Kwasy humusowe i pszenica: zgrana para
Pszenica to jedna z najważniejszych roślin uprawnych, znana od tysięcy lat. W Polsce uprawia się ją na około 20% wszystkich gruntów rolnych. Ponieważ wymaga odpowiednich warunków (m.in. dobrych gleb), to nie każdy teren nadaje się pod pszenicę. Główne uprawy znajdują się na Nizinie Śląskiej i Szczecińskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej. Wysokie wymagania glebowe oraz pokarmowe sprawiają, że zapewnienie optymalnego plonowania wymaga szeregu działań agrotechnicznych. W poprawie potencjału plonotwórczego pszenicy doskonale sprawdzają się substancje humusowe. Kwasy humusowe i pszenica to zgrany duet: dowiedz się dlaczego.
Specyficzne wymagania pszenicy
Zapewne nieraz widziałeś spektakularne zdjęcia skąpanej w słońcu pszenicy. Podobne fotografie zapewniają nie tylko wrażenia estetyczne, ale i porcję wiedzy. Pszenica uwielbia bowiem słońce – im więcej go otrzyma, tym lepsze plony da. Ile dokładnie promieni słonecznych potrzebuje pszenica? Minimum 6 godzin pełnego słońca każdego dnia.
To nie wszystko. Pszenica wymaga również żyznej gleby o wysokiej wilgotności. Chociaż poszczególne odmiany mają różną odporność na czynniki atmosferyczne, to wszystkie mają wygórowane wymagania pokarmowe. Większość ma również szczególne preferencje dotyczące deszczu. Zbyt obfite i gwałtowne opady (zwłaszcza w nieodpowiednim okresie wegetacji) doprowadzą do uszkodzenia plonów. Z drugiej strony deficyty opadów i susze również są niepożądane. A więc jaka ilość opadów jest idealna dla pszenicy? To już zależy od gatunku: ilość waha się od 30 do 100 cm. Dla pszenicy najkorzystniejsze są duże opady w czerwcu, ale niestety w Polsce opady zazwyczaj rozkładają się inaczej.
pH gleby ma znaczenie
Słońce, woda, składniki pokarmowe – to wciąż nie wszystko, czego pszenica potrzebuje do szczęścia. Niemniej ważny jest uregulowany odczyn gleby – dla pszenicy oznacza to pH w granicach 6,0 – 6,8. Nieutrzymanie tych wartości spowoduje, że rośliny będą miały kłopoty w pobieraniu składników mineralnych, co znacznie je osłabi i spowolni ich wzrost. Istotna jest również duża zawartość próchnicy oraz bogactwo substancji odżywczych, m.in. fosforu, magnezu i potasu. Pszenica jest również wrażliwa na niedobory miedzi i manganu.
Kwasy humusowe i pszenica: skuteczna uprawa
Pszenica ma duże wymagania glebowe i pokarmowe, dla tego dla optymalnego potencjału plonotwórczego trzeba je nawozić. W tym celu wykorzystuje się np. nawozy mineralne z fosforem i potasem, które dają doskonałe efekty po wymieszaniu z warstwą gleby. A jak sprawdzą się kwasy humusowe?
Kwasy humusowe nie są nawozem, ponieważ nie dostarczają do gleby składników mineralnych. Niemniej jednak pozwalają znacząco poprawić żyzność gleby, a co za tym idzie plonowanie roślin. Jak to osiągają? Wszystko dlatego, że substancje humusowe wpływają na fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleby, np. zwiększają jej retencję wody. W efekcie gleba jest bardziej urodzajna, a uprawy efektywniej pobierają wodę oraz mikro i makroelementy. W przypadku pszenicy jest oto tym ważniejsze, że jest to roślina podatna na deficyty wody – a kwasy humusowe pomagają ograniczyć zgubny wpływ suszy na plantację.
Kwasy humusowe z węgla brunatnego to prosty sposób na żyzną glebę
Kwasy humusowe występują w glebie naturalnie, jednakże proces ich powstawania jest powolny. Na szczęście można je ekstrahować z węgla brunatnego i następnie wykorzystywać w produkcji innowacyjnych stymulatorów wzrostu roślin takich jak FLORAHUMUS. Substancje humusowe wpływają na strukturę gleby: oprócz wspomnianej retencji, regulują również odczyn oraz stosunki wodno-powietrzne. Zwiększają także gruzełkowatość gleby – efekt ten jest najbardziej widoczny na gruntach piaszczystych.
FLORAHUMUS działa nie tylko na glebę; wpływa także na roślinę. Najważniejszym efektem jest stymulacja wzrostu i wzmocnienie systemów korzeniowych roślin. Dzięki większym korzeniom rośliny sprawniej pobierają składniki mineralne. Są również bardziej odporne na czynniki stresowe, takie jak nieodpowiednie warunki atmosferyczne. Pszenica jest wrażliwa, chociażby na zmiany temperatury – w okresie wegetacji idealna temperatura to około 15,5°C. Gdy jest za zimno, to korzenie wolniej rosną, co osłabia wigor roślin.
Kwasy humusowe w uprawie pszenicy
Zastosuj kwasy humusowe w uprawie pszenicy i ciesz się obfitymi plonami zbóż. Substancje humusowe są wydajne, skuteczne i ekologiczne. Nie niszczą środowiska naturalnego i w prosty sposób zwiększają dostępność mikro i makroelementów dla roślin. Uprawa pszenicy jeszcze nigdy nie była tak łatwa!