PL EN DE ES FR RU HR

Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimą?

kwiaty doniczkowe

Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimą?

Kwiaty doniczkowe to jedna z najpiękniejszych ozdób, za pomocą których możemy wnieść do naszego wnętrza odrobinę lata. Zima jednak może być dla naszych roślin dużą przeszkodą. Brak światła, zmieniające się temperatury, zbyt częste podlewanie. Istnieje wiele czynników, które w chłodne miesiące, mogą działać kwiatom na szkodę. Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? Co zrobić, aby temperatura i brak światła nie wpłynęły na ich zdrowie?

Kwiaty doniczkowe potrzebują więcej światła

Jesienią i zimą dni stają się coraz krótsze, a tym samym dostęp do słońca staje się dla roślin bardziej ograniczony. Niedostatek światła sprawia, że pędy kwiatów w poszukiwaniu światła rosną długie i bardzo cienkie, ich wzrost może być również wolniejszy. Bez światła rośliny stają się bardziej podatne na choroby, a w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do ich śmierci.

Późną jesienią i zimą warto przenieść rośliny do okna. Na tym jednak opieka nad kwiatami się nie kończy. Zimą trzeba im poświęcić znacznie więcej uwagi niż w cieplejsze pory roku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu wszelkich zanieczyszczeń, w tym również kurzu, na kondycję roślin. Warto minimum raz w tygodniu przetrzeć wilgotną ścierką liście. Co ważne, do tego zabiegu trzeba użyć samej wody. W internecie coraz częściej można znaleźć różne patenty na mieszanki z octem lub innymi preparatami. Tego typu nowinki warto traktować z przymrużeniem oka.

Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w lampy doświetlające, które stają się coraz bardziej powszechne. Jest to jednak opcja, która generuje koszty. Jeśli nie mamy domowej dżungli, rozwiązanie z oknem i przecieraniem liści, powinno być wystarczające.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Mniej wody

Może to się wydawać kontrowersyjne, jednak kwiaty lepiej odrobinę przesuszyć niż przelać. Zimą wody potrzeba mniej, dlatego przed każdym podlaniem warto sprawdzić palcem ziemię w doniczce. Jeśli ziemia jest sucha, to znak, że kwiat potrzebuje wody.

Uwaga na temperatury

Wszyscy ciepłolubni domownicy powinni mieć na uwadze, że zbyt wysokie temperatury, mogą być szkodliwe dla roślin. Stawiając kwiat przy oknie, możemy zapewnić mu niższą temperaturę. Kwiat warto ustawić w najchłodniejszym miejscu. Nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza ma duży wpływ. W takich sytuacjach warto zadbać o spa dla naszych kwiatów i raz na jakiś czas skierować w ich stronę nawilżacz powietrza. Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia, można spróbować kilka domowych rozwiązań. Jednym z nich jest rozwieszenie mokrego prania na kaloryferze.

Nie przesadzaj kwiatów zimą

Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i ciężej jest im zaadaptować się do nowych warunków. Dlatego warto wstrzymać się z przesadzaniem kwiatów zimą. Oczywiście od każdej zasady można znaleźć wyjątki, o ile nasza doniczka nie spadła z parapetu, to z przesadzaniem kwiatów warto wstrzymać się do wiosny.

Bez naszej pomocy kondycja kwiatów może mocno ucierpieć. Dlatego warto być bardziej wyczulonym na potrzeby roślin.