PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w uprawie malin

Maliny na krzaczku w ogrodzie, gdzie zastosowano kwas humusowy

Kwasy humusowe w uprawie malin

Świeże, soczyste maliny to jedne z najsmaczniejszych owoców, które można uprawiać w swoim ogrodzie. Są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, a także są doskonałym dodatkiem do deserów, dżemów i innych potraw. Co więcej, nie mają wysokich wymagań pokarmowych, dlatego ich uprawa nie należy do najtrudniejszych. Zobacz, jak wyhodować doskonałe maliny, które pozwolą Ci cieszyć się obfitymi zbiorami.

Wymagania uprawowe malin

Uprawę malin powinieneś zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Te powinno być słoneczne i dobrze naświetlone, choć znajdziesz również odmiany radzące sobie w półcieniu. Większość odmian potrzebuje jednak nasłonecznienia, dlatego zacienione miejsca mogą znacznie ograniczyć potencjalne zbiory.

Oprócz słońca istotne są warunki glebowe. Odczyn do uprawy malin powinien być lekko kwaśny (pH w granicach 5,5 – 6,0). Oprócz tego gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i zasobna w substancje mineralne – zwłaszcza wapń, który jest jednym z najważniejszych składników dla malin. Zależy od niego jakość i ilość owoców, dlatego wszelkie niedobory odbiją się negatywnie na Twoich zbiorach.

Przed sadzeniem warto przygotować glebę poprzez jej spulchnienie i wzbogacenie w próchnicę. Można również dodać kompost lub obornik, aby dostarczyć roślinom odpowiednich składników odżywczych.

Uprawa malin – którą odmianę wybrać?

Na rynku dostępne są różne odmiany malin, które dzielimy na letnie i jesienne. Te pierwsze dojrzewają na pędach z zeszłego roku, są więc bardziej wrażliwe na mrozy. Zaczynają owocować na przełomie czerwca i lipca. Z kolei jesienne odmiany owocują na pędach jednorocznych. Owoce malin jesiennych dojrzewają we wrześniu.

Wybierz odmiany, które pasują do Twojego klimatu oraz preferencji. Wśród odmian letnich popularne są m.in. Benefis, Sokolica, Laszka oraz Glen Ample, natomiast najczęściej wybierane odmiany jesienne to np. Polana, Polka czy Poranna Rosa.

Sadzenie malin

Po wyborze stanowiska i odmiany oraz przygotowaniu gleby nadchodzi czas na sadzenie. Najlepszym terminem jest jesień lub wczesna wiosna. W tym drugim przypadku trzeba być gotowym na to, że w pierwszym roku krzaki wydadzą mniej owoców.

Krzewy malin rozrastają się mocno, dlatego nie powinno się ich sadzić gęsto. Gęstość nasadzeń powinna wynosić ok. 40-60 cm.

Uprawa malin w ogrodzie – pielęgnacja

Maliny wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Unikaj jednak nadmiernej ilości wody, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Mulczowanie wokół roślin za pomocą słomy, kory lub innych materiałów organicznych pomoże zabezpieczyć korzenie przed przesuszeniem i zapewni utrzymanie wilgoci w glebie.

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji malin jest przycinanie. W zależności od odmiany można przeprowadzać różne rodzaje przycinania. W przypadku odmian letnich przycinanie odbywa się tuż po zakończeniu sezonu owocowania. Usuwaj tylko dwuletnie pędy. Natomiast w przypadku malin jesiennych, przycinanie odbywa się zimą lub bardzo wczesną wiosną przed wzrostem nowych pędów. Usuń tuż przy ziemi starsze pędy. Dzięki temu pobudzisz rozwijanie się nowych.

Nawożenie malin: kiedy i jak nawozić?

Choć maliny nie mają wysokich wymagań pokarmowych, to warto zadbać o ich nawożenie. Zwłaszcza jeśli zaobserwujesz oznaki niedoborów substancji mineralnych, np. żółknące liście, które zazwyczaj wskazują na braki azotu (choć mogą mieć też inne przyczyny takie jak zbyt obfite podlewanie). Jeżeli żółkną nie całe liście, a same końcówki, to malinom brakuje najprawdopodobniej potasu. A co jeśli liście opadają? To znak, że Twoim roślinom brakuje magnezu.

Lepiej jednak nie czekać na niepokojące sygnały, tylko zawczasu zadbać o to, aby Twoje rośliny miały wszystko, czego potrzebują do wzrostu. W nawożeniu malin dobrze sprawdzają się nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, które dostarczą roślinom niezbędne składniki odżywcze. Możesz także użyć nawozów mineralnych dostępnych w sklepach ogrodniczych, stosując się do zaleceń producenta.

A jak sprawdzą się kwasy humusowe?

Kwasy humusowe w uprawie malin

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Kwasy humusowe nie są nawozem – to naturalne związki poprawiające właściwości gleby. Ponadto, wbrew nazwie, pH cieczy roboczej z substancjami humusowymi jest zasadowe – może więc delikatnie podwyższyć pH gleby, a maliny preferują podłoże kwaśne. Jednak efekt ten będzie raczej niewielki i aby znacząco zmienić odczyn gleby w ogrodzie musiałbyś użyć potężnych ilości kwasów humusowych.

A dlaczego w ogóle warto użyć kwasów humusowych? To ekologiczne, bezpieczne dla środowiska substancje, które zwiększają żyzność gleby oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych. Poprawiają strukturę gleby, zwiększają jej pojemność wodną i przepuszczalność. Dzięki temu rośliny rosną szybciej i bardziej stabilnie, a korzenie efektywniej pobierają składniki pokarmowe.

Dorodne maliny w Twoim ogrodzie

Uprawa malin w ogrodzie może być satysfakcjonującym doświadczeniem. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania gleby, wyboru odpowiednich odmian, regularnej opieki i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Dbanie o maliny, regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie pozwolą Ci cieszyć się smacznymi, zdrowymi owocami prosto z krzaczka. Smacznego!