PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w rolnictwie – fakty i mity

Kwasy humusowe: fakty i mity

Kwasy humusowe w rolnictwie – fakty i mity

Kwasy humusowe w rolnictwie stają się coraz popularniejsze. Zmiany klimatyczne oraz związane z nimi regulacje prawne wymuszają na rolnikach poszukiwanie alternatywnych metod wspierania upraw. Takim rozwiązaniem są właśnie substancje humusowe. Chociaż są one obecne w agrobiznesie już od dłuższego czasu, to wciąż panuje o nich wiele błędnych przekonań. Dlatego zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ich temat. Kwasy humusowe: fakty i mity.

Czym są kwasy humusowe?

Zanim przejdziemy do faktów i mitów na temat kwasów humusowych, wyjaśnijmy, czym one w ogóle są. Otóż są to naturalne substancje powstające w wyniku skomplikowanych procesów przemiany materii organicznej. Ponieważ źródła tej materii mogą być różne, to i same kwasy humusowe różnią się między sobą pod względem strukturalnym. W środowisku są wszechobecne: znajdziesz je m.in. w glebie, gdzie współtworzą próchnicę. Można je ekstrahować z węgla brunatnego i wykorzystywać w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin. W ten właśnie sposób powstaje preparat FLORAHUMUS.

Kwasy humusowe mają kolosalne znaczenie dla żyzności gleby. Jednak z ich stosowaniem wiąże się wiele mitów. Rozprawiamy się z nimi poniżej.

Kwas humusowy to nawóz

Jest to MIT. Kwasy humusowe nie są nawozem i nie dostarczają bezpośrednio składników odżywczych roślinom. Jednak pośrednio mają podobny efekt. Przyczyniają się bowiem do aktywizacji pożytecznych mikroorganizmów, które np. wiążą azot z atmosfery. Ponadto substancje humusowe wpływają na strukturę gleby oraz wzmacniają systemy korzeniowe roślin. A większe i silniejsze korzenie sprawniej pobierają mikro- i makroelementy.

Kwasy humusowe mogą zastąpić nawozy mineralne

To stwierdzenie jest CZĘŚCIOWĄ PRAWDĄ. Jak napisaliśmy powyżej, substancje humusowe same w sobie nie zwiększają ilości składników mineralnych w glebie. Dlatego nie są w stanie całkowicie zastąpić nawożenia mineralnego. Jednak trzeba pamiętać, że substancje humusowe w znacznym stopniu podnoszą efektywność, z jaką rośliny pobierają składniki mineralne. Dotyczy to zarówno substancji stanowiących naturalne bogactwo gleby, jak i tych dostarczanych wraz z nawozami. Dzięki temu nawożenie jest skuteczniejsze. A to oznacza, że można zmniejszyć ilość stosowanych nawozów. O ile dokładnie? W przypadku FLORAHUMUS badania wskazują, że zmniejszenie nawożenia NPK nawet o 40% przy jednoczesnym stosowaniu preparatu dało lepsze efekty, niż samo nawożenie NPK. Przy obecnych cenach nawozów oznacza to, że dzięki kwasom humusowym w Twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy.

Wszystkie kwasy humusowe są takie same

Jest to MIT. Na rynku jest dostępnych wiele produktów zawierających substancje humusowe. Różnią się m.in. koncentracją i zawartością kwasów huminowych. FLORAHUMUS ma wysoką koncentrację węgla organicznego w przeliczeniu na suchą masę i zawiera dużą ilość kwasów huminowych. Preparat jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu można stosować go w najnowocześniejszych opryskiwaczach polowych.

Kwasy humusowe zwiększają naturalny wigor roślin

Jest to FAKT. Kwasy humusowe wspomagają odżywienie roślin, stymulując je do efektywniejszego pobierania składników pokarmowych. Ponadto poprawiają strukturę gleby oraz stanowią pokarm dla mikroorganizmów glebowych. Dodatkowym efektem tych właściwości jest większy wigor roślin. Uprawy są więc bardziej odporne na czynniki stresowe takie jak choroby i szkodniki. Należy jednak pamiętać, że kwas humusowy nie jest środkiem ochrony roślin. Dlatego nie pomoże w przypadku dużego nasilenia tych czynników. Niemniej jednak wpływ na naturalny wigor roślin jest zauważalny, dzięki czemu uprawy są zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Kwasy humusowe zakwaszają glebę

To MIT. Wbrew nazwie, kwasy humusowe nie zakwaszają gleby. Wręcz przeciwnie: mają właściwości buforujące. Oznacza to, że pomagają utrzymywać stały, średni poziom pH gleby. Doświadczenia polowe przeprowadzone z preparatem FLORAHUMUS pokazały nawet coś więcej. Okazuje się, że FLORAHUMUS może nawet punktowo podnieść pH roztworu glebowego! Jak to możliwe? Wszystko ze względu na węglan wapnia. Związek ten znajduje się w roztworze glebowym. Kwasy humusowe umożliwiają lepszy rozpad cząsteczkowy, co powoduje uwolnienie w glebie jonu wapnia. A to z kolei prowadzi do podwyższenia pH roztworu glebowego.

Kwas humusowy jest skuteczny tylko w niektórych rodzajach gleby

Jeszcze jeden MIT na naszej liście. Owszem, na niektórych rodzajach gleby rezultaty widać bardziej. Np. efekt zatrzymania wody po opadzie w lekkich glebach piaszczystych. Jednak co do zasady substancje humusowe przynoszą korzyści szerokiemu zakresowi gleb i doskonale radzą sobie także z ciężkimi glebami. Poprawiają ich strukturę, retencję wody oraz dostępność składników odżywczych dla roślin.

Kwas humusowy jest szkodliwy dla roślin

Czasami można spotkać się z twierdzeniami, że kwas humusowy może być szkodliwy dla roślin. Nawet nasi doradcy Klientów dostają pytania, o to, czy polanie części rośliny (np. łodygi lub liści) FLORAHUMUSEM może jej zaszkodzić. Oczywiście nie może, a podobne twierdzenia to MIT.

Stosowanie FLORAHUMUSU w odpowiedniej koncentracji dopasowanej do danej uprawy nie może zaszkodzić roślinie. Preparat nie ma właściwości parzących i toksycznych. To całkowicie bezpieczny i naturalny produkt organiczny.

Kwasy humusowe są przyjazne dla środowiska

To FAKT. Kwasy humusowe są ekologiczne i bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. W przypadku preparatu FLORAHUMUS fakt ten potwierdza certyfikat wydany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

Skuteczność kwasów humusowych potwierdzają badania

To oczywiście PRAWDA. Działanie kwasów humusowych potwierdzili zarówno naukowcy w badaniach, jak i rolnicy w testach polowych. Wykazano, że substancje humusowe sprawdzają się m.in. w uprawach:

Z badaniami skuteczności preparatu FLORAHUMUS zapoznasz się tutaj. Warto także obserwować nasz kanał YouTube, ponieważ pojawiają się tam testy polowe i wywiady z rolnikami, którzy zastosowali nasz preparat i opisują jego efekty.