PL EN DE ES FR RU HR

Nawożenie ziół w ogrodzie. Jaki nawóz wybrać?

Zioła w ogrodzie

Nawożenie ziół w ogrodzie. Jaki nawóz wybrać?

Zioła są nie tylko piękne i aromatyczne, ale także bardzo cenne w kuchni i medycynie naturalnej. Aby uprawiać zdrowe i obfite zioła, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Jakie nawozy wybrać? Które są najlepsze dla ziół? Czy w uprawie ziół sprawdzą się kwasy humusowe?

Czy zioła należy nawozić?

Zacznijmy od podstawowej kwestii: czy zioła w ogóle trzeba nawozić? Odpowiedź jest prosta. Wszystkie rośliny, a więc i zioła, do wzrostu wymagają szeregu mikro i makroelementów. Niezawodną metodą dostarczania tych składników jest nawożenie. Dlatego zabieg ten pomaga we wzroście ziół i sprawi, że będą rosły silne i zdrowe.

Większość ziół wymaga żyznych i zasobnych podłoży. Istotne jest również, aby gleba była wilgotna oraz przepuszczalna. Zapewnienie takich warunków jest niezbędne, aby rośliny mogły swobodnie wegetować. Oczywiście pod pojęciem „zioła” kryje wiele rozmaitych gatunków, dlatego wymagania niektórych z nich mogą być nieco odmienne. Np. rozmaryn może rosnąć w glebach lekkich, z większą zawartością piasku. Jednak co do zasady większość z nich potrzebuje żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej gleby.

Utrzymanie gleby w odpowiednim stanie wraz z nawożeniem poprawi rozwój ziół oraz ich wartość kulinarną. Zatem: czym nawozić zioła?

Nawozy naturalne dla ziół

Przed posadzeniem ziół należy przygotować podłoże. Jeśli planujesz założyć ziołowy ogródek lub mieszany ogród warzywny, możesz na koniec lata zasiać rośliny pełniące funkcje zielonego nawozu – do tego celu szczególnie polecane są rośliny motylkowe. Po kilku tygodniach wykształconą przez nie masę zieloną należy przekopać w glebę. Zabieg ten zwiększy jej zawartość składników odżywczych, zwłaszcza azotu, i przyspieszy produkcję próchnicy.

W uprawie ziół poleca się także nawozy organiczne: kompost i obornik. Są one bezpieczne dla roślin, nie powodują zasolenia gleby i zanieczyszczenia środowiska. Trzeba jednak pamiętać, że obornik (zwłaszcza niektóre jego formy) to mocny nawóz. W przypadku jego stosowania istnieje ryzyko przenawożenia.

Jakie nawozy stosować w uprawie ziół?

Jeśli decydujesz się na nawożenie mineralne, wybieraj nawozy o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Te składniki są niezwykle ważne dla zdrowego wzrostu roślin, krzewienia się ziół i rozwinięcia ich systemu korzeniowego. Natomiast nadmiar azotu nie jest zalecany, ponieważ może prowadzić do nadmiernego wzrostu roślin bez zwiększenia zawartości substancji czynnych, które odpowiadają za wartość leczniczą i aromat ziół. Ponadto nadmierne dawki nawozów azotowych mogą spowodować zasolenie gleby.

Do swojej dyspozycji masz też szereg nawozów ekologicznych, np. mączkę bazaltową. Jest to naturalne źródło mikroelementów, które powoli uwalniają się do gleby, zapewniając stopniowe dostarczanie składników odżywczych. Nawóz bazaltowy ma również działanie ograniczające występowanie chorób i szkodników. Dodatkowo posypywanie mączką bazaltową wokół roślin może chronić je przed ślimakami, które nie lubią drobinek skalnych zawartych w nawozie.

Pamiętaj, że każde zioło może mieć nieco inne wymagania dotyczące nawożenia, dlatego ważne jest śledzenie ich reakcji na dostarczane składniki odżywcze. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy niedoboru lub nadmiaru składników odżywczych, dostosuj dawki nawozów odpowiednio.

Jak często stosować nawóz do ziół?

Zazwyczaj zioła powinny być nawożone kilka razy w ciągu sezonu. Jeśli regularnie zbierasz liście ziół do użytku, nawożenie może być potrzebne częściej, aby przyspieszyć regenerację roślin. Pamiętaj, że regularne nawożenie pomoże utrzymać Twoje zioła w dobrej kondycji i zachować ich zdrowy wygląd.

Kwasy humusowe w uprawie ziół

A jak w uprawie ziół sprawdzają się kwasy humusowe? Zacznijmy od tego, że nie jest to nawóz. Kwasy humusowe nie dostarczają składników mineralnych roślinom. Mają inne funkcje: poprawiają jakość i żyzność gleby oraz optymalizują zachodzące w niej procesy. Ponadto stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin oraz aktywizują pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Dzięki temu rośliny lepiej rosną, są zdrowsze i silniejsze, a także obficie plonują.

Kwasy humusowe z powodzeniem wykorzystują rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. Mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ działają przede wszystkim na glebę. Dlatego sprawdzą się także w uprawie ziół. Sprawią, że rośliny będą miały dogodne warunki do wzrostu. Twoje zioła będą rosły bujnie, pełne aromatu i zdrowia.