PL EN DE ES FR RU HR

Nawozy mineralne czy naturalne? Które są lepsze?

nawożenie mineralne

Nawozy mineralne czy naturalne? Które są lepsze?

Które nawozy lepiej wybrać: naturalne czy mineralne? Jakie są między nimi różnice? Czy któreś są zdecydowanie bardziej efektywne, czy lepiej nawozić komplementarnie, wykorzystując materiał pochodzenia zarówno naturalnego, jak i chemicznego? Z którymi nawozami lepiej współgrają kwasy humusowe?

Jakie korzyści mają nawozy mineralne?

Sztuczne nawozy mineralne to nazwa dla substancji wzbogacających glebę w najważniejsze składniki pokarmowe, takie jak azot (N), fosfor (P) oraz potas (K). Nawozy uwzględniające te trzy składniki nazywane są nawozami NPK. Trudno wyobrazić sobie bez nich współczesne rolnictwo, ponieważ w znacznym stopniu pomagają zwiększyć potencjał plonotwórczy upraw, a co za tym idzie zyski rolników.

Nawozy mineralne działają szybko. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i glebowych pozwalają na niemalże natychmiastowe dodanie do gleby substancji odżywczych, dzięki czemu składniki szybko stają się dostępne dla roślin. Z tego powodu są skuteczne nie tylko jako rutynowe wsparcie upraw, ale również w interwencyjnych zabiegach dokarmiania w przypadku niedoboru mikroelementów u roślin.

Wady nawozów mineralnych

Niestety, nawozy mineralne to nie same zalety. Stosowanie sztucznych materiałów wspomagających wzrost roślin odbija się nie tylko na środowisku, ale również na glebie. Intensywne nawożenie w dłuższej perspektywie może zniszczyć grunt oraz przyczynić się do spadku populacji pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Oznacza to, że żyzność gleby spada, a przez to w kolejnych sezonach będzie potrzebne więcej nawozów, aby utrzymać potencjał plonotwórczy na tym samym poziomie. Ponadto substancje pochodzące z nawozów mogą być wypłukiwane do wód gruntowych i w ten sposób zanieczyszczać środowisko.

Degradacja gleby i negatywny wpływ na ekosystem to nie wszystko. Rozmawiając o nawozach mineralnych, nie sposób nie poruszyć tematu od strony ekonomicznej. Obecnie, m.in. z powodu pandemii i drożejącej energii, ceny nawozów osiągnęły ogromne wartości, a eksperci przekonują, że będzie jeszcze gorzej. W tej sytuacji wielu rolników ogranicza nawożenie mineralne lub, w skrajnych wypadkach, nawet całkowicie z niego rezygnuje. Czy muszą przez to liczyć się z mniejszymi plonami?

Czy nawozy naturalne są skuteczną alternatywą dla środków mineralnych?

Stając w obliczu wysokich kosztów nawożenia mineralnego oraz inicjatyw zachęcających (czy wręcz zmuszających) do praktyk agronomicznych przyjaznych środowisku, wielu rolników decyduje się na nawozy naturalne. Są to ekologiczne produkty, które mogą mieć pochodzenie zwierzęce (np. obornik), roślinne (np. torf) lub jednocześnie zwierzęce i roślinne (kompost). Częściej stosuje się je w przydomowych ogródkach i warzywnikach oraz na działkach, ale znajdują zastosowanie także w dużych uprawach rolniczych.

Podstawowa różnica pomiędzy nawozami mineralnymi a naturalnymi jest taka, że te drugie nie tylko dostarczają składników mineralnych, ale także wpływają pozytywnie na strukturę gleby. Np. kompost wzbogaca glebę w materię organiczną i stymuluje życie biologiczne gleby. Takie efekt utrzymuje się dłużej oraz sprawia, że gleba staje się przyjaznym ekosystem dla roślin i żyjących w niej organizmów. Z drugiej strony największą wadą nawozów naturalnych jest ich wolniejsze działanie. Uprawy wymagające natychmiastowego zastrzyku substancji pokarmowych mogą sobie nie poradzić po podaniu obornika, gnojowicy czy kompostu.

Większa efektywność nawozów dzięki kwasom humusowym

Co więc wybrać: nawozy mineralne czy naturalne? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam, w zależności od swoich potrzeb, możliwości finansowych czy poglądów na ekologię. Jednak niezależnie od tego, na którą metodę nawożenia się zdecydujesz, warto, abyś zastosował również kwasy humusowe. Dlaczego?

Kwasy humusowe to naturalne związki, które odpowiadają za najważniejsze właściwości gleby, np. jej strukturę, retencję wody, przepuszczalność czy nawet kolor. Na ich bazie tworzy się nowoczesne stymulatory wzrostu roślin (takie jak FLORAHUMUS), które znacznie poprawiają produktywność gleby i zwiększają przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny, a w konsekwencji poprawiają potencjał plonotwórczy upraw. Dają doskonałe efekty w połączeniu z nawozami, zarówno mineralnymi, jak i naturalnymi. Zwiększają ich efektywność, dzięki czemu możesz użyć mniej nawozów, a wciąż cieszyć się takimi samymi plonami! W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i czas, a Twoja gleba będzie bardziej wydajna. Co ważne, kwasy humusowe są bezpieczne dla środowiska, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w rolnictwie ekologicznym.