PL EN DE ES FR RU HR

Rolnictwo zrównoważone z FLORAHUMUS

rolnictwo zrównoważone

Rolnictwo zrównoważone z FLORAHUMUS

Nowoczesne rolnictwo zrównoważone umożliwia uprawę warzyw i owoców bez strat dla środowiska. W dobie postępujących zmian klimatycznych to bardzo ważne. W gospodarstwach przyjaznych środowisku ogranicza się użycie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin na rzecz ekologicznych stymulatorów wzrostu. Takim stymulatorem jest bazujący na kwasach humusowych FLORAHUMUS. Dzięki swoim drogocennym właściwościom kwasy humusowe są przyszłością rolnictwa zrównoważonego, która pozwoli połączyć obfite plony z szacunkiem do planety.

Rolnictwo zrównoważone. Dlaczego jego popularność rośnie?

Nie da się ukryć, że konwersję z systemu konwencjonalnego na ekologiczny przechodzi coraz więcej rolników. Ów trend dotyczy gospodarstw zarówno w Polsce, jak i na świecie. Czym jest spowodowany? Jest wiele czynników, ale najważniejsze są dwa: rosnąca świadomość konsumentów oraz zmiany klimatyczne.

Klienci coraz częściej sięgają po zdrową żywność, oznaczoną jako „eko” lub podobnymi etykietami. Wzrastający popyt na żywność powstającą w sposób przyjazny dla środowiska sprawia, że wielu rolników przechodzi na system rolnictwa ekologicznego, dzięki czemu może drożej sprzedawać wyprodukowaną żywność.

Sam rynek żywnościowy i popyt na produkty „bio” to nie jedyny powód rosnącej popularności rolnictwa zrównoważonego. Dodać należy wpływ zmian klimatycznych oraz politykę rolną Unii Europejskiej. Unijni włodarze, wdrażając program Europejski Zielony Ład, nie zapomnieli o sektorze rolnictwa, na który nakładają srogie restrykcje. Z rynku znikają kolejne chemiczne produkty wspierające uprawy, co prowadzi do zmiany obowiązującego paradygmatu w rolnictwie. Branża przechodzi w system zrównoważony, tzn. taki, w którym można ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych oraz emisję gazów cieplarnianych. Współczesne rolnictwo wykorzystuje innowacyjne narzędzia i metody upraw, takie jak np. traktory napędzane ekologicznym paliwem (np. wodorem) czy też naturalne stymulatory wzrostu. Jednym ze środków, pozwalających rolnikom odnaleźć się w tej nowej sytuacji są preparaty humusowe takie jak FLORAHUMUS.

Kwasy humusowe: remedium na problemy rolnictwa ekologicznego?

Rolnictwo staje więc w obliczu konfliktu między zwrotem ku zrównoważonym praktykom a pędem za zwiększaniem potencjału plonotwórczego roślin. Z jednej strony dążymy do ekologicznego prowadzenia upraw, a z drugiej presja na produkowanie dużych ilości pożywienia rośnie. Jak wyjść z tego problemu? Rozwiązanie mamy pod stopami – to gleba. Żyzność podłoża przekłada się na zwiększone plonowanie roślin, dlatego kluczowe są odpowiednie praktyki opieki nad glebą oraz zwiększania jej urodzajności. Wtedy ziemia rodzi obfitsze plony i staje się domem dla mocnych, wytrzymałych roślin.

Jak to osiągnąć?Jest kilka sposobów, ale my polecamy kwasy humusowe. W naturze te związki są głównym składnikiem próchnicy glebowej. Wpływają na najważniejsze cechy gleby, np. retencję wody, stosunki wodno-powietrzne, strukturę fizyczną czy zachodzące w niej procesy biologiczne. Przyspieszają mineralizację resztek pożniwnych, stymulują wzrost i wzmacniają systemy korzeniowe roślin. Dzięki zwiększeniu produkcji chlorofilu w liściach optymalizują fotosyntezę. Stanowią także pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Kwasy humusowe nie tylko poprawiają plonowanie upraw, ale także sprawiają, że rośliny stają się bardziej wytrzymałe, a więc odporne na czynniki stresowe takie jak choroby lub susze.

Na koniec najważniejsza z perspektywy rolnictwa zrównoważonego zaleta kwasów humusowych: są w pełni przyjazne środowisko. Mają naturalne pochodzenie, są bezpieczne dla ekosystemu i z powodzeniem można je aplikować w gospodarstwach ekologicznych. W przypadku preparatu FLORAHUMUS fakt ten został potwierdzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który nadał FLORAHUMUS certyfikat ekologiczności.

Rolnictwo zrównoważone: jak będzie wyglądała przyszłość?

Nie da się ukryć, że świadomość na temat potrzeby zmian w rolnictwie rośnie zarówno u konsumentów, jak i samych producentów. Potwierdza to chociażby badanie instytutu Kantar, według którego aż 63% dorosłych Polaków spotkało się z terminem rolnictwa zrównoważonego. Mimo to wielu rolników ma uzasadnione obawy, że zmiany zachodzą szybko, a niektóre kraje (np. Polska) nie są na nie przygotowane. W konsekwencji może to doprowadzić do znacznego obniżenia plonowania, a w dalszej perspektywie nawet do braków żywności.

Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie i innowacyjne stymulatory wzrostu roślin. Innowacje takie jak chociażby wykorzystanie dronów w rolnictwie pomagają na znaczną oszczędność i zwiększenie efektywności opryskiwania. Z kolei produkty humusowe – FLORAHUMUS – pozwalają na osiągnięcie ogromnych plonów w sposób przyjazny środowisku. Dzięki kwasom humusowym transformacja branży agrotechnicznej nie wzbudza już takich obaw. Możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego całemu społeczeństwu, a jednocześnie dbanie o ekosystem.