PL EN DE ES FR RU HR

Plonowanie roślin 2022. Jakie prognozy?

Zbiór plonów pszenicy 2022

Plonowanie roślin 2022. Jakie prognozy?

To trudny okres dla rolnictwa, którym miotają rozmaite perturbacje. Nawozy drożeją, Komisja Europejska wprowadza ograniczenia w stosowaniu pestycydów, a zmiany klimatyczne odciskają swoje piętno na jakości gleb. A jak te wszystkie czynniki wpływają na plonowanie roślin? Przyglądamy się wynikom i prognozom. Plonowanie roślin 2022.

Plonowanie roślin 2022 – MARS prognozuje

MARS (ang. Monitoring Agriculture with Remote Sensing – monitorowanie rolnictwa za pomocą teledetekcji) to zespół zajmujący się monitorowaniem rolnictwa, stanu pól i prognozowaniem plonów. Zespół przedstawił przewidywania zbiorów z upraw w Unii Europejskiej w 2022 r.

MARS działa od dawna, bo od 1988 roku. Początkowo miał służyć dostarczaniu niezależnych i aktualnych informacji na temat obszarów upraw i plonów. Od 1993 jest to element Wspólnej Polityki Rolnej. Dzięki danym z MARS-a wdrażanie nowych rozwiązań w rolnictwie jest łatwiejsze. To nieoceniona pomoc, zwłaszcza w czasach Europejskiego Zielonego Ładu.

Jakie prognozy zbiorów wynikają z danych z monitorowania europejskich upraw?

Jakie plony pszenicy w 2022 roku?

Analizę zacznijmy od zbóż, a konkretnie od pszenicy. Jak wynika z prognoz, średnia plonów pszenicy miękkiej w UE ma wynieść 5,76 t/ha. A jak przedstawiają się przewidywania dotyczące poszczególnych państw? Najlepiej wypada Irlandia. Zgodnie z danymi tamtejsi rolnicy mogą spodziewać się średnich plonów w okolicach 10,1 t/ha – to prawie dwukrotnie więcej niż średnia europejska. Inaczej ma się sytuacja w naszym kraju. Ilość plonów pszenicy miękkiej w 2022 roku ma w Polsce wynieść 4,85 t/ha. To wynik poniżej średniej, a także gorszy niż w 2021 roku.

Zbiór z hektara będzie mniejsze, ale ogólne plony pszenicy miękkiej wyniosą prawdopodobnie więcej, niż przed rokiem. Komisja Europejska ogół zbiorów tego zboża w Polsce szacuje na 12,58 mln ton. To prawie o pół miliona ton więcej niż w 2021 roku. To dlatego, że areał upraw zbożowych zwiększył się w Polsce o ok. 3%.

Plony zbóż 2022

Przejdźmy do kolejnych gatunków zbóż. Według prognoz średnie plony żyta w Polsce osiągną 3,17 t/ha. To mniej o 0,14 t/ha niż rok temu. Z kolei średnie plony jęczmienia ozimego wyniosą 4,60 t/ha, co także stanowi gorszy wynik niż w roku 2021 (o 0,17 t/ha). Natomiast przewidywane plony pszenżyta to 4,08 t/ha – mniej o 0,17 t/ha niż przed rokiem.

Jak widać, przewidywane średnie zbiory z hektara spadły dla każdego gatunku zboża. Czym może to być spowodowane? Kandydatów jest kilku, na czele z bardzo drogimi nawozami. Wysokie koszty spowodowały, że wielu rolników zmniejszyło nawożenie, co z pewnością przyczyniło się do pogorszonego plonowania.

Plonowanie roślin 2022: ziemniaki

Niestety, tak jak i w przypadku zbóż, tak i w uprawach ziemniaków prognozy dla Polski nie są optymistyczne. Przewiduje się średnie zbiory na poziomie 27,3 t/ha. To mniej o 2,7 t/ha niż w roku 2021. A trzeba pamiętać, że i wtedy plony nie były rewelacyjne. Maj był chłodny, co spowodowało wydłużenie okresu wschodów. A na domiar złego w większości regionów występowały deficyty opadów. Wszystko to osłabiło rośliny i pogorszyło jakość bulw.

Tym bardziej alarmujące są dane z monitorowania upraw, które wskazują, że rok 2022 pod względem plonów ziemniaka w Polsce będzie wyglądał jeszcze gorzej.