PL EN DE ES FR RU HR

Ogrodnictwo: zdrowe i przyjemne hobby

Dziewczynka robiąca zdjęcie smartfonem roślinom w ogrodzie

Ogrodnictwo: zdrowe i przyjemne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby. Nie dość, że masz świeże warzywa na wyciągnięcie ręki, a do tego przestrzeń do relaksu z rodziną, to dodatkowo jest to sposób na zdrowe spędzenie czasu. Tak, ogrodnictwo ma korzyści dla samopoczucia i zdrowia – to potwierdzone naukowo. Czytaj dalej, a dowiesz się, w czym pomoże Ci uprawa warzyw.

Natura = zdrowie

Podstawą zdrowego stylu życia jest dieta i aktywność fizyczna. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności ogrodnictwo zapewnia obie te rzeczy. Z jednej strony uprawa warzyw to dostęp do zdrowej żywności: owoce i warzywa są absolutnym fundamentem zbilansowanej diety. Z drugiej zaś aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to prosty sposób na poprawę nastroju. Otoczenie przyrody relaksuje i odpręża, a to ważne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Świeże warzywa w Twojej kuchni

Dbanie o zdrowie zaczyna się od diety, a zdrowa dieta jest pełna składników roślinnych, warzyw i owoców. Naturalne produkty to spory wydatek, a najzdrowsze i tak są własnoręcznie wyhodowane plony. Dlatego własny ogród to tani i skuteczny sposób na zapewnienie sobie dostępu do zdrowej żywności, którą w wielu przypadkach możesz delektować się nawet prosto z krzaczka, podczas ogrodowych prac. A jeśli w uprawie unikniesz nadmiernego stosowania środków chemicznych, to będziesz mieć pewność, że Twoje zbiory będą smaczne i zdrowe – znacznie lepsze, niż sklepowe odpowiedniki. Warto dodać, że najzdrowsze są warzywa i owoce w postaci surowej. Zatem bez skrępowania częstuj się i podjadaj, gdy pracujesz w ogrodzie. Na zdrowie!

Psychoterapia w otoczeniu natury

Dalecy jesteśmy od udzielania porad psychoterapeutycznych rodem z prasy brukowej, w rodzaju idź na spacer do lasu. Jeśli masz poważny problem (np. depresję), to nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalisty. Mając to na uwadze, zauważmy, że istnieją dowody na to, że przebywanie na łonie przyrody ma wartości psychoterapeutyczne. Spacery, natura, zieleń czy prace w ogrodzie – wszystko to może przyczynić się do poprawy nastroju i zachowania prawidłowej higieny psychicznej.

Wartości terapeutyczne ogrodnictwa są na tyle duże, że powstała nawet specjalna metoda lecznicza: hortiterapia. To niekonwencjonalna technika, polegająca na oddziaływaniu na kondycję człowieka przez kontakt z roślinami. Towarzystwo zieleni redukuje stres i przynosi inne korzyści dla samopoczucia. A to nie wszystkie zalety ogrodnictwa. Opieka nad warzywami, krzewami i drzewkami uczy cierpliwości czy pogłębia relacje rodzinne. Wspólna praca w ogrodzie z dziećmi? To przyjemne i pożyteczne!

Terapeutyczne właściwości ogrodnictwa

Przebywanie na świeżym powietrzu zawsze kojarzone było ze zdrowiem. Takie mamy intuicje i tego uczyli nas rodzice, ale czy znajduje to potwierdzenie w nauce? Okazuje się, że tak. Przeprowadzono kilka badań, które potwierdzają efekty terapeutyczne ogrodnictwa. W tego typu eksperymentach naukowcy porównywali grupę zajmującą się ogrodnictwem z grupą kontrolną (czyli osoby niebędące ogrodnikami). Następnie uczestnicy mogą np. zostać poproszeni o wykonanie stresującego zadania lub wypełnienie ankiety. Co pokazały wyniki? Osoby zajmujące się ogrodami są zdrowsze, rzadziej chorują na depresję i zaburzenia lękowe, a także są bardziej zadowolone z życia. Były zdrowsze nie tylko pod względem psychicznym, ale i fizycznym. Ogrodnictwo jest więc hobby niosącym ogromne korzyści dla zdrowia, kondycji i wigoru.