PL EN DE ES FR RU HR

Ogrodnictwo miejskie. Sprawdź, na czym polega ten trend

Ogrodnictwo miejskie

Ogrodnictwo miejskie. Sprawdź, na czym polega ten trend

Ogrodnictwo staje się coraz popularniejszym hobby dla ludności mieszkającej w miastach. Do tego trendu przyczyniają się m.in. drożejąca żywność oraz ogólna migracja ludzi do miast. Swoją cegiełkę dołożył także związany z pandemią lockdown, podczas którego wiele osób zaczęło swoją przygodę z uprawą warzyw. W ten sposób do łask wraca ogrodnictwo miejskie – sposób na tanią i zdrową żywność, a także metoda socjalizacji i poznawania ludzi, którzy także mają zajawkę na punkcie roślin. Czym jest ogrodnictwo miejskie? Jak założyć warzywnik mieszkając w mieście? Jakimi preparatami w naturalny sposób wspierać wzrost roślin?

Urban gardening, czyli ogrodnictwo miejskie

Ogrodnictwo miejskie to trend, który przywędrował do Europy z USA. Tam mówi się o tzw. urban farming/gardening i oznacza to nic innego jak po prostu uprawę warzyw w obszarach miejskich. Wraz z postępującą urbanizacją rośnie powierzchnia obszarów zagospodarowanych przez miejskie zabudowania, a to oznacza, że siłą rzeczy maleje liczba gruntów uprawnych. Żywność drożeje, a ogrodnictwo to pewny sposób na dostęp do zdrowych i smacznych warzyw. Jednak sam dostęp do żywności to nie wszystko, co ma do zaoferowania ogrodnictwo miejskie. To także forma relaksu i socjalizacji.

Ogrodnictwo miejskie receptą na braki żywności

Urban farming nie jest tak naprawdę nowym pomysłem. Tego typu inicjatywy pojawiały się już wcześniej i zazwyczaj była to recepta na niedobory żywności, np. spowodowane wojną. Tak było właśnie w czasie II Wojny Światowej, kiedy rozpowszechniła się idea tzw. ogrodów zwycięstwa. Państwa (przede wszystkim Wielka Brytania i USA) zachęcały i propagowały zakładanie ogródków warzywnych w przestrzeniach miejskich. W tym celu wykorzystywano praktycznie każdy wolny teren, który nadawał się do uprawy warzyw.

Jakie korzyści ma uprawa warzyw w mieście?

Główne zalety ogrodnictwa miejskiego wpadają w kategorie ekonomiczne i zdrowotne. W czasach drogiej żywności uprawa własnych warzyw jest sposobem na oszczędność. Zwłaszcza żywność ekologiczna potrafi osiągać astronomiczne ceny. A uprawiając rośliny własnoręcznie, masz pewność co do jakości warzyw. Stąd druga istotna zaleta ogrodnictwa miejskiego: korzyści zdrowotne. Uprawa warzyw to dostęp do naturalnej, zdrowej żywności na wyciągnięcie ręki. A i sama pielęgnacja i opiekowanie się ogrodem ma pozytywny wpływ na zdrowie. Naukowcy udowodnili, że praca w ogrodzie poprawia zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Czas spędzony na świeżym powietrzu reguluje procesy poznawcze i pomaga się odstresować.

Relaks, przyjemność, zdrowa żywność i więcej pieniędzy w portfelu – oto co ma do zaoferowania ogrodnictwo miejskie.

Warzywnik w mieście – jak założyć?

W zależności od miejsca, jakim dysponujesz, wybierz odpowiednie donice lub pojemniki na grządki. Pamiętaj, że powinny być solidne i stabilne, odporne na warunki atmosferyczne, a także możliwie głębokie, aby systemy korzeniowe roślin mogły się rozwijać. Następnie wybierz podłoże do roślin – możesz w tym celu użyć ziemi uniwersalnej (dodając do niej torfu). Pamiętaj także o stworzeniu warstwy drenażowej w doniczkach.

Na koniec nie pozostaje Ci nic innego jak wybór gatunków, które będziesz uprawiał. Polecamy pomidory, które z łatwością można uprawiać na balkonach. W ogrodach miejskich świetnie sprawdzają się także papryki roczne i ogórki.

Kwasy humusowe na wysokie plony

Gdy założysz warzywnik, czeka Cię sporo pracy z pielęgnacją roślin. Bez obaw, jest to zazwyczaj praca przyjemna i dająca dużo satysfakcji. W tym artykule nie zagłębimy się w zabiegi pielęgnacyjne charakterystyczne dla poszczególnych gatunków roślin. Mamy jednak dla Ciebie świetny sposób na to, aby Twoje rośliny rosły zdrowe i dały obfite zbiory. To kwasy humusowe.

Kwasy humusowe zwiększają żyzność gleby oraz poprawiają retencję wody, dzięki czemu gleba lepiej zatrzymuje wilgoć. Ponadto ulepszają strukturę gleby, co sprawia, że składniki mineralne są łatwiej dostępne dla roślin. Substancje humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych, co sprawia, że efektywniej pobierają one wodę oraz mikro i makroelementy. Wszystko to sprawia, że rośliny mają idealne warunki do wegetacji i rosną silne i zdrowe.

A co najlepsze – kwasy humusowe mają naturalne pochodzenie i są bezpieczne dla środowiska. Masz więc gwarancję, że zbiory będą zdrowe i smaczne. Powodzenia!