PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w uprawie kukurydzy dają świetne efekty!

kwasy humusowe i kukurydza

Kwasy humusowe w uprawie kukurydzy dają świetne efekty!

Kukurydza ma ogromny potencjał plonowania, jednak aby go w pełni osiągnąć, niezbędne jest prawidłowe przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych oraz sprzyjające warunki atmosferyczne. Na ten drugi czynnik nie masz wpływu, ale możesz zadbać o pierwszy. Newralgiczny jest okres przygotowania do uprawy – jeżeli wtedy zadbasz o żyzność gleby, to będziesz pewny, że Twoja kukurydza wyrośnie silna i zdrowa. Ale w jaki sposób poprawić żyzność gleby? Z pomocą przychodzi preparat FLORAHUMUS i zawarte w nim kwasy humusowe.

Słaba gleba to prosta droga do porażki w uprawie

Nieraz pisaliśmy o tym, że żyzna gleba ma kluczowe znaczenie dla potencjału plonotwórczego upraw. Gdy gleba jest nieprawidłowo zarządzana, to stopniowo spada jej jakość. Podłoże ulega stopniowej degradacji, co oczywiście przekłada się na spadek produkcji roślinnej.

Niestety, czasami nagromadzenie prac w gospodarstwie sprawia, że rolnicy pomijają zabiegi poprawiające glebę lub wykonują je z pośpiechem i niestarannie. Zapominają, że to właśnie od gleby wszystko się zaczyna. A jeżeli dodamy do tego niesprzyjające warunki pogodowe, to katastrofa dla gleby (a więc i upraw) gotowa. Np. ulewne deszcze i mocny wiatr potrafią zmasakrować wierzchnią warstwę gleby, zwłaszcza jeżeli wcześniej została ona przesuszona.

Zjawiska, których trzeba się w szczególności wystrzegać, to m.in. zbyt zbrylona lub luźna gleba oraz zastoiska wodne. Powodują one zaburzenie stosunków wodno-powietrznych, przez co korzenie rozwijają się słabiej. A słabe korzenie, to słabe rośliny – podatne na choroby i niedające zadowalających plonów. W przypadku kukurydzy podobne warunki sprawiają, że gorzej kiełkuje i nierównomiernie wschodzi, co zwiększa podatność plantacji na zachwaszczenie. Dlatego prawidłowa uprawa gleby to absolutny priorytet.

Kwasy humusowe – prosty sposób na żyzną glebę

Skoro żyzność gleby jest tak ważna, to nasuwa się pytanie: jak ją poprawić? Jeżeli chodzi o podniesienie jakości gleby, to absolutnie najlepszym rozwiązaniem są kwasy humusowe. Co to takiego? To naturalne związki powstające w procesach przemiany materii organicznej. Znajdziesz je zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Są głównym składnikiem próchnicy glebowej i wpływają na najważniejsze właściwości podłoża. Poprawiają jego strukturę fizyczną oraz stosunki wodno-powietrzne. Zwiększają przepuszczalność i retencję wody, co pomaga zapobiegać w tworzeniu się zastoisk wodnych. Gleba z wysoką zawartością kwasów humusowych na ogół lepiej wchłania wodę oraz transportuje ją do strefy korzeniowej. Dzięki temu korzenie efektywniej ją pobierają, a wraz z nią niezbędne im do wegetacji składniki mineralne.

Kwasy humusowe i kukurydza

Kwasy humusowe i kukurydza to idealne połączenie. Kukurydza wymaga bowiem gleby próchniczej, przewiewnej i o dużej retencji – czyli dokładnie takiej, jaką gwarantują kwasy humusowe. Problemem jest jednak to, że powstawanie substancji humusowych to proces długi i żmudny. Na szczęście można je również pozyskiwać z węgla brunatnego, a następnie wykorzystywać w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin takich jak FLORAHUMUS.

FLORAHUMUS zawiera duże ilości kwasów humusowych, dzięki czemu zapewnia kompleksowe wsparcie dla gleby. Pomaga zwiększyć ilość węgla organicznego, poprawia retencję wody i strukturę gleby oraz stymuluje wzrost systemów korzeniowych roślin. Efekt wzmocnienia korzeni potwierdzili zarówno naukowcy, jak i sami rolnicy, którzy z powodzeniem stosują FLORAHUMUS w uprawach kukurydzy. Więcej o wpływie stymulatora FLORAHUMUS na wzrost i plonowanie kukurydzy dowiesz się tutaj.

Wydajne wsparcie ekosystemu glebowego

Kwasy humusowe stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Dzięki temu je aktywizują oraz sprzyjają ich rozmnażaniu. To ważne, ponieważ drobnoustroje biorą udział w wielu biologicznych procesach glebowych, np. rozkładu materii organicznej. Ponadto niektóre z nich wchodzą w reakcję symbiozy z roślinami, zapewniając im zwiększony dostęp do składników mineralnych lub chroniąc przed niektórymi chorobami. Wszystkie te efekty kwasy humusowe osiągają w sposób ekologiczny i wydajny.

Kwasy humusowe i kukurydza to rozwiązanie ekologiczne

Ekologiczna produkcja rolna staje się coraz popularniejsza. Po części dlatego, że rośnie świadomość rolników. Z drugiej strony niektóre zmiany są wymuszane i narzucane przez Komisję Europejską, np. poprzez program Europejski Zielony Ład. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny, zwiększający się areał gospodarstw ekologicznych jest faktem.

Kwasy humusowe doskonale wpisują się w ten nowy krajobraz europejskiego rolnictwa. Są skuteczne, a jednocześnie przyjazne środowisku. Mają naturalne pochodzenie i nie niszczą gleby. Zastosuj kwasy humusowe w uprawie kukurydzy, a Twoje rośliny będą zdrowsze, silniejsze i obrodzą obfitymi plonami.