PL EN DE ES FR RU HR

Podlewanie roślin w ogrodzie. Dobre praktyki

Mężczyzna podlewający rośliny w ogrodzie

Podlewanie roślin w ogrodzie. Dobre praktyki

Podlewanie roślin to podstawowy zabieg w ogrodzie. Nie jest to specjalnie trudne przedsięwzięcie, niemniej wciąż można popełnić w nim proste błędy. A te mogą mieć opłakane konsekwencje, na czele z osłabieniem roślin, co doprowadzi do niepowodzenia uprawy. Jak zatem podlewać rośliny, aby zwiększyć efektywność nawadniania i zadbać o ogród?

Jak często podlewać rośliny w ogrodzie?

Na początek sprawa kluczowa: jak często podlewać? Na to pytanie nie ma jednej i prostej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od uprawianych gatunków roślin oraz warunków pogodowych. Ważna informacja jest taka, że z podlewaniem można jak najbardziej przesadzić. Wielu początkujących ogrodników podlewa rośliny zbyt często. Codzienne podlewanie jest nie tylko nieefektywne, ale i niebezpieczne, ponieważ może spowodować gnicie korzeni. Zdecydowanie lepiej nawadniać rzadziej, ale za to obficiej. Wtedy zagwarantujesz, że woda dostanie się do głębszych warstw gleby, dzięki czemu będzie efektywnie pobierana przez systemy korzeniowe. Aby tak się stało, podlewanie musi być intensywne (pod względem czasu trwania, a nie mocy strumienia).

Podlewanie interwałowe – sposób na doskonałe nawodnienie roślin

Dobrym pomysłem jest nawadnianie interwałowe. Podlewaj przez kilka minut, następnie zrób przerwę i potem znów podlewaj. Gdy zauważysz, że woda stoi na powierzchni ziemi, to znak, że gleba ma dość. Ponadto pamiętaj, aby podlewać ziemię, a nie rośliny.

Tego typu podlewanie zazwyczaj wykonuje się 2-3 razy w tygodniu, choć oczywiście w okresach bardzo suchych może wystąpić konieczność częstszego podlewania. I na odwrót – gdy prognozy zapowiadają deszcze, możesz odstawić wąż ogrodowy do schowka.

Podlewaj rano lub wieczorem

Równie ważna, jak częstotliwość podlewania, jest pora przeprowadzania zabiegu. Podlewania w godzinach największej aktywności słońca nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim zmniejsza efektywność nawadniania, a dodatkowo może prowadzić np. do poparzenia liści i zwiększenia podatności roślin na choroby. Dlatego zawsze podlewaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy gleba zdąży się schłodzić.

Rodzaj wody. Jaki do podlewania?

Kolejna sprawa: rodzaj wody. Doświadczeni ogrodnicy zalecają unikanie nawadniania ogródka wodą pochodzącą z wodociągów. Zawiera ona chlor lub ozon, czyli związki, które mogą przyczynić się do hamowania wzrostu roślin.

Czym zatem podlewać? Idealnie nadaje się do tego deszczówka. Jednak nie każdy ma możliwości, aby ją pozyskiwać. Dlatego nawet jeśli wykorzystujesz wodę z kranu, to przynajmniej odstaw ją na jakiś czas. Ponadto pamiętaj, że do podlewania lepsza jest woda letnia, niż lodowato zimna.

Mocny strumień zdewastuje rośliny

Wspomnieliśmy o tym przy okazji informacji, że podlewanie powinno być intensywne. Niektórzy utożsamiają intensywność z mocą strumienia, co jest błędem. Łatwo w ten sposób zniszczyć uprawy. Co więcej, silny strumień wody może również uszkadzać wierzchnią warstwę gleby i w ten sposób powodować utratę cennych składników mineralnych. Pamiętaj: intensywne podlewanie oznacza długość, a nie moc strumienia wody!

Kwasy humusowe – pomoc w walce ze skutkami suszy

Przy okazji tematu podlewania nie można pominąć kwasów humusowych. To właśnie na tych substancjach bazuje stymulator wzrostu roślin FLORAHUMUS. Mają wiele pozytywnych właściwości, które pomagają zwiększyć żyzność gleby i co za tym idzie potencjał plonotwórczy upraw. Dodatkowo poprawiają retencję wody, czyli zdolność gleby do magazynowania wody. Właśnie dlatego warto o nich wspomnieć w kontekście podlewania. Dzięki kwasom humusowym gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, a woda łatwiej przenika do strefo korzeniowej. W czasach, gdy susze zdarzają się w polskim klimacie coraz częściej, to nieoceniona pomoc dla wszystkich ogrodników.

Kup FLORAHUMUS tutaj:

https://sklep.florahumus.pl/