PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe: zastosowanie w rolnictwie

Kwas humusowy w rolnictwie

Kwasy humusowe: zastosowanie w rolnictwie

Współczesne rolnictwo obarczone jest wieloma problemami. Drożeją nawozy, brakuje rąk do pracy, a kryzys klimatyczny obniża jakość gleby oraz przyczynia się do nakładania ograniczeń w stosowaniu chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Rolnicy poszukują innowacji, które pomogą im radzić sobie w tych trudnych czasach. Takim rozwiązaniem jest kwas humusowy – ekologiczny i skuteczny środek na poprawę jakości i żyzności gleby. Czym są kwasy humusowe? Jakie mają właściwości? Poznaj je bliżej i dowiedz się, jakie korzyści czekają na Ciebie, gdy użyjesz ich w swoich uprawach.

Kwas humusowy: zbawienie dla rolników

Kwasy humusowe to wielocząsteczkowe związki o skomplikowanej strukturze chemicznej. Są wszechobecne w naturze, zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Ich bogate źródła to np. torf, węgiel brunatny czy leonardyt. Znajdują się również w glebie, gdzie współtworzą próchnicę (humus), czyli najżyźniejszą i najważniejszą (z punktu widzenia produktywności) warstwę podłoża.

Substancje humusowe dzielą się na trzy frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Różnią się one m.in. strukturą oraz stopniem, w jakim są rozpuszczalne w wodzie. Zasobność w gleby w te związki jest jednym z głównych czynników wpływających na żyzność podłoża. Analiza laboratoryjna wykazała m.in., że kwasy huminowe pełnią istotną funkcję w procesach wymiany jonowej oraz tworzenia związków chelatowych. Z kolei kwasy fulwowe z łatwością wnikają do korzeni, łodyg i liści roślin. W ten sposób przenoszą składniki mineralne, ułatwiając ich wchłanianie.

Ze względu na bogate właściwości poprawy żyzności gleby oraz naturalne pochodzenie kwasy humusowe są istnym zbawieniem dla rolników zmagających się z nieurodzajną glebą.

Powstawanie kwasów humusowych

Substancje humusowe powstają w procesie humifikacji, czyli rozkładu resztek organicznych. Jest to żmudny i długotrwały proces. Dlatego odbudowa warstwy próchniczej na wyjałowionych gruntach to niezwykle trudne zadanie. Tym bardziej alarmujące są dane o zasobności w próchnicę polskich gleb rolniczych. W niektórych regionach kraju nawet do 70% gruntów zawiera mniej niż 2% humusu, a jest to wartość określana jako minimalna, aby gleba była wystarczająco żyzna.

Co więc robić? Kwasy humusowe można ekstrahować z węgla brunatnego oraz leonardytu. Pozyskane w ten sposób substancje wykorzystuje się w produkcji stymulatorów wzrostu roślin takich jak FLORAHUMUS. Kwasy humusowe wykorzystywane w produkcji FLORAHUMUS są pozyskiwane z wysokiej jakości leonardytu, co gwarantuje ich skuteczność.

Kwasy humusowe: właściwości

Pozytywne właściwości kwasów humusowych obejmują:

Zastosuj kwas humusowy, popraw jakość i żyzność gleby i ciesz się obfitymi plonami!

Kwasy humusowe to rozwiązanie ekologiczne

Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie swoje pozytywne efekty kwasy humusowe osiągają w sposób przyjazny dla ekosystemu. Obecnie, w dobie bezprecedensowych problemów środowiskowych, ma to ogromne znacznie.

Kwasy humusowe pozwalają ograniczyć nawożenie NPK i jednocześnie zachować optymalny potencjał plonotwórczy upraw. W efekcie maleje wpływ chemicznych środków na środowisko. Nawozy mineralne mogą być wypłukiwane do wód gruntowych, a spora część pochodzących z nich składników jest tracona do atmosfery. W europejskim rolnictwie dąży się do stopniowego zmniejszania udziału środków chemicznych w programach nawożenia. Kwasy humusowe pomagają osiągnąć te cele bez strat w plonach.

Kwasy humusowe to rozwiązanie tanie

W dobie drożejących nawozów i energii rolnicy rozpaczliwie poszukują alternatywnych, tańszych metod wspierania upraw. Według naszych badań i testów stosowanie FLORAHUMUS pozwala obniżyć nawożenie NPK nawet o 40% przy jednoczesnym zachowaniu jakości i ilości plonów. Oznacza to, że w Twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy, a na Twoich polach będzie więcej zbiorów.