PL EN DE ES FR RU HR

Rośliny doniczkowe do różnych warunków świetlnych

Oświetlone rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Rośliny doniczkowe do różnych warunków świetlnych

Czy marzysz o stworzeniu małego raju roślinnego w swoim mieszkaniu? Wybór odpowiednich roślin doniczkowych to klucz do sukcesu. Ale pamiętaj, że światło odgrywa tu ogromną rolę! W tym artykule dowiesz się, jak dobrać rośliny do różnych warunków świetlnych, by Twoje mieszkanie zamieniło się w prawdziwą oazę zieleni.

Nasłonecznienie wnętrz – klucz do zielonego mieszkania

Wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu światła. Niektóre mniej, inne więcej, ale takich, które rosną całkowicie bez niego, nie znajdziesz. Dlatego nasłonecznienie wnętrz to kluczowa sprawa, o którą trzeba zadbać, jeśli chcesz, żeby Twoje rośliny doniczkowe rosły zdrowe i piękne.

Na co zwrócić uwagę? Wiele czynników wpływa na stopień nasłonecznienia pomieszczeń. Począwszy od ilości i wielkości okien, przez kierunek, na który wychodzą, na porze roku skończywszy. Znaczenie mają też okoliczne zabudowania czy wysokie drzewa, które mogą blokować promienie słoneczne. Wszystko te czynniki sprawiają, że wyróżniamy kilka stanowisk dla roślin domowych:

Należy je poprawnie zidentyfikować, a następnie dobrać odpowiednie gatunki roślin. Każdy gatunek ma bowiem swoje preferencje dotyczące nasłonecznienia. Zazwyczaj rozpoznasz je po intensywności koloru liści: jeśli są ciemnozielone, to roślina prawdopodobnie lubi cień. Z kolei rośliny o jaśniejszych, kolorowych liściach potrzebują więcej słońca, choć nie mocnego i bezpośredniego – to jest zarezerwowane dla gatunków o bardzo jasnych liściach z białym wybarwieniem.

Rośliny do stanowisk o rozproszonym świetle

Do pomieszczeń oświetlonych rozproszonym słońcem przez niemalże cały dzień wybierz rośliny, które uwielbiają dostawać sporo światła. Przykładowe gatunki:

Rośliny do stanowisk cienistych

Ciemne pomieszczenia? To niekoniecznie przeszkoda! Wybierz rośliny, które przetrwają w mniejszym oświelteniu. Przykładowe gatunki:

Przyjazny półcień

Okna w półcieniu? Nic straconego! Wciąż możesz stworzyć roślinny raj. Wybierz gatunki, które nie potrzebują intensywnego światła. Przykładowe gatunki:

Sztuczne światło ostatnią deską ratunku

Czasami brakuje naturalnego światła, ale istnieje rozwiązanie – sztuczne oświetlenie! Specjalne lampy do uprawy roślin mogą pomóc Twoim podopiecznym rosnąć w każdych warunkach. Dostępnych jest wiele rodzajów żarówek o różnym natężeniu. Pamiętaj jednak, że sprzęt emitujący światło poniżej 6400K jest niewystarczający, aby rośliny mogły sprawnie przeprowadzać fotosyntezę. Odpowiednie żarówki powinny emitować światło barwy czerwonej, niebieskiej z niewielkim procentem UV i podczerwieni.