PL EN DE ES FR RU HR

Rolnictwo precyzyjne: czym jest i jak wykorzystać w nim kwasy humusowe?

Maszyna wykorzystywana w rolnictwie precyzyjnym

Rolnictwo precyzyjne: czym jest i jak wykorzystać w nim kwasy humusowe?

Rolnictwo rozwija się w błyskawicznym tempie. Szeroka dostępność innowacyjnych technologii i wszechobecna informatyzacja pozwala zautomatyzować wiele zabiegów agronomicznych i w ten sposób zwiększyć rentowność gospodarstw rolnych. Jednym z efektów tych zmian jest powstanie tzw. rolnictwa precyzyjnego, które pozwala m.in. na zmniejszenie ilości stosowanych nawozów. Większe plony mniejszym nakładem środków – to marzenie każdego rolnika. Coraz częściej to marzenie staje się rzeczywistością. Rolnictwo precyzyjne – czym jest i jak wykorzystać w nim kwasy humusowe?

Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Rolnictwo precyzyjne wiąże się z określeniem „rolnictwo 4.0” czy też „inteligentnego rolnictwa”. To różne pojęcia, które w gruncie rzeczy są używane do tego samego: gospodarstw, w których wykorzystuje się nowe technologie.Rolnictwo precyzyjne jest więc podejściem do uprawy roślin i hodowli zwierząt, w którym wykorzystuje się technologie takie jak drony, roboty, sensory, specjalistyczne oprogramowanie i inne innowacje technologiczne. Narzędzia te pozwalają uzyskać jak najwięcej informacji o plantacji lub farmie i dzięki temu umożliwić lepsze zarządzanie nią. Celem rolnictwa precyzyjnego jest zwiększenie wydajności produkcji rolnej, poprawa jakości produktów, ograniczenie niepotrzebnej ingerencji w środowisko oraz zmniejszenie kosztów produkcji.

W rolnictwie precyzyjnym wykorzystuje się prekursorskie urządzenia, którepozwalająna analizę zasobności gleby w składniki mineralne, a także jej pH, wilgotności orazinnych cech ważnych z perspektywy potencjału plonotwórczego upraw. Zdobyte informacje wprowadza się do oprogramowania, które pozwala precyzyjnie obliczyć potrzebne dawki nawozów – stąd właśnie termin „rolnictwo precyzyjne”.

Mapa zapotrzebowania ułatwia nawożenie

Efektem działań podejmowanych w rolnictwie jest mapa zapotrzebowania, która pomoże ci optymalnie dobrać zabiegi agronomiczne. Nie musisz równomiernie nawozić wszystkich swoich upraw. Możesz dostosować dawki do określonego zapotrzebowania, na które składa się m.in. naturalna zasobność gleby oraz rodzaj i gatunek uprawianych roślin. Dzięki temu zaoszczędzisz na nawozach. Ponadto mapa zapotrzebowania pozwala na zaobserwowanie pewnych wzorców i w ten sposób szybkie zauważenie niepokojących sygnałów o niedoborach, a nawet przewidywanie zmian w zapotrzebowaniu na składniki mineralne.

Narzędzia wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym

Współcześnie rolnik ma do swojej dyspozycji szereg narzędzi usprawniających proces produkcji rolnej. Są to m.in. drony, roboty, sensory, GPS oraz specjalne oprogramowanie. Dronów używa się nie tylko do nawożenia, ale również do zbierania danych z lotu ptaka. Dzięki temu możesz precyzyjnie określić wymagania nawozowe oraz monitorować stan roślin. Z kolei roboty pomagają w wykonywaniu rutynowych czynności polowych, a sensory zbierają dane o warunkach glebowych czy też stopniu nawodnienia. Czujniki wilgotności i zdjęcia satelitarne znacznie ułatwiają lustrację upraw, a w konsekwencji pomagają zaoszczędzić na nawozach oraz zabiegach nawadniania.

Jak wykorzystać kwasy humusowe w rolnictwie precyzyjnym?

A jak w rolnictwie precyzyjnym sprawdzają się kwasy humusowe? Znakomicie! Głównym celem rolnictwa precyzyjnego jest zwiększenie rentowności upraw poprzez zminimalizowanie kosztów nawożenia. Dokładnie takie efekty daje stosowanie substancji humusowych! Są to bowiem organiczne związki, które poprawiają strukturę gleby oraz zwiększają wchłanianie składników odżywczych. Zwiększają zawartość próchnicy glebowej, co przyczynia się do lepszego przepływu wody i powietrza w glebie. Ponadto usprawniają zatrzymywanie wody w glebie oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. Wszystko to sprawia, że dzięki kwasom humusowym możesz ograniczyć nawożenie NPK, a wciąż cieszyć się doskonałymi plonami – to ogromna oszczędność, zwłaszcza obecnie, gdy ceny nawozów zwalają z nóg.

Czy kwasy humusowe w rolnictwie precyzyjnym są warte zachodu?

Możesz zapytać: skoro wydaję już mnóstwo pieniędzy na systemy diagnostyczne i analizę gleby, to czy kwasy humusowe są mi jeszcze potrzebne? Pamiętaj, że stymulatory bazujące na substancjach humusowych są niezwykle wydajne (choć to zależy od tego, jakie stężenie kwasów humusowych zawiera dany preparat). Jest to wydatek, który naprawdę się opłaca i pozwala zaoszczędzić na tradycyjnym nawożeniu. W połączeniu z nowoczesnymi systemami, które pomagają dokładnie określić potrzebne dawki, dadzą ogromne efekty.