PL EN DE ES FR RU HR

Naturalne kwasy humusowe do ogrodu. Dlaczego warto?

kwasy humusowe do ogrodu

Naturalne kwasy humusowe do ogrodu. Dlaczego warto?

Wiosna trwa w najlepsze, a to sprzyja ogrodowym pracom. Wszyscy pragniemy, aby nasze rośliny były jak najzdrowsze i rodziły doskonałe zbiory. A co zrobić, gdy nadchodzi czas zbierania efektów swojej ciężkiej pracy, a w ogrodzie ważnym widać więcej pustego terenu, niż wspaniałych owoców? Receptą jest dbanie o ziemię w ogrodzie – pomogą Ci w tym naturalne kwasy humusowe.

Dlaczego użyźnianie gleby jest konieczne?

Czym właściwie jest żyzna gleba? Pojęcie to nie ma ścisłej definicji. Żyzna gleba to po prostu taka, na której produktywność roślin jest wysoka, a więc mogą one wydać dużo plonów. Niestety gleba podlega ciągłym zmianom. Każde wzruszenie, np. przy przekopywaniu, wpływa na jej strukturę. Każde użycie sztucznych nawozów, choć dostarcza niezbędnych składników mineralnych, również przyczynia się do obniżenia jakości ziemi. Na szczęście można samemu zadbać o to, aby gleba w ogródku była żyzna i gotowa na zasiewy. Ale najpierw zacznij od ustalenia jaką ma strukturę.

Jak to zrobić? Najlepiej zaciśnij garść ziemi w dłoni. Ziemia piaszczysta rozleci się na kawałki, a gliniasta pozostanie w dłoni w formie grudki. Żyzna gleba powinna mieć strukturę gruzełkowatą, zawierać drobne grudki, które po ściśnięciu nie rozlatują się na kawałki. Gdy już rozpoznasz, jaką masz glebę, nadszedł czas na jej użyźnienie. Doskonale w tej roli sprawdzają się kwasy humusowe.

Kwasy humusowe do ogrodu: prosty sposób na żyzną glebę

Naturalne kwasy humusowe (nazywane również związkami próchniczymi) to substancje organiczne wszechobecne zarówno w środowisku lądowym, jak i wodnym. Powstają w wyniku skomplikowanych procesów rozkładu materii organicznej pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dzielą się na trzy frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Poszczególne frakcje różnią się strukturą, kolorem czy stopniem, w jakim są rozpuszczalne w wodzie.

Niezależnie od drobnych różnic w chemicznej strukturze, wszystkie substancje humusowe są materiałem, którym można wzbogacać glebę, tym samym zwiększając jej żyzność. Sprawiają, że ziemia w ogrodach i na polach jest urodzajna, dzięki czemu plony rosną dorodne i obfite.

Warto dodać, że kwasy humusowe są ekologiczne i w żaden sposób nie szkodzą środowisku, ludziom i roślinom. Użyźniają glebę, a więc zwiększają dostępność składników odżywczych, dzięki czemu rośliny są zdrowsze, silniejsze oraz mniej podatne na czynniki stresowe, takie jak niesprzyjająca pogoda.

Jakie właściwości mają kwasy humusowe do ogrodu?

Jak to właściwie się dzieje, że kwasy humusowe użyźniają glebę? To dlatego, że mają wpływ na właściwości fizykochemiczne gleby. Poprawiają jej strukturę, zwiększają pojemność wodną oraz przepuszczalność. Działają także na rośliny, np. zwiększając ilość chlorofilu w liściach oraz stymulując wzrost systemów korzeniowych. Dzięki temu rośliny efektywniej pobierają kluczowe dla ich rozwoju mikro i makroelementy.

Substancje humusowe działają również stymulująco na życie biologiczne w glebie. Stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów oraz aktywizują ich działanie. Niektóre z tych drobnoustrojów zwiększają dostępność składników pokarmowych dla roślin, np. przekształcając je w formy wchłanialne przez korzenie. Istnieją także grzyby wspomagające ochronę korzeni przed chorobami. Kwasy humusowe sprawiają, że w glebie prężenie rozwijają się wszystkie organizmy. Dzięki temu tworzy ona stabilny ekosystem oraz staje się żyźniejsza.

Więcej o kwasach humusowych dowiesz się np. tutaj: FLORAHUMUS – o produkcie.