PL EN DE ES FR RU HR

Nowoczesne stymulatory wzrostu zawierające kwasy huminowe

kwasy huminowe

Nowoczesne stymulatory wzrostu zawierające kwasy huminowe

Współczesnym przemysłem produkcji żywności kierują dwa nurty, które wydają się przeciwstawne. Z jednej strony rośnie presja na intensyfikację produkcji, zwłaszcza żywności pochodzenia ekologicznego. Jednak jednocześnie, głównie z powodu zmian klimatycznych, powstaje potrzeba produkcji zrównoważonej. Chcemy rolnictwa, w którym szanuje się zasoby naturalne, a używanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów spada. Jak w tej sytuacji zapewnić optymalne plony? Odpowiedzią są innowacyjne stymulatory wzrostu zawierające kwasy huminowe – takie jak FLORAHUMUS.

Czym są kwasy huminowe?

Z punktu widzenia potencjału plonotwórczego upraw najważniejszą częścią gleby jest próchnica glebowa. To ona jest najżyźniejszą częścią podłoża, w której znajduje się nawet 80% materii organicznej, z której powstają niezbędne dla roślin składniki mineralne. Głównym budulcem próchnicy glebowej są substancje (kwasy) humusowe powstające w wyniku skomplikowanych procesów przekształcania materii organicznej. Substancje humusowe dzielą się na trzy frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Poszczególne rodzaje kwasów humusowych nieco się między sobą różnią (np. stopniem rozpuszczalności w wodzie). Tym bardziej, że dokładna struktura chemiczna substancji humusowych jest uzależniona od rodzaju materii organicznej, z której powstają. Wszystkie te substancje mają jednak drogocenny wpływ na urodzajność gleby i co za tym idzie na plonowanie upraw.

Ekologiczny wzrost żyzności gleby

Chociaż kwasy huminowe sprawdzą się w każdej uprawie, to szczególnie skuteczne są w rolnictwie ekologicznym. Dlaczego? W gospodarstwach prowadzonych zgodnie z ekologicznymi metodami agronomicznymi ogranicza się stosowanie nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin. W takim wypadku rolnik ma ograniczone możliwości wspierania upraw. Wtedy właśnie tym bardziej należy dbać o glebę, ponieważ na urodzajnym podłożu wysokiej jakości rosną zdrowe i wytrzymałe rośliny, dające obfity plon.

Jak więc poprawiać jakość gleby? Przede wszystkim dbając o jej cechy fizyczne i chemiczne. Żyzna gleba to bowiem coś więcej, niż podłoże o bogatym zasobie składników mineralnych. Cóż po tych wszystkich substancjach pokarmowych, jeżeli roślina nie ma do nich dostępu? Dlatego kluczowa jest odpowiednia struktura fizyczna i przepuszczalność, optymalny odczyn gleby, retencja wody czy liczebność populacji pożytecznych mikroorganizmów. Wszystkie te cechy mają wpływ na potencjał plonotwórczy uprawy. Tak się też składa, że wszystkie te cechy poprawiają kwasy huminowe.

Zalety stosowania kwasów huminowych

Innowacyjne stymulatory wzrostu takie jak FLORAHUMUS mają wszechstronne zastosowanie. Dzięki temu, że kwasy huminowe nie wpływają bezpośrednio na roślinę, a raczej na właściwości gleby, to doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest urodzajna gleba. Substancje humusowe poprawiają właściwości gleby w trzech sferach: fizycznej, chemicznej i biologicznej. Przede wszystkim modyfikują strukturę fizyczną gleby: poprawiają przepuszczalność i retencję wody. Dzięki temu systemy korzeniowe roślin efektywnie pobierać wodę i substancje pokarmowe, a także stają się bardziej odporne na deficyty wody. W obecnych czasach, gdy susze stają się częstym zjawiskiem w Polsce, jest to niezwykle ważne i pozwala chronić uprawy oraz minimalizować straty spowodowane niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Czy to już wszystko, na co możesz liczyć, stosując FLORAHUMUS? Oczywiście, że nie. Oprócz tego nasz preparat humusowy w znaczący sposób zwiększa przyswajalność mikro i makroelementów, a do tego wpływa na chelatację metali ciężkich i redukuje ilość toksyn w glebie.

Na cechy biologiczne gleby oraz roślin kwasy huminowe wpływają równie znacząco. Wspomagają wytwarzanie chlorofilu w liściach, a więc także proces fotosyntezy. Sprawniejsza fotosynteza poprawia wygląd i smak plonów oraz zawartość składników odżywczych w owocach. To dlatego wielu ludzi uważa, że owoce i warzywa pochodzące z ekologicznych upraw są smaczniejsze i zdrowsze. Kwasy huminowe stymulują wzrost populacji mikroorganizmów glebowych, co, jak pisaliśmy wyżej, ma ogromne znaczenie dla żyzności gleby.

Reasumując, kwasy huminowe mają kompleksowe działanie użyźniające glebę, a w konsekwencji podnoszące potencjał plonotwórczy upraw i plantacji.

Kwasy huminowe: przyjazne środowisku wsparcie dla gleby

Wracając do kwestii podniesionej we wstępie tego artykułu, możemy teraz odpowiedzieć na zadane w nim pytanie. Przypomnijmy: jak zapewnić plony, które pozwolą wykarmić rosnącą populację? Nawozy mineralne nie są odpowiedzią. Ich długotrwałe i intensywne stosowanie na dłuższą metę przyczynia się do osłabienia gleby oraz spadku plonów. Słabsze plony wymagają zwiększenia nawożenie, co jeszcze bardziej niszczy glebę i w ten sposób nakręca się spirala dewastacji gruntów. Między innymi dlatego Unia Europejska podjęła walkę o ograniczenie stosowania nawozów oraz pestycydów.

Ekstrahowane z węgla brunatnego lub torfu kwasy huminowe nie mają wyniszczającego działania na glebę i środowisko. Co więcej, mogą nawet mu pomóc. Dzięki zdolności do zmniejszania toksyczności są świetną bronią w arsenale środków do walki z postępującą degradacją gleb. Poprawiają plonowanie w sposób bezpieczny dla środowiska, a więc pozwalają ograniczyć nawożenie środkami chemicznymi. Wszystko to pozwala z całkowitą pewnością stwierdzić, że stymulatory wzrostu zawierające kwasy huminowe są przyszłością rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa.