PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe pomagają zmniejszyć użycie pestycydów?

Oprysk pola pestycydami.

Kwasy humusowe pomagają zmniejszyć użycie pestycydów?

W ramach programu Europejski Zielony Ład Unia Europejska zamierza ograniczyć użycie pestycydów o 50% do 2030 roku. Zdaniem polskich rolników zmiany zachodzą zbyt szybko i nie jesteśmy na nie przygotowani. Unijni włodarze są jednak nieugięci, a stopniowe zmniejszanie ilości dozwolonych środków ochrony roślin jest faktem. Jak w tej sytuacji wspierać uprawy? Rolnicy poszukują alternatywnych, ekologicznych metod, takich jak wykorzystanie kwasów humusowych. Czym są te substancje i jak mogą pomóc w uprawie roślin?

Wpływ pestycydów na środowisko

UE dąży do ograniczenia stosowania pestycydów z kilku powodów. Po pierwsze, pestycydy mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Nawet nowoczesne metody aplikacji środków ochrony roślin nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa. W zależności od dawki i sposobu ekspozycji potencjalne konsekwencje mogą być naprawdę poważne, np. choroby układu nerwowego czy nowotwory.

Choć wpływ na zdrowie ludzi jest oczywiście ważny, to nie mniej istotne są środowiskowe skutki stosowania pestycydów. Chemiczne środki ochrony roślin mogą odbijać się na ekosystemie, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Niektóre z nich mogą pozostawać w glebie i wodzie przez wiele lat, co może prowadzić do kumulacji tych substancji w łańcuchach pokarmowych, a w dalszej perspektywie szkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt.

Trzeba też pamiętać, że pestycydy często zwalczają nie tylko szkodliwe (lub niechciane) owady, grzyby czy rośliny, ale także te pożyteczne, np. pszczoły. Ograniczenie użycia pestycydów pomaga chronić bioróżnorodność i zachować populacje owadów zapylających – a są one kluczowe dla naszego przetrwania.

Można nie zgadzać się z wprowadzanymi ograniczeniami, może też uważać, że wchodzą one w życie zbyt szybko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to działanie niezbędne w celu ochrony zdrowia ludzi, środowiska i bioróżnorodności.

Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład to zestaw inicjatyw i przepisów, których głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie. Realizacja tak ambitnego planu wymaga oczywiście zmian w wielu różnych sektorach. Jednym z nim jest rolnictwo. Komisja Europejska chce zmniejszonego użycia chemicznych nawozów i środków ochrony roślin, a także zwiększonego udziału rolnictwa ekologicznego. W związku z proponowanymi zmianami producenci mają wiele wątpliwości. Jedna z nich to: czy możliwe jest ograniczenie pestycydów bez strat w plonach?

Mniej pestycydów to mniej plonów?

Okazuje się, że ograniczenie stosowania pestycydów wcale nie musi oznaczać spadku wydajności produkcji rolnej. Wskazują na to badania opublikowane 5 lat temu w Nature Plants. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie bez konsekwencji zmniejszyć ilość stosowanych środków ochrony roślin. Wymagane jest, aby zamiast nich wprowadzić alternatywne techniki agronomiczne. Co to za techniki?

Znajdują się wśród nich m.in. płodozmian, dobór gatunków charakteryzujących się większą odpornością, monitorowanie upraw przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii czy też naturalne środki ochronne i owadobójcze, np. oleje i mydła.

Dla zachowania potencjału plonotwórczego należy wzmacniać naturalny wigor roślin. Pomogą Ci w tym kwasy humusowe.

Jak ograniczyć pestycydy? Stosuj kwasy humusowe!

Kwasy humusowe to związki powstające z materii organiczne. Są wszechobecne w środowisku i dowiedziono, że mają ogromny wpływ na charakterystykę gleby. Poprawiają retencję wody, dzięki czemu ziemia dłużej zatrzymuje wilgoć. Oprócz tego zwiększają przepuszczalność i pojemność wymiany kationów. Ponadto optymalizują procesy zachodzące w glebie oraz wpływają na populacje pożytecznych mikroorganizmów.

Substancje humusowe działają nie tylko na glebę, ale także na same rośliny. Usprawniają fotosyntezę oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych. Mocniejsze korzenie wraz z żyźniejszą glebą sprawiają, że rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe. W konsekwencji rosną silniejsze i zdrowsze – a więc odporniejsze na czynniki stresowe.

Pamiętaj, że kwasy humusowe nie są środkiem ochrony roślin. W przypadku nasilenia czynników stresowych nie pomogą. Ich głównym celem jest poprawa przyswajalności składników mineralnych, a w efekcie zwiększenie plonowania upraw. Jednak przy okazji poprawiają naturalny wigor roślin, co sprawia, że są one znacznie wytrzymalsze.

Ekologiczna przyszłość rolnictwa

Nie ma wątpliwości, że rolnictwo przechodzi zmiany. Dąży się do zwiększenia produkcji bezpiecznej, zdrowej, ekologicznej żywności. Ze względu na naturalne pochodzenie kwasy humusowe są ekologiczne i nie powodują szkód w ekosystemie. Pozwalają w bezpieczny, wydajny i skuteczny sposób zwiększyć plony roślin. Nie czekaj, aż zmiany związane z Europejskim Zielonym Ładem Cię zaskoczą. Zastosuj kwasy humusowe, zwiększ żyzność gleby i ciesz się zdrowymi, obfitymi plonami!