PL EN DE ES FR RU HR

Pielęgnacja róż

róże i kwasy humusowe jak pielęgnować

Pielęgnacja róż

Róże są jednymi z najstarszych kwiatów znanych ludzkości. Na przestrzeni dziejów cieszyły oczy cesarzy i królów, aż w końcu przywędrowały do naszych ogrodów. Były inspiracją dla setek wierszy, znalazły się w nazwie angielskiej wojny domowej (tzw. Wojna Dwóch Róż), a nowe gatunki dostają miana po słynnych aktorkach (‘Ingrid Bergman’), naukowczyniach (‘Marie Curie’) czy poetach (‘William Shakespeare’). Wszyscy je znają i kochają. Są perfekcyjną ozdobą dla każdego ogrodu, którym dodają elegancji i wdzięku, a w zależności od odmiany również romantycznego zapachu. Jednakże, aby się w pełni rozkoszować urokiem tych wspaniałych kwiatów, należy je odpowiednio pielęgnować.

Gatunki róż

Ze względu na swoją bogatą historię oraz popularność, istnieje mnóstwo odmian róż – ponad 30 000. Ta liczba wprawia w niemałe oszołomienie. Wybór może okazać się niezwykle trudny, ale nie przejmuj się – spieszymy z pomocą.

Najlepiej podzielić gatunki róż na grupy przejawiające podobne cechy. Możemy wyodrębnić m.in.:

Powyższa klasyfikacja jest nieco umowna, można spotkać się z innymi. Niemniej jednak łatwo zauważysz, że jest z czego wybierać. Chociaż dobór odpowiedniej odmiany jest istotny, to niezależnie od tego, na którą się zdecydujesz, musisz przestrzegać kilku zasad pielęgnacji i uprawy.

Warunki i nawożenie

Róże najlepiej jest sadzić jesienią (październik – listopad). Potrzebują dużo słońca i przestrzeni. Gleba powinna być przepuszczana piaszczysto-gliniasta o wysokiej zawartości próchnicy. Ilość próchnicy w glebie zwiększysz, stosując odpowiednie nawozy – kompost lub preparaty bazujące na kwasach humusowych. Kwasy humusowe poprawiają właściwości gleby, zwiększają jej napowietrzenie, przepuszczalność oraz retencję wodną. Dodatkowo nadają ziemi ciemniejszy kolor, co prowadzi do lepszej absorpcji energii słonecznej. Przy nawożeniu róż pamiętaj o tym, że nie nawozi się świeżo posadzonych kwiatów. Zaaplikuj odpowiednie preparaty dopiero w następnym sezonie.

Pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym róż jest przycinanie. Wykonuje się je raz w roku, na wiosnę – najlepiej zacząć od marca. W pierwszej kolejności należy usunąć słabe i chore pędy. Nie wolno przesadzać, ponieważ zbyt krótko przycięte róże wydadzą mniej kwiatów.

W upalne dni lata nawet głęboko ukorzenione róże wymagają nawadniania. W wypadku ekstremalnych temperatur oraz suszy również warto zastosować kwasy humusowe, ponieważ znacznie zwiększają one pojemność wodną gleby. Kwiaty lepiej nawadniać rzadko, ale za to obficie. Solidne podlanie raz w tygodniu będzie wystarczające.