PL EN DE ES FR RU HR

Obornik czy nawozy mineralne. Co wybrać?

Traktor rozrzucający obornik po polu.

Obornik czy nawozy mineralne. Co wybrać?

Obornik to naturalny nawóz powstający z odchodów zwierząt i ściółki. Jest niezwykle cenny, zwłaszcza w rolnictwie ekologicznym, ale czy można nim całkowicie zastąpić nawożenie mineralne?

Zalety stosowania obornika

Obornik jest znany rolnikom od wieków. To naturalny nawóz organiczny powstający z rozkładających się resztek odchodów zwierząt i ściółki. Jest bogaty w składniki odżywcze w tym najważniejsze dla zdrowego wzrostu roślin azot, fosfor i potas.

Oczywiście, obornik ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardziej przyjazny dla środowiska niż nawozy mineralne. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Ponadto obornik nie tylko dostarcza roślinom niezbędnych mikro- i makroelementów, ale także poprawia strukturę gleby. Dzięki temu ziemia lepiej zatrzymuje wilgoć, a systemy korzeniowe roślin sprawniej pobierają składniki odżywcze. Rośliny rosnące na glebie nawożonej obornikiem są zdrowsze i bardziej odporne na choroby.

Zalety stosowania nawozów mineralnych

Nawozy mineralne (nazywane także sztucznymi) to substancje używane w rolnictwie w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin. Dzieli się je ze względu na główne składniki (np. nawozy azotowe, fosforowe lub potasowe) oraz na formę podania (np. płynna lub granulat). Trudno wyobrazić sobie współczesne rolnictwo bez nawozów mineralnych. Mają wiele zalet: przede wszystkim pozwalają na szybkie dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Ponadto mają określony skład chemiczny, dzięki czemu można precyzyjnie określić dawkowanie. Jednak mają też wady, wśród których na pierwszy plan wysuwa się szkodliwość dla środowiska zarówno podczas produkcji, jak i późniejszego zbyt intensywnego stosowania. Ponadto w przypadku sztucznych nawozów ryzyko przenawożenia jest stosunkowo wysokie.

Obornik zamiast nawozów mineralnych?

Co zatem wybrać: obornik czy nawozy mineralne? Obornik jest rozwiązaniem ekologicznym, wydaje się więc, że we współczesnym rolnictwie, w którym kładzie się nacisk na praktyki przyjazne dla środowiska, powinien być lepszym wyborem. Jednak jednej rzeczy nie jest w stanie zaoferować: szybkiego działania. Obornik rozkłada się 3-4 lata i przez ten czas powoli uwalnia składniki mineralne. W pierwszym roku po zastosowaniu odda do gleby maksymalnie 20-40% azotu.

Zatem w rzeczywistości oba nawozy uzupełniają się i spełniają nieco odmienne funkcje. Obornik nie zastąpi nawozów mineralnych, ale to nie znaczy, że nie warto go stosować. Tym bardziej, jeśli wzmocni się jego działanie przy pomocy kwasów humusowych.

Kwasy humusowe i obornik

Kwasy humusowe to naturalne substancje poprawiające właściwości gleby. Mają pozytywny wpływ na warunki wilgotnościowe oraz strukturę fizyczną podłoża. Ponadto działają na rośliny: stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz zwiększają produkcję chlorofilu. Wszystko to sprawia, że uprawy efektywniej pobierają składniki odżywcze: zarówno te będące naturalnym bogactwem gleby, jak i te pochodzące z nawozów takich jak obornik.

A to nie wszystko! Kwasy humusowe aktywizują działanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Dzięki temu przyspieszają proces rozkładu materii organicznej. Z tego powodu często stosuje się je na resztki pożniwne: gwarantują szybszy i efektywniejszy rozkład słomy. W przypadku wspólnej aplikacji z obornikiem również przyspieszą jego działanie oraz zwiększą efektywność. Co za tym idzie, wystarczy mniejsza ilość materiału nawozowego dla osiągnięcia takich samych (lub nawet lepszych, w zależności od klasy gleby) efektów.

Obornik w nawożeniu upraw

Obornik może być doskonałym źródłem składników odżywczych dla roślin, zwłaszcza jeśli masz dostęp do świeżego, dobrej jakości obornika. Jednak w nawożeniu nie obejdzie się bez nawozów mineralnych – zwłaszcza w uprawach, gdzie precyzyjne kontrolowanie ilości dostarczanych składników odżywczych jest kluczowe. Warto również pamiętać, że dobrym podejściem jest połączenie obornika z nawozami mineralnymi, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Nawożenie obornikiem warto wspierać kwasami humusowymi, które zwiększą jego efektywność. Dodatkowo wzmocnią korzenie roślin, dzięki czemu będą one odporniejsze i zdrowsze. Kwasy humusowe i obornik to prosty sposób na zwiększenie plonów! Przekonaj się sam: zamów ekologiczny stymulator wzrostu roślin FLORAHUMUS i przetestuj kwasy humusowe w swojej uprawie.