworzyć naturalne kosmetyki.
Zdecydowanie trudniej jest znaleźć odporne na susze warzywa. Niemniej jednak nawet i wśród nich są odmiany, które radzą sobie lepiej z deficytami wody. Najlepiej radzą sobie warzywa o głębokich systemach korzeniowych, ponieważ mogą sięgnąć do warstw ziemi położonych niżej, które dłużej zachowują wodę. Warto wymienić przede wszystkim marchew, chrzan oraz pietruszkę korzeniową.
Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie
Wybór roślin odpornych na suszę to nie wszystko, co można zrobić. Warto zastosować techniki pomagające oszczędzać wodę w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest np. zbieranie deszczówki. Instalacja odpowiedniego systemu nie jest trudna, a pozwoli na dostarczanie wody do ogrodu, bez konieczności korzystania z zasobów wodociągu.
Warto zastosować także ściółkowanie. Wyłożenie gleby warstwą ściółki np. ze słomy sprawi, że ziemia dłużej zatrzyma wilgoć. Dodatkowo ściółka zmniejsza presję ze strony chwastów, a to także pomaga zaoszczędzić wodę, bo przecież chwasty wykorzystują cenne zasoby.
Co z trawnikiem? Także i tutaj jest recepta. Coraz popularniejsze łąki kwietne nie potrzebują tak częstego podlewania jak tradycyjna murawa. Dodatkowo nie trzeba też ich równie często kosić. Co prawda pozostaje estetyka – łąka kwietna nie każdemu musi się podobać w przydomowym ogrodzie. Jednak dla wielbicieli natury, którzy chcą ogrodowi dodać nieco dzikości, to rozwiązanie idealne.
Inną doskonałą metodą, która pomoże oszczędzać wodę w ogrodzie, jest stosowanie kwasów humusowych.
Kwasy humusowe: oszczędność wody w ogrodzie
Kwasy humusowe to naturalne substancje poprawiające właściwości gleby. Używa się ich głównie w rolnictwie, gdzie służą poprawie plonowania roślin. Jednak mają również inne zastosowania. Poprawiają retencję wody w glebie i ulepszają jej strukturę, a także wzmacniają systemy korzeniowe roślin. W efekcie gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, woda jest łatwiej transportowana do strefy korzeniowej, a same korzenie efektywniej ją pobierają. Wszystko to sprawia, że rośliny lepiej radzą sobie w warunkach niskiego nawodnienia. W czasach, gdy susze zdarzają się coraz częściej, kwasy humusowe to ogromna pomoc dla rolników i ogrodników!
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Rośliny odporne na suszę i mądre praktyki ogrodnicze pozwalają nam cieszyć się pięknym ogrodem, jednocześnie oszczędzając wodę. Dbanie o zasoby wodne to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla kieszeni. Tworząc ogrody przyjazne dla przyrody, uczymy się szanować planetę i jednocześnie tworzymy miejsce pełne uroku i harmonii. Oszczędzanie wody w ogrodzie to wyzwanie, ale przy pomocy kwasów humusowych stanie się o wiele prostsze. Warto je podjąć, bo rezultatem jest piękny ogród pełen spektakularnych roślin – nawet w czasach suszy.