PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w ogrodzie. Zwiększ zbiory w prosty sposób!

Kobieta podlewająca ogród, w którym zastosowano kwas humusowy

Kwasy humusowe w ogrodzie. Zwiększ zbiory w prosty sposób!

Czerwiec w pełni, a więc sezon ogrodowy trwa w najlepsze. Zapaleni ogrodnicy w pocie czoła pielęgnują swoje uprawy, a rośliny intensywnie rosną. Wciąż nie jest za późno, aby wesprzeć rośliny kwasami humusowymi. Jakie korzyści czekają na Ciebie po zastosowaniu substancji humusowych?

Ogród w czerwcu. Co uprawiać?

Sezon właściwie na dobre już się rozkręcił. Rozsady dawno powinny być przesadzone do gruntu. Aktualnie prace polegają raczej na pielęgnacji, podlewaniu i pieleniu chwastów. Wciąż jednak są pewne gatunki, które nadal można posadzić (a to oznacza, że zbiory będą później, do samego końca lata). Takimi warzywami są np. cukinia, kabaczki, koper, fasola szparagowa czy niektóre odmiany ogórków. Zachęcamy do własnych poszukiwań i testów.

Kwasy humusowe: co to takiego?

Niezależnie od tego, czy wysiejesz nowe warzywa w czerwcu, czy chcesz wesprzeć te już rosnące, możesz użyć kwasów humusowych. To naturalne substancje, które powstają w procesach rozkładu materii organicznej. Są jednym ze składników próchnicy glebowej, czyli jednej z najważniejszych warstw gleby, która w dużej mierze decyduje o jej żyzności.

Wyróżnia się trzy główne frakcje substancji humusowych: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Te ostatnie nie rozpuszczają się w wodzie i w związku z tym mają znikome zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Natomiast kwasy huminowe i fulwowe można ekstrahować z węgla brunatnego i następnie wykorzystywać w tworzeniu nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin.

Co się dzieje z glebą, gdy brakuje kwasów humusowych?

Niedobory substancji humusowych w glebie mają opłakane konsekwencje. Ponieważ mają one znaczny wpływ na dostępność składników pokarmowych, to gry ich brakuje, rośliny nie są w stanie efektywnie pobierać mikro i makroelementów. Skutkuje to oczywiście spowolnionym lub nawet całkowicie zahamowanym wzrostem oraz dużo gorszymi zbiorami. W takim wypadku nie pomoże nawet zastosowanie nawozów mineralnych. Korzenie roślin po prostu nie są w stanie pobierać substancji pokarmowych, ponieważ gleba ma złą strukturę. Wtedy aplikacja nawozów może przynieść więcej złego niż dobrego, ponieważ niewykorzystane pierwiastki uwolnią się do atmosfery i zanieczyszczą środowisko oraz jeszcze bardziej obniżą jakość gleby.

Na szczęście można uzupełniać ilość kwasów humusowych w glebie, wykorzystując do tego celu bazujące na nich stymulatory wzrostu.

Kwasy humusowe w ogrodzie: wpływ na glebę

Kwasy humusowe mają mnóstwo pozytywnych właściwości wpływających na glebę. Przede wszystkim poprawiają jej strukturę fizyczną, co wpływa na zdolność do magazynowania wody. Jest to jedna z najszerzej opisanych właściwości substancji humusowych, która pozwala lepiej i dłużej zatrzymywać pochodzącą z opadów wody. Ponadto jest ona sprawniej transportowana do strefy korzeniowej, a więc łatwiej dostępna dla roślin. Dzięki temu rośliny lepiej znoszą okresy deficytów wody, a gleba dłużej zatrzymuje wilgoć.

Dodatkowo substancje humusowe mają działanie buforujące odczyn gleby, co oznacza, że regulują pH – zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie. Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ nieprawidłowy odczyn sprawia, że spada efektywność pobierania składników pokarmowych.

Warto jeszcze wspomnieć, że kwasy humusowe stanowią pożywkę dla mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu aktywizują je i zwiększają ich populacje. Niektóre z grup mikroorganizmów działają antagonistycznie na patogeny, tym samym zmniejszając presję ze strony chorób. Z kolei inne biorą udział w procesach przemiany form nieprzyswajalnych pierwiastków w formy przyswajalne przez rośliny. Czyli w ten sposób kwasy humusowe dodatkowo zwiększają dostępność składników dla roślin, wzmacniając ich efekt zwiększania żyzności gleby.

Wpływ kwasów humusowych na metabolizm roślin

Główny profil działania substancji humusowych obejmuje glebę, ale nie znaczy to, że nie mają one bezpośredniego wpływu na rośliny. W tym aspekcie na pierwszy plan wysuwa się ich działanie stymulujące wzrost systemów korzeniowych roślin. Dzięki temu rośliny lepiej pobierają wodę, a wraz z nią drogocenne składniki odżywcze.

To nie wszystko. Badania naukowe i testy polowe dowiodły, że kwasy humusowe wspomagają wytwarzanie chlorofilu w liściach. To istotne, ponieważ w ten sposób zwiększają efektywność fotosyntezy, co wpływa na jakość, smak i atrakcyjność wizualną owoców.

Kwasy humusowe w ogrodzie

Wszechstronne zastosowanie kwasów humusowych powoduje, że sprawdzą się w każdym ogrodzie. Obojętnie, czy chcesz większych zbiorów, czy może sprawić, żeby Twoje kwiaty zniewalały wyglądem – kwasy humusowe Ci w tym pomogą. I zrobią to wszystko bez szkody dla środowiska! Są bowiem całkowicie bezpieczne. Zatem do dzieła: zastosuj kwas humusowy, zwiększ żyzność gleby i ciesz się obfitymi zbiorami.