PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w ogrodzie. Dlaczego warto?

Rośliny ogrodowe podlane kwasem humusowym

Kwasy humusowe w ogrodzie. Dlaczego warto?

Kwasy humusowe to prawdziwa bomba, która odmieni Twój ogródek na zawsze. To substancje będące jednym z ważniejszych składników gleby, a konkretnie próchnicy, czyli najżyźniejszej warstwy podłoża. Ich moc została okiełznana za pośrednictwem węgla brunatnego. To właśnie z niego pozyskiwane są kwasy humusowe wykorzystywane w produkcji stymulatora wzrostu FLORAHUMUS. Sprawdź, jak FLORAHUMUS pomoże roślinom w Twoim ogrodzie.

Czym są kwasy humusowe?

Kwas humusowy to naturalny składnik organiczny powstający w wyniku rozkładu materii organicznej, takiej jak resztki roślinne. Jest wszechobecny w przyrodzie, zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Znajduje się m.in. w glebie, w której współtworzy próchnicę glebową. Odpowiada za liczne właściwości podłoża, przyczyniając się do poprawy plonowania roślin.

Co jest takiego wyjątkowego w kwasach humusowych?

Kwas humusowy ma kilka fantastycznych właściwości, które sprawiają, że jest wartościowym dodatkiem do Twojego ogrodu:

  1. Poprawia strukturę gleby. Kwas humusowy wpływa na strukturę fizyczną gleby oraz zachodzące w niej procesy chemiczne. Zapewnia lepsze stosunki wodno-powietrzne i przepuszczalność, co ułatwia roślinom dostęp do wody i składników odżywczych.
  2. Magazynuje wodę. Czy Twoje rośliny czasami cierpią na brak wody? To coraz powszechniejsze zjawisko, ponieważ wskutek zmian klimatycznych susze zdarzają się częściej niż kiedyś. Kwas humusowy poprawia retencję wody, czyli zdolność gleby do magazynowania życiodajnego płynu. Dzięki temu gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, a woda sprawniej przedostaje się do strefy korzeniowej. Kwas humusowy jest więc najlepszym przyjacielem roślin borykających się z niedoborami wody.
  3. Zwiększa dostęp do składników odżywczych. Chociaż kwasy humusowe same w sobie nie dostarczają mikro i makroelementów, to jednak wpływają na ich przyswajalność. Jak to się dzieje? Z wielu powodów. Po pierwsze stymulują wzrost systemów korzeniowych, które dzięki temu sprawniej pobierają składniki pokarmowe. Po drugie wpływają na populacje pożytecznych mikroorganizmów – stworzeń niezbędnych dla prawidłowego obiegu pierwiastków w przyrodzie. I w końcu po trzecie poprawiają strukturę gleby, sprawiając, że minerały stają się łatwiej dostępne. Wszystko to sprawia, że rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe, co przekłada się na ich zdrowy wzrost i bujny wygląd.

Jak zwiększyć ilość kwasów humusowych w glebie?

Skoro kwasy humusowe są tak cenne dla roślin, to jak zwiększyć ich ilość w glebie? Oto kilka pomysłów, jak wprowadzić humusową rewolucję do swojego ogródka:

  1. Kompostowanie. Kwas humusowy powstaje z rozkładu materii organicznej. Właśnie dlatego kompostowanie jest świetnym sposobem na wzbogacenie gleby w kwas humusowy. Stwórz kompostownik, wrzucaj do niego odpadki organiczne z kuchni i ogrodu, a po pewnym czasie będziesz miał nawóz pełen składników mineralnych i kwasów humusowych do podania swoim roślinom.
  2. Nawozy z kwasem humusowym. Na rynku dostępne są nawozy, które zawierają kwas humusowy. Dodając je do gleby, zapewnicie swoim roślinom szybki zastrzyk składników odżywczych.
  3. Stymulator wzrostu roślin FLORAHUMUS. FLORAHUMUS to ekologiczny stymulator wzrostu bazujący na kwasach humusowych. Dzięki wysokiemu stężeniu tych substancji masz pewność, że zwiększysz ich ilość w glebie. Testy polowe i badania potwierdziły, że FLORAHUMUS zwiększa przyswajalność składników pokarmowych, co przekłada się na lepszy wzrost i większe zdrowie roślin, a co za tym idzie lepsze plony. Chcesz wiedzieć? Sprawdź stronę: FLORAHUMUS: o produkcie.

Kwasy humusowe w ogrodzie: sposób na większy plon

Kwas humusowy to prawdziwy cudotwórca dla gleby i roślin, który sprawi, że Twoje królestwo roślinne zakwitnie niczym rajski ogród! Pamiętaj tylko o tym, aby używać go z umiarem – jak najlepszy przyjaciel, wartościowy kwas humusowy zawsze jest mile widziany, ale za dużo dobra także może przynieść szkodę. Jeśli ciekawi Cię, ile dokładnie powinieneś wykorzystać kwasów humusowych w ogrodzie, sprawdź nasz kalkulator dawkowania.