Nawożenie drzew i krzewów owocowych: podstawowe metody
Marzą Ci się soczyste, smakowite owoce z Twojego sadu czy ogrodu? Nawożenie jest kluczowym elementem, który pomoże Ci osiągnąć ten cel. Jakie są metody nawożenia drzew i krzewów owocowych? Czy pomogą kwasy humusowe? Oto techniki, które pomogą Ci stworzyć prawdziwy raj dla Twoich roślin.
Co zrobić, zanim zaczniesz hodowlę drzewek owocowych?
Dbanie o plony zaczyna się jeszcze zanim rozpoczniesz uprawę. Obojętnie czy planujesz założenie sadu, czy po prostu hodowlę jednego lub dwóch drzewek u siebie w ogrodzie, to wcześniej powinieneś zadbać o glebę. Już kilka miesięcy przed posadzeniem roślin przeorz ziemię, tak aby nawóz dostał się w głębsze warstwy gleby. Dzięki temu systemy korzeniowe młodych drzewek będą miały łatwy dostęp do kluczowych dla ich rozwoju składników mineralnych. W ten sposób powinno się przekopać glebę wraz z obornikiem lub kompostem. Jeśli planujesz użyć nawozów mineralnych, to przekopania wymagają nawozy fosforowe. Składnik ten słabo przedostaje się do dolnych partii gleby. Dlatego, jeśli nie przekopiesz nawozu, to drzewka będą miały kłopoty, aby go skutecznie wykorzystać.
Pamiętaj, że gdy drzewka zostaną już posadzone, to przekopanie przestaje być możliwe. Grozi bowiem uszkodzeniem korzeni, co będzie miało daleko idące konsekwencje dla uprawy i może całkowicie zniszczyć rośliny.
Których składników potrzebują drzewka owocowe?
Drzewa i krzewy owocowe mają podobne wymagania do innych roślin. Najważniejsze są azot i fosfor, które mają kluczowy wpływ na wzrost upraw. Fosfor odpowiada m.in. za rozwój systemu korzeniowego, dlatego często używa się go jeszcze przed posadzeniem drzewek. W szerszej perspektywie od fosforu zależy pobieranie innych składników mineralnych, ponieważ lepiej rozwinięty system korzeniowy oznacza sprawniejsze wchłaniania mikro i makroelementów. Z kolei azot funkcjonuje jako materiał budulcowy białek i kwasów nukleinowych. Pobudza wzrost roślin oraz wpływa na wybarwienie ich liści.
Oprócz azotu i fosforu, drzewa i krzewy owocowe potrzebują m.in. potasu, magnezu, wapnia, boru, cynku żelaza i manganu.
Nawożenie doglebowe drzew i krzewów owocowych
Główne metody nawożenia sadów i ogrodów to nawożenie doglebowe oraz dolistne. W przypadku drzew owocowych to pierwsze powinno być wykonane wcześnie – jeszcze przed posadzeniem roślin. Górną warstwę gleby przekopuje się wraz z materiałem nawozowym. Materiałem tym mogą być zarówno nawozy mineralne (np. fosforowe lub potasowe), jak i naturalne: obornik lub kompost.
A co w przypadku starszych drzew? Te, które są już dobrze ukorzenione, możesz nawozić jesienią. Wtedy także należy przekopać nawóz wraz z glebą – pamiętaj, aby przy tym zabiegu być ostrożnym i nie uszkodzić korzeni.
Nawożenie dolistne
Rośliny pobierają składniki mineralne nie tylko z gleby, ale także za pośrednictwem liści. Dlatego popularnym zabiegiem jest nawożenie dolistne, które wykonuje się w trakcie wegetacji. Nawozy dolistne są szybko przyswajane przez rośliny, co pozwala na skuteczną dostawę składników odżywczych. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przestrzegać zalecanych dawek i częstotliwości aplikacji, aby uniknąć przegrzania rośliny.
Nawożenie dolistne można stosować interwencyjnie. Rośliny bardzo szybko wchłaniają składniki podane w ten sposób. Dlatego, gdy stwierdzisz niedobory jakichś składników mineralnych, to za pomocą nawożenia dolistnego możesz szybko uzupełnić braki i w ten sposób uratować uprawę.
Nie zapominaj również o regularnym monitorowaniu stanu swoich drzew i krzewów owocowych.
Równowaga jest ważna
Pamiętaj o znaczeniu równowagi między dostarczanymi składnikami odżywczymi. Drzewa i krzewy owocowe potrzebują różnych składników, takich jak azot, fosfor, potas, wapń i wiele innych, aby rosnąć zdrowo i obficie owocować. Ważne jest, aby dostarczać roślinom wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach.
Kiedy nawozisz swoje rośliny, zwróć uwagę na skład zawartość poszczególnych składników odżywczych w nawozie. Upewnij się, że stosujesz preparaty, które są specjalnie dostosowane do drzew i krzewów owocowych, ponieważ mają one inne potrzeby żywieniowe niż rośliny ozdobne czy warzywne.
Kwasy humusowe w uprawie drzew i krzewów owocowych
Aby rośliny dobrze się rozwijały, potrzebne jest nie tylko nawożenie, ale także dbanie o stan gleby. W tym celu zastosuj kwasy humusowe. Nie są one nawozem, ponieważ nie dostarczają bezpośrednio składników mineralnych. Mają jednak zbawienny wpływ na glebę. Poprawiają jej strukturę fizyczną oraz zdolność do magazynowania wody. Ponadto stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które np. biorą udział w obiegu pierwiastków oraz mineralizacji materii organicznej. Dzięki temu gleba tworzy stabilny ekosystem, który sprzyja rozwojowi wszystkich roślin.
To wciąż nie wszystko, ponieważ kwasy humusowe wspierają także rozwój systemów korzeniowych roślin. Dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się użyte wcześniej, tak aby pomóc młodym drzewkom się ukorzenić. To jednak nie jest ich jedyna funkcja. Kompleksowy wpływ na glebę sprawia, że drzewa i krzewy efektywniej pobierają składniki odżywcze, są silniejsze i pełne wigoru, a dzięki temu bardziej odporne na czynniki stresowe.
Regularne stosowanie kwasów humusowych pomaga utrzymać żyzność gleby, poprawia jej strukturę i optymalizuje jej zdolność do zatrzymywania wody. To z kolei przekłada się na zdrowy rozwój korzeni i lepszą absorpcję składników odżywczych. To prosty sposób na zdrowe, obficie plonujące drzewa i krzewy owocowe.