PL EN DE ES FR RU HR

Mikroorganizmy glebowe giną wskutek zmian klimatycznych! Co robić?

Mikroorganizmy giną wskutek zmian klimatycznych

Mikroorganizmy glebowe giną wskutek zmian klimatycznych! Co robić?

Mikroorganizmy, czyli drobnoustroje widoczne jedynie pod mikroskopem, pełnią w glebie istotne funkcje. Bez nich nie może być mowy o żyznej, wysokiej jakości podłożu, w którym rośliny mają doskonałe warunki wzrostu. Mikroorganizmy wpływają na systemy korzeniowe oraz przetwarzają składniki mineralne w formy przyswajalne przez rośliny. Oddziałują również na strukturę fizyczną gleby oraz jej właściwości retencyjne. Taki ogrom pozytywnych cech mikroorganizmów sprawia, że tym bardziej martwi fakt, że ich populacje maleją z powodu ocieplającego się klimatu. Czytaj dalej i dowiedz się jakie funkcje pełnią w glebie mikroorganizmy oraz co możesz zrobić, aby chronić ich populację przed skutkami zmian klimatycznych.

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Każdy wie, że potencjał plonotwórczy roślin jest uzależniony od obecnych w glebie składników mineralnych. Zasobność w mikro i makroelementy to jednak nie wszystko. Gleba musi również mieć odpowiednią strukturę i odczyn, a także tworzyć aktywne biologicznie środowisko, które będzie przyjazne dla rozwoju mikroorganizmów. Drobnoustroje pełnią bowiem wiele ważnych funkcji, które przyczyniają się do zwiększenia produktywności gleby oraz zdrowia i plonowania roślin.

Mikroorganizmy biorą udział w procesach enzymatycznych, magazynują dwutlenek węgla i poprawiają strukturę gleby. Pomagają zwiększyć ilość materii organicznej, a także zwiększają dostępność składników pokarmowych dla roślin, np. poprzez wiązanie azotu z atmosfery. Oprócz tego różne gatunki mikroorganizmów pochłaniają dwutlenek węgla z gleby, wytwarzają próchnicę glebową czy też spulchniają glebę. Z kolei niektóre grzyby wchodzą w relację symbiozy z korzeniami roślin, dostarczając im składników mineralnych oraz chroniąc je przed chorobami.

Jak widzisz, mikroorganizmy pełnią szereg istotnych funkcji w glebie. Bez nich niemożliwe jest, aby grunt był żyzny, aktywny biologicznie i produktywny. Tym bardziej martwi fakt, że populacje drobnoustrojów glebowych maleją z powodu niewłaściwej agrotechniki, np. zbyt częstych wyjazdów w pole czy nadmiernie intensywnego stosowania nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin.

Zmiany klimatyczne niszczą populacje mikroorganizmów

Nie tylko działania agrotechniczne mogą redukować populacje mikroorganizmów. Negatywny wpływ na ich warunki rozwoju mają również zmiany klimatyczne, z którymi aktualnie boryka się ludzkość. Susze, wzrosty i wahania temperatur odbijają się na liczebności drobnoustrojów, co powoduje spadek bioróżnorodności oraz dalsze zaburzenia środowiska glebowego. To poważne zagrożenie nie tylko dla gleb, ale i całego ekosystemu.

Eksperci, ekolodzy, klimatolodzy i meteorolodzy rysują przed nami czarne scenariusze. Susze będą zdarzały się coraz częściej, temperatury będą dalej wzrastały. Wszystko to odciśnie swoje piętno na mikroorganizmach glebowych. Negatywne konsekwencje dla upraw i potencjału plonotwórczego roślin będą ogromne. Czeka nas spadek ilości węgla w glebie, deregulacja obiegu mikro i makroelementów i osłabiona struktura fizyczna podłoża. Nie zwlekaj z działaniem i zadbaj o dogodne warunki rozwoju mikroorganizmów. Jak to zrobić?

Jak zadbać o rozwój pożytecznych drobnoustrojów w glebie?

Podstawowe działanie wspierające aktywność mikroorganizmów to ograniczenie negatywnego wpływu na ich rozwój. Pamiętaj, że każdy wyjazd w pole narusza strukturę gleby i tym samym ingeruje w środowisko drobnoustrojów. Dlatego zabiegi warto ograniczyć do niezbędnego minimum. Dobrym pomysłem jest również zmniejszenie intensywności nawożenia oraz stosowania środków ochrony roślin. Oczywiście może to się odbić na plonowaniu roślin. Dlatego nawozy warto wesprzeć kwasami humusowymi.

Kwasy humusowe to naturalne związki, które zwielokrotniają dostępność i przyswajalność składników mineralnych. W efekcie zwiększają skuteczność nawozów mineralnych. Oznacza to, że możesz zastosować mniejsze ilości nawozów, a wciąż cieszyć się plonami na wysokim, zadowalającym poziomie. Same kwasy są przyjazne środowisku, dlatego w ten sposób ograniczysz negatywny wpływ nawożenia na glebę oraz żyjące w niej mikroorganizmy.

To nie koniec dobrych wiadomości. Kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby oraz są pożywką dla mikroorganizmów. Dzięki temu stymulują ich rozwój i stwarzają im optymalne warunki rozwoju. Zastosuj preparaty zawierające kwasy humusowe, a Twoja gleba będzie pełna dobroczynnych drobnoustrojów. Dzięki temu Twoje uprawy będą silne, zdrowe i obsypane drogocennymi plonami.