Nawożenie organiczne: jaki nawóz wybrać?
Nawożenie organiczne to sposób, aby nie tylko uzupełnić niedobory składników mineralnych w glebie, ale także wzbogacić ją w materię organiczną oraz poprawić jej strukturę. Dzięki temu uzyskasz lepsze zbiory i zdrowsze rośliny – a to wszystko z poszanowaniem ekosystemu. Jakie są zalety nawożenia organicznego i które nawozy wybrać? Czy warto wspomagać je kwasem humusowym?
Nawożenie organiczne – co to jest?
Nawożenie organiczne to sposób na dostarczenie do gleby składników odżywczych z naturalnych źródeł. W przeciwieństwie do nawozów chemicznych, które dostarczają sztucznie wytworzone substancje mineralne, nawozy organiczne mają naturalne pochodzenie, np. z roślin, odpadów organicznych czy alg morskich. Materiały te są bogate w substancje organiczne, które korzystnie wpływają na strukturę gleby i jej zdolność do magazynowania wody i składników odżywczych.
Zalety nawożenia organicznego
Nawozy organiczne w przeciwieństwie do chemicznych odpowiedników są mniej obciążające dla środowiska naturalnego. Ekologia to jednak niejedyna zaleta takich zabiegów. Sztuczne nawozy zazwyczaj dostarczają tylko składników mineralnych. Tymczasem organiczne, oprócz wzbogacenia gleby w substancje pokarmowe, mają inne funkcje. Poprawiają strukturę gleby, wpływają na retencję wody, pomagają w namnażaniu mikroorganizmów oraz przyczyniają się do powstawania próchnicy (humusu), czyli ważnej części gleby.
Nawozy organiczne dostarczają składniki odżywcze w sposób naturalny, co korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję roślin. Wpływają również na procesy biologiczne zachodzące w glebie. Warto dodać, że w ogrodowej glebie zazwyczaj brakuje materiału, z którego mógłby powstawać humus. Nawozy organiczne pomagają uzupełnić te braki. To dobry sposób na to, aby poprawić jakość i strukturę gruntu.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Nawożenie organiczne w ogrodzie. Który nawóz wybrać?
Jest wiele organicznych nawozów, które możesz wykorzystać. Możesz je kupić, a niektóre łatwo przygotujesz samemu. Przedstawiamy najbardziej popularne i skuteczne nawozy organiczne:
- Kompost – przez wielu uważany za najlepszy nawóz organiczny. Łatwy do przygotowania, jednocześnie stanowi dobrą metodą pozbywania się kuchennych odpadów. Wystarczy wybudować prosty kompostownik i wyrzucać na niego resztki. W wyniku działania mikroorganizmów zostaną one przerobione w wartościowy nawóz. Kompost dostarcza najważniejszych składników pokarmowych oraz poprawia strukturę gleby. Co kompostować? Skoszoną trawę, liście, gałęzie, fusy z kawy, obierki czy skorupki jajek. Nie kompostować nadgniłych i porażonych chorobą resztek roślinnych. solonych i tłustych odpadków kuchennych oraz tworzyw sztucznych: plastiku, szkła i metalu.
- Nawóz z alg morskich – to pewna innowacja w nawożeniu, szczególnie w Poslce. Algi stymulują wzrost roślin i poprawiają ich plonowanie, a także zwiększają odporność upraw na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak zimno czy susza.
- Nawozy kurze – kurze odchody charakteryzują się silnym działaniem. Ma to zalety – zazwyczaj wystarczy jeden zabieg w roku – ale także i wady, ponieważ można z nimi przesadzić i przenawozić glebę. Kurze nawozy są bardzo dobrze przyswajalne i zawierają dużo składników mineralnych, m.in. azotu. Ponadto materiał ten zwiększa żyzność gleby. Pamiętaj, aby kurzy nawóz rozcieńczyć przed użyciem.
- Gnojówka z pokrzywy – to jeden z najlepszych nawozów organicznych, który można z łatwością samemu przygotować. Stanowi bogate źródło składników mineralnych, dzięki czemu poprawia wzrost i zdrowie roślin. Jak ją przygotować? Zacznij od zebrania świeżych pokrzyw, najlepiej wczesnym rankiem, gdy są jeszcze wilgotne. Następnie umieść je w dużym wiadrze i zalej wodą, w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Po wymieszaniu przykryj pojemnik np. gazą, tak, aby do wnętrza dostęp miał tlen – niezbędny do fermentacji. Mieszaninę pozostaw w ciepłym miejscu na ok. 2-3 tygodnie. Gotowy preparat możesz stosować, np. dodając do wody i podlewając rośliny lub w formie sprayu.
Kwas humusowy: sposób na żyzną glebę, który działa!
Na koniec przedstawiamy niezawodny sposób na poprawę żyzności gleby. To kwasy humusowe, czyli naturalne związki powstające w procesie przemiany materii organicznej. Choć same nie są nawozem (nie dostarczają składników mineralnych), to jednak mają silne właściwości poprawiające jakość i żyzność gleby. Zwiększają retencję wody, poprawiają strukturę fizyczną podłoża, a także stymulują wzrost systemów korzeniowych. Dzięki temu rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe – zarówno te stanowiące bogactwo gleby, jak i te pochodzące z nawozów. Dlatego dobre efekty uzyskasz, stosując preparaty humusowe w połączeniu z innymi nawozami, choć same również dobrze sobie radzą.
Co istotne, kwasy humusowe są bezpieczne dla środowiska oraz mają wszechstronne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się w uprawie warzyw, ale także do roślin ozdobnych. To ekologiczny sposób na obfite plony.