PL EN DE ES FR RU HR

Kiedy przesadzać rozsady warzyw do ziemi?

Przesadzanie rozsad do gruntu

Kiedy przesadzać rozsady warzyw do ziemi?

Umieszczenie rozsady na właściwym stanowisku jest równie ważnym etapem, co przygotowywanie sadzonek. Źle wybrany moment, nieodpowiednio przygotowana gleba czy złe warunki mogą wpłynąć na zdrowie i wydajność roślin. Zbyt wczesne lub późne przesadzanie może prowadzić do problemów, które będą miały wpływ na rozwój rośliny. W tym artykule omówimy, kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie rozsad i jak to zrobić poprawnie.

Kiedy przesadzać rozsady?

Odpowiedni moment na przesadzenie rozsad jest uzależniony od rodzaju rośliny, którą chcemy posadzić. Wysadzanie rozsad w ogródkach warzywnych odbywa się zwykle na początku wiosny, gdy temperatura ziemi wzrasta i zapewnia korzeniom rośliny odpowiednie warunki do rozwoju. To idealny moment, aby przenieść rośliny z wewnętrznych pomieszczeń na zewnątrz, ponieważ ziemia na zewnątrz jest już odpowiednio rozgrzana. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Przygotowanie stanowiska

Miejsce, w którym posadzimy rozsady jest niezwykle ważne. Każda z roślin ma inne wymagania glebowe czy różnie je podlewamy. Istnieją też grupy warzyw, które nie lubią być obok siebie posadzone, ponieważ wpływa to negatywnie na plonowanie. Przygotowywanie stanowiska na ogródek warzywny powinno rozpocząć się już jesienią. Warto po skończonej uprawie wysiać poplon i przemieszać go z ziemią oraz obornikiem. W ten sposób przez jesień wytworzy się próchnica, która dostarczy składników odżywczych posadzonym przez nas warzywom i owocom.

Właściwa temperatura

Temperatura do wysadzenia rozsad do ogródka powinna oscylować w okolicach 10-12 stopni Celsjusza. Dzięki temu korzenie i części naziemne nie przemarzną, co mogłoby zaprzepaścić dotychczasową pracę przy przygotowaniu rozsad. Niekiedy warto przeczekać również wiosenne przymrozki czy Zimną Zośkę. Jeśli jednak zdecydujesz się na posadzenie rozsad wcześniej, na przykład do szklarni, warto zadbać o jej ogrzanie.

Hartowanie roślin przed wysadzeniem rozsad

Hartowaniem roślin można nazwać przyzwyczajanie ich do niższych i zmiennych w ciągu dnia temperatur. Zwykle w domu, gdzie przygotowujemy rozsady, panuje wyższa niż na zewnątrz temperatura. Jest ona też stała, więc rośliny mają zapewnione stałe warunki do rozwoju. Hartowanie trwa zwykle około tygodnia. Stopniowo wystawiamy doniczki na zewnątrz, zabierając je do domu na noc, gdy temperatura spada. Hartowanie roślin jest kluczowe dla ich zdrowego wzrostu i dobrze rozwiniętych korzeni, co z kolei przyczynia się do uzyskania obfitego i zdrowego plonu w ogrodzie.

Odpowiedni termin wysadzania

Każda roślina, której rozsadę przygotowaliśmy do wysadzenia w ogródku, ma swój termin siewu, a także sadzenia. Najczęściej te informacje podane są na opakowaniu, w którym kupisz nasiona. Trzeba też pamiętać o tym, aby drobne i młode sadzonki były dobrze przygotowane do zmiany miejsca. Przeczekanie wiosennych przymrozków zmniejszy stres, ale musimy pamiętać też, żeby nie wysadzać rozsad w pełnym słońcu i wysokich temperaturach.

Regularne podlewanie i odżywianie rozsad po ich wysadzeniu

Regularne podlewanie jest szczególnie ważne w pierwszych dniach po wysadzeniu, kiedy rośliny muszą ukorzenić się w nowym miejscu. Woda powinna być podawana regularnie, ale w niezbyt dużych ilościach, aby nie przelać rośliny, ponieważ mogą wtedy zgnić korzenie. Sadzonki trzeba również odżywiać, a do tego warto zastosować kwasy humusowe. Co prawda nie są one nawozem i nie dostarczają bezpośrednio składników mineralnych. Pomagają jednak w przyswajaniu substancji odżywczych, ponieważ zwiększają żyzność gleby i poprawiają jej strukturę. Kwasy humusowe wspomagają plonowanie i polepszają kondycję roślin.

Uniwersalne wskazówki dla każdej rośliny

Każda roślina jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dobrze jest więc zapoznać się z potrzebami konkretnego gatunku przed przystąpieniem do wysadzenia rozsad w ogrodzie. Warto jednak pamiętać o wymienionych powyżej uniwersalnych zasadach. Stosowanie się do nich sprawi, że zmniejszysz szansę na popełnienie błędu i będziesz mógł cieszyć się ze zdrowych roślin i obfitych plonów.